
Справа Суркісів проти ПриватБанку: у Kroll розповіли, як брати виводили гроші банку на офшори Британських Віргінських островів
Згідно з розслідуванням агентства Kroll, кошти на депозитах англійських компаній Суркісів виявилися кредитами, які ПриватБанк видав своїм пов’язаним особам у 2008−2010 році
Про це повідомляє Chicago morning star, передає НВ.
Kroll - компанія з корпоративних розслідувань та консультацій з ризиків, що базується в Нью-Йорку та веде діяльність з 1972 року.
У розслідуванні Kroll пояснюється механізм виводу грошей з ПриватБанку на рахунки Суркісів.
Так, у 2008−2010 роках ряд компаній, пов’язаних із Приватбанком отримав кредити від ПриватБанку Кіпру на загальну суму $361 млн.
"Кредити на загальну суму $361 млн були згруповані частинами, в рамках яких видавалися з різницею в кілька хвилин, відразу після чого вони були спрямовані через мережу транзакцій між рахунками пов’язаних компаній, у яких немає очевидної комерційної мети", - заявляють амерканці у розслідуванні.
За версією слідства Kroll, ті ж кошти були згодом знову переведені до ПриватБанку. Вони були спочатку депоновані на термін до двох років на момент внесення застави на низку рахунків, з яких пізніше перенаправили кошти на депозитні рахунки шести компаній: Sofinam Investments, Lumil Investments, Berlini Commercial, Camerin Investments, Sunnex Investments і Tamplemon Investments.
Всі вищеперераховані компанії були зареєстровані в один і той же день за однією і тією ж адресою і перебували в юрисдикції Британських Віргінських островів.
"Ці шість власників рахунків становили близько 80% від загальної суми, внесеної в заставу на депозитах на Кіпрі, на загальну суму $245 млн … Відсотки, отримані по депозитах, були значно вищі, ніж відсотки за кредитами", - вказується у звіті Kroll.
"Позики, мабуть, є частиною більш великої довгострокової схеми, згідно якої позики, видані ПриватБанком Кіпру, були перероблені і погашені новими позиками, виданими під виглядом законного корпоративного кредитування", - йдеться в розслідуванні.
Відзначимо, саме на рахунок цих шести компаній - Sofinam Investments, Lumil Investments, Berlini Commercial, Camerin Investments, Sunnex Investments і Tamplemon Investments - брати Суркіси намагаються стягнути гроші з державного ПриватБанку.
Читайте також: Справа Суркісів: ПриватБанк надав докази підробленості документів, на підставі яких олігархи хочуть відсудити в держави $250 млн
"Хоча позики, які були видані і які були спрямовані на рахунки вкладників, на цей час погашені, джерело коштів, за якими вони були погашені, ще не до кінця зрозуміле, оскільки в ньому задіяно кілька рівнів переробки кредитів", - додали у Kroll
Зазначається, що за цією схемою з ПриватБанку було виведено близько $ 150 млн, включаючи кредитні кошти і відсотки. Згідно зі звітом Kroll, ці кошти були переведені на низку рахунків у Банку Кіпру.
Дослідження Kroll показало, що всі шість депозитних рахунків, згаданих у звіті, ведуть до Григорія та Ігоря Суркісів. Це українські олігархи і ділові партнери Ігоря Коломойського, одного з найбільших акціонерів ПриватБанку до його націоналізації. Брати Суркіси намагалися довести в судах, що вони не були пов’язані з колишніми власниками Приватбанку і наполягали на тому, що процедура bail-in (конвертація депозитів, пов’язаних з банком осіб в його капітал — технічна процедура націоналізації ПриватБанку) була незаконною.
Незалежне розслідування діяльності Приватбанку Kroll, яке проводилося з 2016 по 2017 рік, показало, що Приватбанк був частиною великомасштабної схеми скоординованого шахрайства принаймні десять років до націоналізації банку, в результаті чого банк втратив не менше $ 5,5 млрд. Ця інформація вказана в результатах розслідування, поданих Національним банком України в січні 2018 року.
- Нагадаємо, 15 червня 2020 року Велика Палата Верховного Суду продовжила розгляд справи за позовом родини Суркісів, а саме - про скасування рішення НБУ щодо визначення членів сім'ї Суркісів пов'язаними з ПриватБанком особами та про визнання нечинними договорів обміну їх депозитів обсягом 1 млрд грн на акції додаткової емісії ПриватБанку під час націоналізації (bail-in).
- Раніше, 27 квітня справу Суркісів про націоналізацію ПриватБанку зняли з розгляду через тиск на суд.
- Нагадаємо, що згідно ухвали Печерського районного суду м. Києва, ПриватБанк має примусово виплатити компаніям, пов'язаним із родиною Суркісів, більше 250 млн доларів США за депозитними договорами, що були припинені ще в грудні 2016 року. Зобов'язання за цими депозитними договорами були обміняні на акції додаткової емісії ПриватБанку під час націоналізації (bail in).
- 15 квітня Київський апеляційний суд підтвердив рішення Печерського районного суду, згідно з яким з Приватбанку стягується 7 млрд грн на користь 6 англійських компаній сім’ї Суркісів.
- Згодом міністр юстиції Денис Малюська спростував повідомлення про стягнення 7 млрд грн із ПриватБанка на користь пов'язаних із братами Ігорем і Григорієм Суркісами компаній.
- Наприкінці травня у націоналізованому ПриватБанку заявили, що виконавчі провадження за заявами компаній Суркісів були відкриті за підробленими документами.
- 15 червня Верховний суд визнав Суркісів пов'язаними з ПриватБанком особами, скасувавши рішення попередніх інстанцій
Підписуйтеся на наш телеграм-канал Новини Еспресо
- Актуальне
- Важливе








