live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

На Поділлі обвалилася ще одна стіна унікальної пам’ятки - палацу князів Санґушків

В місті Ізяславі Хмельницької продовжує руйнуватися палац князів Санґушків - пам’ятка архітектури та містобудування національного значення, занесена до Державного реєстру національного культурного надбання

На початку червня тут знову стався обвал - впало близько 50 квадратних метрів зовнішньої стіни палацу, передає Еспресо.TV з посиланням на хмельницький інформаційний портал Є.

"Про обвал нас повідомили з райдержадміністрації та міськради Ізяслава. Палац в гостро-аварійному стані. Це вже не перший обвал стін, які тут фіксували. Значні руйнування несучих конструкцій пам’ятки були і в минулі роки. Деякі стіни мають відхилення від вертикальної площини до 40-а сантиметрів. Є тріщини як в зовнішніх, так і внутрішніх стінах. Палац розповзається на очах", - каже заступник директора з питань охорони культурної спадщини Хмельницького обласного науково-методичного центру культури і мистецтв Сергій Шпаковський.

За його словами, наразі першочергово будівлю потрібно обгородити парканом, адже попереджувальні написи та стрічки нікого не зупиняють. Але додає, що представники міської влади, лише розводять руками, мовляв, немає грошей.

"Палац потребує протиаварійних та консерваційних робіт. До того часу його потрібно закрити для відвідування. Адже стан аварійний. Але тут є проблема: досі пам’ятка не взята ніким на баланс. А відтак - немає ні власника, ні відповідача. Ані міська рада, ані районна не хоче взяти на себе відповідальності за пам’ятку. Однак, щоб отримати кошти для проведення таких робіт - потрібно спочатку, щоб пам’ятка мала власника", - пояснює Шпаковський. 

Наразі пам’яткоохоронці склали акт руйнування частини будівлі та звертатимуться до органу охорони культурної спадщини, зокрема до Міністерства культури України з проханням допомогти врегулювати це питання.

"На мою думку, врятувати ситуацію можна. Але треба визначитися з власником. А далі подавати документи на виділення коштів на консерваційні та реставраційні роботи, зокрема, як із програм державного фінансування, так і з обласного бюджету. А ще - залучати грантові кошти та шукати інвесторів. Наразі ж в Ізяславі цим просто ніхто не хоче займатися. Також потрібно вирішувати питання про створення заповідника або філіалу заповідника, що б дозволило в перспективі не лише провести протиаварійні та консерваційні роботи, а й науково-дослідні та інші види пам'яткоохоронних робіт", - наголошує Шпаковський. 

Довідка

палацовий комплекс в Ізяславі - унікальна споруда, яка перебуває під охороною держави. Його внесено занесено до Державного реєстру національного культурного надбання (пам'ятки містобудування і архітектури), які офіційно перебувають під охороною держави. Охоронний номер комплексу - 758, до якого також включено костел Святого Йосипа та монастир отців Лазаритів.

Нині палац перебуває у жахливому занедбаному стані та руйнується швидкими темпами.

А ще входить до десятки занедбаних палаців та замків України, які можуть зникнути назавжди.

Слідкуйте за подіями в Україні та світі разом з Еспресо! Підписуйтесь на Telegram-канал: https://t.me/espresotb

новини партнерів

3 серпня, 2020 понеділок

3 серпня, 2020 понеділок

2 серпня, 2020 неділя

Відео

Введіть слово, щоб почати