Підозра Стерненку: у Раді заявили про порушення з боку СБУ

Тимчасова слідча комісія Верховної Ради України, що займається контролем за розслідуваннями нападів на громадських активістів, звинуватила СБУ в численних порушеннях після оголошення підозри одеському активісту Сергію Стерненку в умисному вбивстві та незаконному носінні холодної зброї

Про це йдеться у відкритій заяві членів ТСК.

Вони заявили про неприпустимість подальшої політизації справ розслідування нападів на активіста. Там зазначили, що СБУ в презентації щодо справи "у тоні беззаперечної істини стверджує, що Сергій Стерненко є вбивцею".

Там наголосили, що це є грубим порушенням статті 62 Конституції України та статті 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод і є прямим посяганням на презумпцію невинуватості.

"Оцінку подіям, які відбулись між Сергієм Стерненком та Іваном Кузнєцовим разом з Олександром Ісайкулом, має надавати виключно суд, але аж ніяк не слідчі СБУ", - наголосили в ТСК.

Водночас аргументація слідства СБУ спирається на дані лише однієї з судово-медичних експертиз і не бере до уваги дані інших експертиз.

За наявною у ТСК інформацією, отриманою від свідка у справі розслідування третього нападу на Сергія Стерненка на закритому засіданні ТСК, та експертиза, на яку посилається СБУ, не дає підстав робити висновки щодо послідовності та часу нанесення Івану Кузнєцову ран, а також щодо конкретного місця вчинення нападу на Сергія Стерненка і здатності Івана Кузнєцова подолати певну відстань із ножовим пораненням.

 Фактично повідомлення про підозру Сергію Стерненко спирається на результати експертиз, що містять взаємовиключні дані, і побудова підозри лише на даних однієї експертизи може свідчити про неналежне розслідування справи та її замовний характер.

Окрім цього, Стерненко підозрюється у незаконному поводженні зі зброєю у частині незаконного носіння холодної зброї. Проте, вчинення такого правопорушення не може інкримінуватися Стерненку, адже вилучений у нього ніж, за висновками експертизи, не є холодною зброєю, і вільно продається у магазинах, оскільки є звичайним складаним ножем.

У ТСК наголосили, що СБУ та Офіс Генерального прокурора не займається встановленням та притягненням до відповідальності організаторів, виконавців, посередників та інших співучасників щодо всіх трьох нападів на Стерненка.

За понад два роки розслідування до відповідальності фактично притягається тільки виконавець замаху, який стався 1 травня 2018-го, і який був власноруч затриманий потерпілим.

Спроба притягнення до відповідальності Стерненка за сумнівного обґрунтування у поєднанні із відсутністю дій, спрямованих на притягнення до відповідальності осіб, які причетні до злочинів проти Стерненка, може вказувати на упередженість та необ’єктивність слідства, наголошує комісія.

"Також ми звертаємо увагу на тиск у справі з боку окремих посадових осіб із керівництва Офісу Генерального прокурора на старшого групи прокурорів, про що ним була подана відповідна заява. Прокурори є незалежними і у своїй діяльності, підпорядковуються лише верховенству права. Будь-який політичний тиск на процесуальних керівників розслідування є неприйнятним і ставить під сумнів неупередженість розслідування у цій справі", - йдеться в заяві.

ТСК вважає підозру Стерненку безпідставною. Вона закликала СБУ та Офіс Генерального прокурора провести комплексний аналіз усіх наявних судово-медичних та інших експертиз у цій справі, уникати тверджень та дій, що порушують презумпцію невинуватості, а отже і права людини, діяти справедливо та неупереджено в межах повноважень, передбачених законом, провести усі необхідні процесуальні дії та спрямувати всі зусилля на встановлення справедливості у цій справі.