Національний музей у Львові відкрив таємниці з нагоди святкувань 155-ї річниці з дня народження Андрея Шептицького. Фоторепортаж

29 липня, в рамках відзначення 155-ї річниці з дня народження видатного українця, провели відкриту екскурсію подвір'ям будівлі Нацмузею у Львові імені Андрея Шептицького

Ця історична вілла, де зараз розташований музей, була збудована як маєток професора Львівського університету Еміля Дуніковського, саме тому її і називають віллою Дуніковського, повідомляє "Еспресо.Захід". 

Про найцікавіші деталі історичної вілли розповіла кандидат історичних наук, старший науковий співробітник музею Світлана Зінченко. 

Митрополит Андрей придбав будівлю у 1909 році, щоб створити тут перший у Львові український музей. Музей почав роботу у 1913 році і митрополит подарував його містові. 

Елементи оздоблення вілли – скульптури селян та городян. Дослідники припускають, що ці скульптури були додані пізніше, оскільки селяни одягнуті в традиційні гуцульські строї. І сумнівно, що Еміль Дуніковський був аж таким фанатом гуцулів. 

Портрет невідомої жінки. Дослідники припускають, що це дружина Дуніковського 

Вхідний портал до вілли з гербом Дуніковських 

Елементи оздоблення – зверху скульптури двох муз, Кліо та Мельпомени. По центру молодий юнак на колісниці. У всіх путівниках написано, що це Орфей, але у нього нема жодного музичного інструменту, зазначає Світлана Зінченко. Натомість у нього є лук і стріли, а колісниця є атрибутом сонячного бога. Тож на думку пані Світлани тут зображений Аполлон. 

Світовид – старий слов'янський ідол, це єдиний слов'янський кам'яний ідол того часу, що зберігається на території України. Датують його приблизно 9-10 століттям. 

Цього ідола виловили у 1850 році у річці в селі Лопушня під Рогатином. Первісно він мав голову з чотирма обличчями, як і збручанський ідол, але місцевий священник обурився і наказав відбити йому голову. Замість неї встановили хрест. В такому вигляді ідол і постав на подвір'ї музею. З приходом радянської влади хрест зняли, а натомість поставили кам'яну кулю. 

Цікава скульптурна композиція, хлопчик з крилами кажана. В давньоримській традиції кажан уособлювався всепроникністю, володінням потаємними знаннями, вони помилково приписували кажанам дуже добрий зір, тому вони нібито могли бачити те, чого інші не можуть. В руках у нього книга, що теж може бути символом потаємних знань, пояснює Світлана Зінченко. 

Тут буде лапідарій. Працівники тільки почали його формування. Зараз тут старі надгробні камені, зокрема з Вірменського собору та Личаківського цвинтаря.