Артмайстерня для "сонячних" дітей у Львові – у фіналі британського конкурсу

"Сонячна майстерня" увійшла у трійку фіналістів конкурсу Big Idea Challenge. Британські фахівці оцінили проєкт артмайстерні у Львові, де творять красу діти із синдромом Дауна й аутизмом. Переможець отримає дві тисячі фунтів на реалізацію задуму

Про це повідомляє журналістка Еспресо.TV у Львові.

"Сонячна" майстерня, де свої таланти демонструють діти із синдромом Дауна й аутизмом, працює у Львові більш ніж місяць. Організувати інклюзивну художню школу для дітей наважилися засновниці ательє для людей з інвалідністю Ярина Янчак та Ірина Ляховенко. Обоє небайдужі до теми інклюзії. 

Масштабна праця розпочалася з акції “Намалюю тобі любов”, аби допомогти онкохворим жінкам. 

Згодом почали шити вишиті сукні, хустини та постіль. Своїми виробами ательє припало до ока не лише українкам, а й стало популярним за кордоном. Ексклюзивні принти на хустинах малювали жінки з інвалідністю, а також дівчинка із синдромом Дауна. 

Це надихнуло дівчат створити майстерню, де свої таланти можуть продемонструвати діти з інвалідністю. "Від початку червня ми почали орендувати приміщення для занять з дітками, – розповіла журналістці Еспресо співзасновниця інклюзивного ательє Ярина Янчак. – Але для того, щоб майстерня працювала, нам потрібно залучати додаткові кошти та гранти, оскільки сторонньої допомоги не маємо. Тому вирішили податися на конкурс Big Idea Challenge. Презентували ідею,і її високо оцінили. У фіналі маємо можливість залучити до проєкту дві тисячі фунтів. Ці кошти знадобляться для реалізації умеблювання, купівлі додаткових мольбертів і побутових речей, які потрібні для роботи. Та й загалом,уЛондоні презентувати Львів з такою ідеєю, я думаю, дуже круто". 

Одна із натхненниць дівчат – п’ятнадцятирічна "сонячна" дівчинка Андріана Чухній. Як розповідає мама дитини Тетяна, донька до приходу в ательє мало спілкувалася і була закритою. Утім часто бралася до пензля. Батьки не надто надавали цьому ваги, оскільки дівчинка малювала переважно абстракції. Знайомство з ательє дало дитині новий поштовх. "Коли Андріана почала малювати – вона відкрилася, почала вимальовувати на полотні всі свої емоції та страхи, – ділиться враженнями мама Тетяна Чухній. – Вона ніби розмовляла з нами своїми малюнками. Ми були в захопленні від її картин: як вона змішувала кольори, було враження, що вона робила це тривалий час. Дівчатам дуже сподобалося. Для доньки полотна – це внутрішній світ, який вона малює, де вона відкривається та заспокоюється".

Поки щоз дітьми працює єдина наставниця, художниця Ольга Ставникович. З Андріаною в тандемі досі робили багато виставокіпроєктів. Згодом мисткиня зрозуміла, що любить цю роботу і хоче долучити до мистецтва й інших дітей з інклюзією. 

"Арттерапія ще ніколи не була зайва для дітей, – зазначає Ольга Ставникович. – Щодня я бачу, як вони змінюються, і чую відгуки щасливих батьків. Картини, які «випливають» із пензля особливих діток, надзвичайно позитивні йемоційні. Такихполотенточно не намалює жоден художник, тому що діти з інклюзією не думають над кожним мазком, над ідеєю, вони малюють те, що відчувають. Вони можуть бути радісні, можуть бути злі, можуть бути сумні. Це все видно на полотні". 

Нині в«сонячній» майстерні займаються 20 діток. Усі вони мають можливість по годині працювати з досвідченою художницею. Упланах – розвивати майстерню і набирати нових художників, які готові працювати з особливими дітьми. 

Наразі очікують на результати британського конкурсу і сподіваються на успіх, аби ще краще облаштувати кімнату щастя для особливих діток. 

Христина Парубій

Фото надано засновницями ательє