Макрон застеріг Путіна від "intervention" у Білорусь

Президент Франції Емманюель Макрон "найгіршим" варіантом розвитку ситуації в Білорусі вважає "російське втручання"

Ввечері у п'ятницю, 28 серпня 2020 року, на зустрічі з журналістами, акредитованими в Єлисейському палаці, глава французької держави висловився проти "будь-якого зовнішнього втручання" в справи Білорусі, підтримавши пропозицію ОБСЄ виступити посередником у налагодженні діалогу між білоруською владою та суспільством, передає Еспресо.TV з посиланням на RFI.

На зустрічі з журналістами президентського пулу Макрон вказав на небезпеку перетворення білоруської кризи в "міжнародну", виступивши проти "будь-якого зовнішнього втручання" в ситуацію в Білорусі.

"Найгіршим було б російське вторгнення ("le pire est l'intervention russe")", зазначив президент Франції, коментуючи зроблену напередодні Володимиром Путіним заяву про формування в Росії "резерву зі співробітників правоохоронних органів" для надання допомоги Олександру Лукашенко в разі, якщо ситуація "вийде з-під контролю".

Читайте такожВіталій Портников: Путін готовий окупувати і Білорусь, і Україну

За словами Макрона, про неприпустимість зовнішнього втручання - "і перш за все, втручання російських сил" - він особисто говорив Путіну в ході двосторонніх переговорів.

Французький президент також наголосив, що у цьому питанні його точка зору співпадає з позицією канцлерки Німеччини Ангели Меркель:

"Ми не хочемо повторення того, що сталося в Україні".

Головною метою дипломатичних зусиль Франції і Німеччини президент Макрон назвав налагодження в Білорусі діалогу між суспільством і владою за посередництва ОБСЄ.

Читайте такожЯк події у Білорусі вплинуть на ціну палива в Україні. Експертне опитування

"Ми прагнемо залучити Росію до діалогу по Білорусі, щоб вона допомогла нам переконати президента Лукашенка в необхідності прийняти пропозицію ОБСЄ про посередництво", - додав він.

За словами Макрона, в ході переговорів з ним самим і канцлером Меркель Володимир Путін повідомив, що підтримує "посередництво" ОБСЄ у встановленні діалогу в Білорусі. Лукашенко відмовляється від такого посередництва, - визнав президент Франції, який вважає, що Путіну "потрібно докласти зусиль", щоб "допомогти" європейцям домогтися від білоруського керівника згоди на діалог.

Довідка

У Білорусі вже три тижні не вщухають небачені за всю новітню історію країни протести.

Їх викликали офіційні результати проведених 9 серпня 2020 року чергових президентських виборів, згідно з якими главою держави нібито вшосте поспіль став Олександр Лукашенко, котрий незмінно керує Республікою Білорусь останні 26 років, а Світлана Тихановська, дружина політв'язня та відомого в країні опозиційного блогера Сергія Тихановського.

Першу хвилю мирних виступів громадян влада придушила силою й арештами кількох тисяч осіб. Але вуличні акції все одно продовжуються. Розпочато також загальнобілоруський страйк.

Є загиблі серед цивільних осіб. Першими було підтверджено насильницькі смерті Олександра Тарайковського (Мінськ), Олександра Вихора (Гомель), Геннадія Шутова (Брест). Тарайковський і Шутов загинули від завданих ОМОНом вогнепальних поранень. Вихора забили до безтями в автозаку, у лікарню його було привезено вже в стані клінічної смерті.

При цьому точну кількість жертв серед протестувальників досі неможливо встановити, оскільки кілька десятків людей зникло безвісти. Їхня доля встановлюється.

Міжнародне співтовариство не визнає перемогу Лукашенка. З переобранням його привітали лише лідери РФ, КНР і Казахстану.

При цьому керівник Білорусі відмовляється від спілкування із західними політиками й не погоджується на звільнення політв'язнів та проведення повторних виборів.

Тихановська, своєю чергою, оголосила про початок "мирної революції" в Білорусі.

Після виборів вона виїхала до Литви, де й перебуває зараз.

Слідкуйте за подіями в Україні та світі разом з Еспресо! Підписуйтесь на Telegram-канал: https://t.me/espresotb