
Гуцульська овеча бриндзя у Рахові: перший в Україні домашній музей відкриють у серпні
Модерний, культурно-освітній смачний простір популяризуватиме бриндзю і Рахівщину. Проект задумала гідеса Закарпаття Ольга Шкуро. Облаштовує інтерактивний музей у себе вдома
Про це повідомляє "Еспресо.Захід".
Дегустація, майстер-класи, екскурсії та історія. Наприкінці серпня у містечку Рахів, що на Закарпатті, планують відкрити перший в Україні сучасний музей справжньої гуцульської бриндзі. Пропагувати карпатський продукт задумала гідеса Ольга Шкуро, котра вже довгий час досліджує карпатський сир. Знайомити із традицією та історією сироваріння вирішила у власному домі.
"Цей сир є направду цінним, високогірним з овечого молока, – розповідає Ольга Шкуро. – Назва теж притаманна нашому регіону. Традиція сироваріння має близько 500 років, і вона внесена до культурної спадщини України. З травня по вересень овець випасають на гірських вершинах. Бриндзя виготовляється на екологічно чистих територіях, на висоті понад 700 метрів над рівнем моря, виключно з овечого молока, без хімічних додатків, тільки з природним ферментом. Овечок доять, потім проціджують і поміщають у дерев'яну бочку. Важливо, що рахівська бриндзя не вариться, а вистоюється в теплі. Загалом для приготування сиру потрібно кілька тижнів".
Проект музею гуцульської бриндзі затвердили на конкурсі від Українського культурного фонду. Процес мав стартувати 1 травня, втім через карантин приготування затягнулися. Основна мета гуцульського простору – пропагувати традицію сироваріння, адже раніше господарі виготовляли сир переважно для себе, а нині об'єдналися в Асоціацію, мають свою торгову марку і з певною специфікою, яку оцінили у Європі, виготовляють сир для людей.
"Нам важливо, аби цей музей був ланкою між розповідями про бриндзю і мандрівками на полонину до господарств, де її виготовляють, – додає Шкуро. – Це буде сучасний інтерактивний музей. Тут будуть VR – окуляри для перегляду роликів, листівки з доповненою реальністю. Уже придбані екран, проектор та ноутбук. Встановлені бочки – бербениці, створений куточок – бутафорія, де показаний процес сироваріння".
Нині тривають останні приготування. Організатори обіцяють насичену та урочисту програму відкриття під музику трембіти. Презентувати традиційний гуцульський простір планують вже наприкінці місяця.
- Актуальне
- Важливе












