live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Українцям дозволили відкривати банківські рахунки дистанційно: Нацбанк затвердив новий порядок фінмоніторингу


фото: НБУ
Національний банк затвердив та оприлюднив нові положення щодо здійснення банками фінансового моніторингу

Про це повідомила пресслужба НБУ.

"Положення розроблене у зв’язку з уведенням у дію 28 квітня нових вимог законодавства з питань фінансового моніторингу. Національний банк як і обіцяв, надав всім банкам достатньо часу для налаштування свої процесів та процедур з фінмоніторингу. Банки зможуть це зробити до кінця 2020 року", - пояснили в Нацбанку.

Зокрема, банки застосовуватимуть нові вимоги:

 • для нових клієнтів – із дати набрання чинності законом (із 28 квітня);

 • для існуючих клієнтів – під час планової перевірки їх даних (процедура KYC – "Знай свого клієнта").

У НБУ перелічили зміни, які відбудуться:

 • Введення дистанційної ідентифікації

"Відтепер для відкриття рахунку в новому банку візит до відділення або особиста зустріч із представником банку не потрібна", - розповіли у НБУ. Як вказано, затверджено повноцінні та спрощені моделі (у разі дотримання лімітів) дистанційної ідентифікації. 

 • Відеоверифікація

"Фактично працівник банку може за допомогою відеозв’язку поспілкуватися з клієнтом та перевірити в нього документи", - повідомили у Нацбанку, окремо розписавши, як це буде відбуватися для біометричних паспортів або ID-карток та паспортів у вигляді "книжечки".

 • Оновлено вимоги до виявлення кінцевих бенефіціарних власників

Зазначається, що банки під час ідентифікації та верифікації юридичних осіб повинні розуміти, хто є кінцевим бенефіціарним власником підприємства. Відтепер банки повинні використовувати інформацію не тільки з Єдиного реєстру юридичних осіб, фізосіб – підприємців та громадських формувань, а й з інших джерел.

 • Нові підходи в роботі банків щодо політично-значущих осіб, членів їх сімей та пов’язаних осіб (PEPs)

"Під час обслуговування PEPs із категорії національних публічних діячів необхідно застосувати ризик-орієнтований підхід. Водночас під час обслуговування осіб із цієї категорії не обов’язково відносити до високої категорії ризику. Все залежить від посади особи, розміру та виду банківських послуг та продуктів, які вони отримують", - розповіли у регуляторі.

Зокрема, банки обов’язково мають відносити PEPs із категорії іноземних та міжнародних публічних діячів до категорії високоризикових, як і раніше. Також відтепер суттєво скорочено перелік тих, хто є членами сімей або пов’язаними особами політично-значущих осіб. Зокрема, з цього переліку виключено сестер, братів, дідів, бабів, онуків, прадідів, прабабусь, правнуків.

 • Установлено перелік заходів щодо іноземних фінансових установ – кореспондентів

Для іноземних фінустанов під час встановлення кореспондентських відносин з українськими банками в Україні визначено такі ж вимоги, як і міжнародними фінустановами до українських банків. Відтепер цей перелік заходів деталізовано, а українські стандарти відповідають міжнародним вимогам, повідомили у НБУ.

 • Деталізовані правила щодо переказу коштів

Нацбанк надав деталізований опис технічних налаштувань під час проведення грошових переказів. Йдеться виключно про технологічні процедури та застосування ризик-орієнтованого підходу під час моніторингу переказів коштів.

 • Запроваджено процедуру інформування про порушення фінмоніторингу (whistle-blowing)

"Банки мають створити анонімні канали інформування про порушення. Цією процедурою може скористатися будь-який працівник, який виявив порушення, і має повідомити відповідального працівника банку за фінмоніторинг або керівника банку про нього. Таку процедуру запровадить і Національний банк. Цим каналом можуть скористатися не тільки працівники банків, а й треті особи", - зазначили у НБУ.

 • Затверджено три моделі визначення відповідального працівника за фінмоніторинг

 • Установлено порядок замороження/розмороження активів осіб із списку терористів

 • Встановлено базовий перелік критеріїв ризику та індикаторів підозрілості фінансових операцій

 • Запроваджено інструмент покладання

Банки зможуть використовувати результати ідентифікації та верифікації від зобов’язаних третіх осіб та доручати цю функцію агентам, пояснили у НБУ.

 • Надано ознаки неналежної системи управління ризиками банку.

Читайте також: Переказ більше 5 тисяч готівки - зась без ідентифікації: в Україні запрацював новий закон про фінмоніторинг. Що він змінює

 • Нагадаємо, 28 квітня в Україні набрав чинності закон про фінансовий моніторинг, тож для банків та платіжних систем встановлюються оновлені вимоги до інформації про платника та одержувача грошового переказу.

новини партнерів

7 червня, 2020 неділя

6 червня, 2020 субота

7 червня, 2020 неділя

6 червня, 2020 субота

5 червня, 2020 п'ятниця

Відео

Введіть слово, щоб почати