На Львівщині розпочали кримінальне провадження через диверсію на арештованій ТЕЦ братів Дубневичів

Правоохоронці Львівщини за зверненням ТОВ «Нафтогаз тепло» розслідують імовірну крадіжку важливого обладнання на ТЕЦ у Новому Роздолі, через що могли виникнути непередбачувані аварійні ситуації у 30-тисячному місті

Про це журналісту Еспресо.TV повідомила речниця Нацполіції Світлана Добровольська

"7 липня до нас справді надійшло таке звернення, за фактом якого розпочато кримінальне провадження за ч.3 ст 185 (крадіжка). Триває досудове розслідування", – сказала вона.

Зазначимо, 7 липня на ТЕЦ у Новому Роздолі на Львівщині під час підготовки до опалювального сезону виявили відсутність кабелів керування основним електротехнічним обладнанням. Це могло призвести до непередбачуваних аварійних ситуацій і спричинити відсутність електроенергії і тепла у місті.

Це вже не перша така ситуація, викликана диверсіями чи шкідництвом на об’єктах, які були вилучені на користь держави в рамках кримінального провадження, з яким пов’язують братів Богдана та Ярослава Дубневичів.

Про небезпечні пошкодження повідомили в управляючій організації Новороздільської ТЕЦ ТОВ "Нафтогаз тепло".

"2-3 липня поточного року в місті Новий Розділ проводились планові гідравлічні випробування міських теплових мереж. 7 липня під час тестування обладнання, задіяного в зазначених випробуваннях, електротехнічним персоналом Новороздільської ТЕЦ в кабельних каналах ГРУ-6кВ було виявлено обрізку і демонтаж контрольних кабелів, призначених для запуску та керування основним електротехнічним обладнанням ТЕЦ. Таким чином, виникла загроза знеструмлення ТЕЦ і промислових споживачів, припинення теплопостачання та гарячого водопостачання мешканцям міста, а також виникнення надзвичайних аварійних ситуацій на ТЕЦ (пожежі, вибухи, пошкодження електротехнічного обладнання)", – йдеться в повідомленні.

Відповідні листи про спробу можливої диверсії на ТЕЦ було надіслано на адресу очільника Львівської обласної державної адміністрації Максима Козицького, до управління СБУ у Львівській області, Національної поліції та керівництву Новороздільської міської ради.

Окрім цього, ситуацію, що склалась, управитель пропонує до розгляду на позачергових засіданнях відповідних комісій із питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій.

Неординарну подію в Новому Роздолі прокоментував генеральний директор підприємства Сергій Бульбас: "Ми вже не вперше зіткнулися з такими можливими диверсіями. У травні під час проведення інвентаризації майна, переданого нам в управління, ми були свідками подій, коли невідомі особи спиляли дерево. Воно впало на лінію електромереж і призвело до знеструмлення об’єктів, які ми, власне, інвентаризували і які мали стосунок до водопостачання міста Новий Розділ. Дерево, яке "випадково" впало на мережі, невідомі пиляли під час сильної зливи, по коліна у воді, і воно не становило жодної цінності – тож це була очевидна спроба перешкодити нам у проведенні інвентаризації. Навіть ціною того, що все місто могло залишитися без водопостачання, а люди, які пиляли це дерево, наражали себе на небезпеку бути ураженими електричним струмом. Тепер ми маємо ще один неординарний випадок, який також міг призвести до людських жертв та виходу з ладу електротехнічного обладнання Новороздільської ТЕЦ…"

Сергій Бульбас додав, що керівництво компанії закликало правоохоронців та органи місцевого самоврядування ухвалити відповідні до їхньої компетенції рішення, відшукати винуватих у скоєнні цих злочинів та їхніх замовників, адже "жодні прагнення повернути собі у власність майно, вилучене рішенням суду, не можуть бути мотивом таких дій, де заручниками стають звичайні мешканці, їхній добробут та навіть життя та здоров’я".
У Львівській ОДА поки що відмовляються коментувати ситуацію, посилаючись на зайнятість працівників департаменту паливно-енергетичного комплексу та енергозбереження.

Нагадаємо, впродовж 2013-2015 років Новороздільска ТЕЦ та Новояворівська ТЕЦ отримували природний газ за пільговими цінами від НАК "Нафтогаз України" нібито для генерації та постачання тепла населенню. Але отримували в обсягах, які вдесятеро перевищували реальні потреби конкретних населених пунктів. Цей надлишковий газ за заниженими цінами використовували на генерацію електроенергії, яку потім продавали в мережу на комерційних умовах. У підсумку державним інтересам було завдано збитків на суму понад 1,4 млрд грн. 2016 року цю корупційну схему виявило НАБУ та почало розслідування.

У червні 2018 року рішенням Солом’янського районного суду на майно ТЕЦ було накладено арешт і передано в управління державі. Спочатку АРМА визначила управителя майном в особі ПП "ГАРАНТ ЕНЕРГО М", але воно неналежно виконувало взяті на себе зобов’язання. Відтак, після двох років і можливого зриву опалювального сезону, управителем обох ТЕЦ стало ТОВ "Нафтогаз Тепло", що належить до Групи "Нафтогаз".

Протягом усього цього часу спостерігається саботаж запуску арештованих ТЕЦ. Зокрема, знищено технічну документацію, базу обліку споживачів, а також незаконно демонтовано та вивезено з території ТЕЦ газотурбінну установку.

Особливо гострою була ситуація восени 2018 року. Тоді представники власників і працівники Новороздільської та Новояворівської ТЕЦ уклали меморандуми з міськими головами, головою Львівської ОДА, новим управителем та АРМА, згідно з якими представники власників ТЕЦ зобов’язалися співпрацювати з компанією-управителем для забезпечення якнайшвидшого запуску опалювального сезону. Та це не зупинило диверсій, і на одній із ТЕЦ представники колишніх власників демонтували контрольно-вимірювальне обладнання, яке, зрештою, вдалося повернути й таки розпочати опалювальний сезон.

Поряд із цим, власники арештованих ТЕЦ тиснули на працівників АРМА, НАБУ та САП. Вони звернулися до Національної поліції із завідомо неправдивою заявою про рейдерське захоплення. За заявами представників власників ТЕЦ відкрили кримінальні провадження проти співробітників АРМА.

Зазначимо, згідно з даними ЄДР, власниками ТОВ "Енергія – Новий Розділ" є ТОВ "АПП "Львівське" (90,05%), Міське ДКП "Розділтеплокомуненерго" (9,95%). Бенефіціарами виступають – Богдан та Ярослав Дубневичі.
ТОВ НВП "Енергія – Новояворівськ" належить ТОВ "АПП “Львівське”" (92,36%), МКП "Новояворівськтеплокомуненерго" (3,15%), Новояворівське КП "Міські електричні мережі" (4,49%). Бенефіціарними власниками є Богдан та Ярослав Дубневичі.

Окрім цієї справи, народного депутата Ярослава Дубневича підозрюють у зловживаннях на посаді голови транспортного комітету Верховної Ради через вплив на посадовців "Укрзалізниці", внаслідок чого держава зазнала збитків на суму близько 93 мільйони гривень. 31 жовтня 2019 року Верховна Рада підтримала зняття недоторканності з нього. Крім того, його дозволили притягнути до кримінальної відповідальності. 7 листопада 2019 року суд заарештував Ярослава Дубневича, але він вийшов із СІЗО наступного дня, внісши заставу у розмірі 90 млн грн.