5D-формат і "живі" скульптури: у Львові відкрили унікальний музей

Родзинкою експозиції музею "Львів стародавній" є близько 40 фігур-реконструкцій відомих львів’ян

Сьогодні в підземеллях храму Преображення Господнього у Львові відкрили інноваційний музей історії міста в постатях "Львів Стародавній", що охоплює період від найдавнішої історії до 1772 року – до першого поділу Речі Посполитої. Цей музей став однією зі складових масштабного національного проекту інноваційних музеїв під брендом "Становлення української нації", перший з яких уже успішно працює в Києві. Попереду – створення схожих музеїв також в Одесі, Запоріжжі, Мукачевому та Кам’янці-Подільському. 

Про це повідомляє кореспондентка "Еспресо-Захід".

Відкриття музею у Львові зробили театралізованим: подію та поважних гостей – Митрополита Львівської архієпархії УГКЦ Ігоря Возняка, засновника та директора благодійного фонду "Духовна освіта", співзасновника музею "Львів Стародавній" Бірюченка, мера Львова Андрія Садового, доктора історичних наук, завідувача науково-дослідної лабораторії археології Київського університету імені Бориса Грінченка Михайла Відейка й інших – представляли "князь Лев" (чиє ім’я дало назву місту) із "дружиною Констанцією".

Як наголосив на відкритті музею у Львові автор та засновник національного проекту "Становлення української нації", співзасновник та автор музею "Львів Стародавній" Валерій Галан, він поставив собі за мету ознайомити сучасників з позитивною історією не тільки Львова, а й України, зробити акцент на перемогах, а не на поразках, показати можливу вагу для дійсності окремої людини, а також те, що об’єднує. Відтак спонукати пишатися тим, що ми – українці.

"Уже 30 років незалежності України, а й далі чимало людей ниють, що все не так, що темрява й інше, – говорив Валерій Галан. – А щоби було так, то потрібно, щоби кожен запалив бодай одну свічку – і стане світліше. Цей проект – запалена мною свічка. Тільки вдивляючись у минуле, можемо осягнути сьогодення і побачити обрії майбутнього. Нас за 500 років ділили на багато різних частин через релігію, культуру, мову, національних героїв. Нам треба об'єднатись, бо лише спільна історія творить майбутнє. 500 років українці були одягнені в рожеві окуляри Москви й Варшави, і дивилися на світ чужими очима. Сьогодні працюючи в міжнародних архівах, наші вчені знайшли багато інформації саме про нашу єдність. На жаль, ця інформація не доходить до суспільства, тому наше завдання – донести отриману інформацію у звичайне людське середовище".

Над створенням музею, унікальність якого полягає в поєднанні інноваційних технологій, історичних артефактів з приватних колекцій, фондів українських та європейських музеїв, 3D діорам, доповнених запахами та звуками, працювали близько 20 розмаїтих наукових інституцій під орудою наукового керівника проекту, доктора історичних наук Тараса Чухліба, а також кілька десятків майстрів історичної зброї, скульпторів, гримерів, костюмерів, декораторів та інших. 

Річ у тім, що експозицію збагатили восковими фігурами майже 40 історичних осіб, без яких немислимий як Львів, так і Україна загалом. При їх виготовленні враховували, аби фігури були максимально наближені до тієї зовнішності історичних осіб, яку вони мали згідно з антропологічними дослідженнями та рекомендаціями істориків. І це вражає. Зрештою, як дуже "жива" шкіра фігур та їхні очі.

Експозицію музею збудували таким чином, щоби передбачити 4 лінії ознайомлення з містом: першою є ідентифікація нації, другою – свобода та боротьба за незалежність, третьою лінією – ті українці, які впливали на світову історію та котрі стали розбудовниками європейської цивілізації, і четвертою лінією є представники толерантності та шляхетності міста. 

Відкривши у Львові один музей, Валерій Галан уже думає, де відкрити інший. Той інший мав би охопити період львівської історії від 1772 року до сучасності.

Фото Ярини Коваль