Дослідники відшукали у Карпатах збитий німецький літак, ідентифікували екіпаж та встановили пам’ятну таблицю

Після трьох років досліджень ентузіасти з групи пошуку літаків Другої світової війни в Україні та сайту Explorer віднайшли у Карпатах поблизу Долини на Івано-Франківщині місце падіння німецького літака HE-111 (Heinkel), відшукали у архівах імена пілотів, встановили дату, обставини пригоди та встановили пам’ятну таблицю на місці авіакатастрофи

Про це повідомляє видання "Фотографії старого Львова".

Пошуки літака почалися з того, що три роки тому Андрій Кірянов, керівник групи пошуку літаків, побачив на одному військовому форумі фото деталей серед ялинок. Додатково вдалося з’ясувати лише місце події – "Неподалік Долини, в горах". Більше горе-копачі не повідомили нічого.

Андрій Кірянов з пошуковцями

Розкидані деталі чітко вказували на модель літака. А саме – He-111 (Heinkel).

Літак He-111

Бірка літака He-111

Тоді дослідник подав запит у Німеччину і вже через три місяці була відповідь з іменами екіпажу та датою їхньої загибелі. Але далі цієї точки справа ніяк не просувалася. Копачі, які виявили цей літак, вперто мовчали.

Члени екіпажу літака

За наступних два роки дослідники знайшли кілька великих літаків в Карпатах, а по цьому була повна тиша. Та згодом інший дослідник Ярослав Бреславський опитав багатьох місцевих і врешті визначив місце падіння! Тоді і було споряджено експедицію, яка складалася з 13 осіб.

Члени пошукової експедиції

Місце падіння виявилось на схилі, під вершиною, на висоті близько 1000 метрів.

"Ми були далеко не перші і не другі тут, купи рваного металу, рамних конструкцій, шматки дюралі, викопані ями та уламки на поверхні. Тим не менше під час пошуку ми назбирали багато частин від літака", - описують деталі експедиції дослідники.

Уламки на місці падіння йшли смугою довжиною біля 300 метрів і шириною до 50 метрів, в двох місцях було скупчення горілого алюмінію. Ймовірно при падінні літак зайнявся і вибухнув. Навіть за 300 метрів внизу було виявлено уламки майже на поверхні.

"Із цікавих знахідок – частина обшивки двигуна з лейбою, маркований генератор Bosch, обойма від пістолета Вальтер (пуста), парашутний замок одного з пілотів, столовий ніж одного з членів екіпажу. Багато трубних конструкцій від літака, горілого дюралю. Також підошви від німецьких чобіт (характерна підбивка спец цвяхами), кісток майже немає, попередні копачі їх десь забрали…

Іменна бірка одного з пілотів

Частина генератора Bosh

Частина двигуна Junkers

Елемент парашутної системи

Зібрані уламки літака

Зібрані деталі підуть в музей, який вже цього року має запрацювати на Львівщині, де ми плануємо виставити все що було знайдено на протязі 2 останніх років", - зазначають пошуковці.

Провівши дослідження архівів, ентузіастам вдалося з’ясували деталі цього останнього польоту, його маршрут та навіть імена членів екіпажу:

"25.03.1944 5./ KG27, 4 члена екіпажу з 27 ескадри зникли без вісті з районі Вигоди".

KG 27 – це ескадра бомбардувальників ‘Boelcke’ Kampfgeschwader 27. Судячи по датах народження пілоти мали 22-25 років всього.

Літак впав 25 березня 1944 року. Один з дослідників, Євген Онищенко, виявив архівні дані, що у ці дні були складні метеоумови, через що радянські літаки навіть не могли нормально літати.

Інформація про метеоумови з радянських архівів

Екіпаж мав маршрут з Кросно на Чернівці. Якщо намалювали на карті лінію то вона в точності співпаде з місцем падіння. Отже, навіть без наявності жетона версія саме про цей екіпаж все рівно збігається з архівними даними. Літак впав через погану погоду та обмежену видимість, врізавшись в гору недалеко від вершини на висоті біля 1000 метрів.

Схема маршруту літака та точка падіння

"Ще один цікавий факт – фактично жоден з пілотів Люфтваффе не був засуджений трибуналом на Нюрнберзькому процесі. Тому що вони просто виконували свій наказ. То ж ми просто по-людськи вирішили встановити табличку на місці їх загибелі. Нехай вона тимчасова, але місце позначили. Нарешті ці люди перестануть бути невідомими. Можливо їх родини досі не знали, де загинули їхні родичі. Локацію та дані пілотів ми повідомили в товариство "Пам’ять", щоб при можливості їх перепоховали на належному місці.

Пам’ятна таблиця на місці падіння літака

На цьому наша місія виконана повністю. Сімдесят п’ять років історія приховувала подробиці аварії. Наш проект по його пошуку, що тривав три роки, нарешті повністю закінчений. Пілоти відомі, місце падіння також. Причиною катастрофи став снігопад", - підсумовують своєї результати члени експедиції.

Фото: Андрій Риштун, сайт Explorer