Трагедія Бабиного Яру – це частина української історичної пам’яті

3 вересня, 2020 четвер
22:09

Українські євреї звернулися до громадянського суспільства України із закликом нарешті усвідомити трагедію Бабиного Яру як частину української історії та української історичної пам’яті

Автори Звернення висловили рішучу незгоду з проєктом Меморіального центру Голокосту «Бабин Яр», ініційованим та фінансованим російськими мільярдерами, як таким, що має стати зброєю для російської пропаганди у її прагненні дискредитувати нашу державу в світі.

Вони закликали підтримати розроблений українськими істориками державний проєкт комплексної  меморіалізації Бабиного Яру, який прагне гідно вшанувати пам’ять про всі жертви цього трагічного місця.

Люди, які  вже підтримали Звернення, не дуже сподіваються на розуміння та допомогу з боку нинішньої влади, тому це звернення спрямоване до українського громадянського суспільства, яке є надійнішим чинником цивілізованого майбутнього України.

Звернення підписали більше 160 українських євреїв, які сьогодні мешкають як в Україні, так і у Ізраїлі, Канаді, Нідерландах, Німеччині, Польщі, Росії, США, Франції, Чехії. Зокрема, Галина Акерман, Марк Бєлорусець, Валерія Богуславська, Матвій Вайсберг, Карл Волох, Михайло Гершензон, Семен Глузман, Павло Гольдін, Ігор Гольфман, Максим Гон, Георгій Духовичний, Євген Захаров, Йосиф Зісельс, Дмитро Кімельфельд, Ірина Климова, рав Моше Колєснік, Тимур Литовченко, Михайло Міцель, Євген Монастирський, Віталій Нахманович, Олександр Пасхавер, Йоханан Петровський-Штерн, Анатолій Подольський, Віталій Портников, Сергій Тихий, Броніслав Тутельман, Артур Фредекінд, Натан Хазін, Борис Херсонський, Ашер Йосеф Черкаський, Велвл Чернін.


ЗВЕРНЕННЯ  УКРАЇНСЬКИХ  ЄВРЕЇВ

ДО  ГРОМАДЯНСЬКОГО  СУСПІЛЬСТВА  УКРАЇНИ

Ми, українські євреї, ті, хто ототожнює себе з демократичним європейським майбутнім України, хто пліч-о-пліч із побратимами з інших етносів впродовж 30 років незалежності підтримував прагнення України до демократії та справедливості, розбудовував і захищав Україну на майданах, на фронті проти російської аґресії, у волонтерському русі та у громадському просторі (морально, матеріально й особистою участю), звертаємося до всіх небайдужих громадян та організацій, членами яких вони є, із закликом підтримати український проект комплексної меморіалізації Бабиного Яру, розроблений українськими істориками за дорученням Кабінету міністрів України. Не можна допустити, щоб десятки тисяч єврейських та неєврейських жертв Бабиного Яру навіть через 80 років після страшної смерті стали заручниками й знаряддям російської пропаганди проти України.

Зараз на території Бабиного Яру та його околиць існує понад 30 пам’ятних і меморіальних знаків, які, на жаль, досі не поєднані у спільний меморіальний простір. Попри це, у свідомості пересічних пострадянських громадян та у широкому міжнародному загалі пам’ять Бабиного Яру залишається нібито майже ніяк не відзначеною. На жаль, Україна за роки незалежності не спромоглася серед іншого гідно вшанувати пам’ять десятків тисяч своїх закатованих співгромадян-євреїв і не євреїв. А відсутність меморіального простору та належного музейного центру лише підсилює відчуття державної безпорадності.

Така слабкість є відбитком загальної недостатньої уваги держави до становлення української політики пам’яті – важливої складової існування та сприйняття України як дійсно самостійної й незалежної держави, що вкорінена у світову історію, а не є випадковим уламком російсько-радянської імперії, який ласкою або силою можна й треба повернути назад. Саме тому ми і звертаємось із цим закликом не до влади, а до громадянського суспільства, яке, на наше переконання, є надійнішим чинником цивілізованого майбутнього України.

Від самого початку державної незалежності України ми спостерігаємо, як передусім Росія, а також деякі інші країни намагаються стати арбітрами у нашій історії, питаннях української політики пам’яті. Подібне втручання у внутрішні справи України неприпустиме, бо це призвело б до загрози втрати Україною своєї державної суб’єктності.

На цьому тлі поява двох окремих проектів меморіалізації Бабиного Яру – українського та російського – стала потужним чинником продовження ідеологічного протистояння старої – євразійської, постімперської позиції та нової – української, проєвропейської. Саме тому ми неприємно здивовані відкритою підтримкою, яку надав чинний президент України Володимир Зеленський саме російському проекту.

Цей проект запропоновано та фінансується російськими мільярдерами, при цьому нав’язливо підкреслюється їхнє єврейське походження. Також педалюється те, що вони є уродженцями України, останнім часом їх навіть називають «українсько-єврейськими» (а чому б не британськими – за місцем нинішнього проживання одного з них). Таким чином старанно маскується факт їхньої абсолютної афільованості з Росією і особисто з Путіним.

Поява російського проекту була розіграна як улюблена путінськими пропагандистами «многоходовочка», аби загнати Україну у цугцванґ –  певний стан «мовою» шахів, коли кожен хід веде до погіршення ситуації й програшу. Якщо цей проект буде втілено, це не лише продемонструє всьому світові, що Україна нібито нездатна гідно вшанувати пам’ять єврейських і не єврейських жертв Другої світової війни, а сам проект стане потужним знаряддям російської пропаганди, що намагається представити українців як радикальних націоналістів та антисемітів. Якщо ж ні – це буде подано як «доказ антисемітизму» України, яка не дозволила вшанувати пам’ять жертв Голокосту. Тому поява й втілення українського, державного проекту при підтримці українського громадянського суспільства ламає цю путінську гру.

Суттєві відмінності двох проектів не є тільки проявами принципових відмінностей української та російської політик пам’яті чи різними поглядами російських та українських істориків на трагічні події минулих сторіч, зокрема двадцятого. Лише один, але гострий приклад цієї різниці: попри декларації щодо збереження пам’яті про загиблих євреїв, російський проект планує будівництво музею саме на місці зруйнованих в радянські часи єврейського та караїмського цвинтарів. Український проект, на відміну від російського, дуже делікатно ставиться до питань єврейської релігії та традиції. Він категорично заперечує можливість будівництва на місцях поховань, розстрілів і спалення останків закатованих людей. В цьому проявляється дієва українська повага до одного з наріжних каменів юдейської традиції.

Звертаючись до громадянського суспільства, ми, українські євреї, закликаємо сприймати Голокост і зокрема трагедію Бабиного Яру не лише єврейськими трагедіями, але частинами української історії та української політики пам’яті, як Голодомор і депортація кримських татар, сталінські репресії 1920-1950-х років. Ми добре пам’ятаємо, що наприкінці тоталітарного терміну нашої спільної історії та на початку відродження національно-демократичних рухів українців і євреїв у середині минулого сторіччя, саме Бабин Яр став тим місцем, де зустрілися активісти згаданих вище рухів і знайшли спільну мову. Координація дій та союзницьке об’єднання єврейського руху з українським національно-демократичним і правозахисним рухами стали символами кінця комуністичної імперії.

Для нас боротьба за належне вшанування пам’яті жертв Бабиного Яру є актом сумління і, водночас, національним і громадянським обов’язком. Ми вважаємо, що саме український проект меморіалізації Бабиного Яру, який поєднує вшанування жертв Голокосту з іншими, неєврейськими жертвами, включає пам’ять про єврейську трагедію в суцільний історичний контекст і робить її невід’ємною часткою загальноукраїнської історичної пам’яті, має бути втілений у цьому трагічному просторі.

1

Ігор Аврущенко

Ізраїль

2

Галина Акерман

Франція

3

Самуіл Акерман

Франція

4

Олена Андронатій

Україна

5

Наталія Бакуліна

Україна

6

Марк Бєлорусець

Україна

7

Леонід Белянський

Україна

8

Меєр Бірман

США

9

Сіма Бірман

США

10

Валерія Богуславська

Україна

11

Євгенія Богуславська

Україна

12

Володимир Бойко

Ізраїль

13

Ірина Бойко

Ізраїль

14

Регіна Брагіна

Ізраїль

15

Людмила Брагінська

Україна

16

Борис Брікер

США

17

Роман Бронфман

Ізраїль

18

Петро Бульковштейн

Ізраїль

19

Леонід Вайденфельд

Україна

20

Віра Вайсберг

Німеччина

21

Матвій Вайсберг

Україна

22

Михайло Ваксман

Україна

23

Леонід Варенгаупт

Україна

24

Михайло Вейсберг

Україна

25

Олександр Верхман

Україна

26

Ігор Винокуров

Україна

27

Анатолій Вишевський

Чехія

28

Ілля Вишевський

США

29

Марат Вишневий

Україна

30

Карл Волох

Україна-Ізраїль

31

Вікторія Гаркаві

США

32

Тетяна Гельфер

США

33

Галина Герцік

Ізраїль

34

Григорій Гінчерман

США

35

Олександр Гінчерман

США

36

Михайло Гершензон

Україна

37

Семен Глузман

Україна

38

Леонід Гольберг

Україна

39

Роза Гольденберг

США

40

Юхим Гольденберг

США

41

Павло Гольдін

Україна

42

Ігор Гольфман

Україна

43

Максим Гон

Україна

44

Георгій Готсдінер

Ізраїль

45

Вікторія Гофштейн

Ізраїль

46

Даніїл Гребень

Україна

47

Євген Гребень

Україна

48

Сергій Гребень

Україна

49

Ілля Грутман

Німеччина

50

Олена Гудім

Україна

51

Леонід Гурвіц

США

52

Ада Даль

Україна

53

Олена Дамбінова

Ізраїль

54

Олексій Дармодехін

Україна

55

Анатолій Дермайнер

Ізраїль

56

Ганна Дермайнер

Ізраїль

57

Алла Джейкобсон

США

58

Бенджамін Джейкобсон

США

59

Олена Добровинська

Німеччина

60

Генадій Добровинський

Німеччина

61

Анна Додзюк

Польща

62

Олена Дубовенко

США

63

Георгій Духовичний

Україна

64

Олександр Єлісаветський

Україна

65

Алла Заманська

Україна

66

Олена Заславська

Україна

67

Олексій Заславський

Україна

68

Борис Захаров

Україна

69

Євген Захаров

Україна

70

Ірма Землеруб

Ізраїль

71

Йосиф Зісельс

Україна

72

Давид Калеко

Україна

73

Тетяна Каспер

Україна

74

Гета Квят

Ізраїль

75

Ігор Керезь

Україна

76

Борис Кімельфельд

Ізраїль

77

Дмитро Кімельфельд

Ізраїль

78

Ірина Климова

Україна

79

Дмитро Кляйн

Німеччина

80

Олена Кляйн

Німеччина

81

рав Іцхак Козлов

Україна

82

рав Моше Колєснік

Україна

83

Алла Коломієць

Україна

84

Віра Комська

Ізраїль

85

Юрій Корогодський

Україна

86

Херард фон Коутен

Нідерланди

87

Кіра Крейдерман

Україна

88

Аліна Лабізон

США

89

Олександр Лабізон

США

90

Віктор Левін

Ізраїль

91

Марк Левін

Ізраїль

92

Сергій Лейвіков

Україна

93

Людмила Лелчитська

США

94

Світлана Лещинська

Ізраїль

95

Анатолій Лещинський

Ізраїль

96

Даніель Лещінський

Ізраїль

97

Дмитро Лещинський

Ізраїль

98

Ольга Лімонова

Україна

99

Рафаїл Літвін

Україна

100

В'ячеслав Ліхачов

Україна

101

Тимур Литовченко

Україна

102

Жанна Литовченко

Україна

103

Єфім Меламед

Україна

104

Броніслав Міцель

США

105

Маргаріта Міцель

США

106

Михайло Міцель

США

107

Ізабела Мирошник

США

108

Олег Мирошник

США

109

Олександр Мирошник

США

110

Євген Монастирський

Україна

111

Олександр Назар

Україна

112

Віталій Нахманович

Україна

113

Галина Нахманович

Україна

114

Ганна Некрасова

Україна

115

Майкл Ногін

США

116

Ольга Ногіна

США

117

Михайло Ордовский

Россия

118

Григорій Палант

США

119

Ольга Палант

США

120

Ірина Палатник

США

121

Михайло Палатник

США

122

Олександр Пасхавер

США

123

Йоханан Петровський-Штерн

США

124

Анатолій Подольський

Україна

125

Володимир Покидайло

Україна

126

Віталий Портников

Україна

127

Андрій Семенов

Німеччина

128

Катерина Рапай

Украина

129

Ростислав Розенберг

Німеччина

130

Аркадій Ромм

Україна

131

Едуард Рубен

Ізраїль

132

Ольга Рубен

Ізраїль

133

Олег Сінельников

Україна

134

Олена Сіндеєва

Росія

135

Людмила Сокольська

Німеччина

136

Олександра Соміш

Україна

137

Роман Спектор

Росія

138

Ганна Степанова

Ізраїль

139

Олександра Супряженко

Україна

140

Сергій Тихий

Україна

141

Валентина Томіліна

Ізраїль

142

Алла Тульчинська

США

143

Юхим Тульчинський

США

144

Броніслав Тутельман

Україна

145

Євген Фарбер

Ізраїль

146

Артем Федорчук

Ізраїль

147

Вадим Фельдман

США

148

Лев Філіпов

Канада

149

Ієхіель Фішзон

Ізраїль

150

Мір'ям Фішзон

Ізраїль

151

Артур Фредекінд

Німеччина

152

Натан Хазін

Україна

153

Галина Хараз

Ізраїль

154

Людмила Херсонська

Україна

155

Борис Херсонський

Україна

156

Володимир Цаур

США

157

Сергій Черепанов

Україна

158

Ашер Йосиф Черкаський

Україна

159

Велвл Чернін

Ізраїль

160

Євген Швєдков

Україна

161

Володимир Шнітер

США

162

Лариса Шнітер

США

163

Алла Шпіцбург

США

164

Борис Штівельман

Ізраїль

165

Ернст Шульман

Ізраїль

166

Інна Шульман

Ізраїль

167

Марат Янкулін

Німеччина

Список оновлюється

Читайте також:
18 вересня, 2021 субота
Зневірені у Путіні та Пушиліні бойовики "ДНР" палять російські паспорти замість "голосування". Оприлюднено відео
Вибори у Росії
19 вересня, 2021 неділя
У Росії оприлюднили результати екзитполів на "виборах" до Держдуми
"Динамо" - "Десна"
19 вересня, 2021 неділя
УПЛ: Який вигляд має турнірна таблиця чемпіонату України після 8-го туру
Київ
+6
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 26.61
  Купівля 26.61
  Продаж 26.83
 • EUR
  Купівля 31.11
  Продаж 31.47
 • Актуальне
 • Важливе
2021, вiвторок
21 вересня
10:56
Віталій Кличко
Кличко: Київ може уникнути локдауну
10:47
Ентоні Джошуа
Джошуа підготував сенсацію на зважуванні перед боєм з Усиком
10:35
Україна отримала ще 159 тис. доз вакцини CoronaVac
10:27
Сполучені Штати з листопада помʼякшать правила вʼїзду для вакцинованих туристів
10:17
Оновлена система електронних платежів запрацює у серпні наступного року: що це дасть
10:04
коронавірус
Рівень COVID-госпіталізацій перевищено вже у 13 українських регіонах
10:00
Кадім Гарріс (праворуч)
Український клуб здійснив небачений раніше трансфер футболіста з Англії
09:44
МВФ
Віртуальна місія МВФ починає роботу в Україні
09:43
Давид Арахамія
Рада може розглянути законопроєкт про олігархів 22 чи 23 вересня, - Арахамія
09:32
Теофімо Лопес
Лопес погрожує зірвати захист титулів, які відібрав у Ломаченка
09:25
євро
Офіційний курс: євро здешевшав на 19 копійок
09:18
Віктор Ляшко
Ляшко назвав області, яким загрожує "червона" зона карантину
09:06
Ліонель Мессі (в центрі) та Маурісіо Почеттіно
У Франції назвали справжню причину заміни Мессі, через яку він посварився з тренером ПСЖ
08:57
ООС
Доба на фронті: окупанти п’ять разів порушили "тишу" на Донбасі, поранено українського військового
08:42
Ентоні Джошуа
Це все, що ти вмієш: Джошуа познущався над Усиком перед чемпіонським боєм
08:36
Сенцов і Каплан
"Н***й Україну. 5 років пекла": сестра Сенцова обматюкала країну і "пакує валізи" додому
08:24
Рональд Араухо (в центрі)
"Барселона" зганьбилася з "Гранадою" в чемпіонаті Іспанії
08:14
коронавірус
Коронавірус: за добу померли 137 українців
07:58
Дума
Туреччина не визнала російські “вибори” в окупованому Криму
07:37
Віктор Ляшко
Ляшко: Школи можуть піти на карантин, незважаючи на вакцинацію вчителів
07:16
Зеленський
Зеленський прибув до США
2021, понедiлок
20 вересня
23:14
Польща назвала незаконними російські "вибори" у Криму та засудила видачу паспортів РФ і "голосування" в ОРДЛО
22:55
У Києві машина збила на смерть пішохода, який перебігав 8-смугову трасу
22:32
Звернутися до сімейного лікаря: у Чернівцях пацієнтам дозволили брати додому кисневі концентратори з медзакладів
22:31
"Справа "Хізб ут-Тахрір": генконсул України відвідав у Ростові-на-Дону політв'язнів із Криму
22:12
Британія і Україна
Велика Британія засудила "вибори" до Держдуми РФ в окупованому Криму
21:55
суд
У Білорусі українця засудили до 3 років за участь у протестних акціях, МЗС назвало вирок антиукраїнською дією
21:52
"Маєш інформацію - телефонуй": СБУ почала кампанію з протидії сепаратизму, ворожій пропаганді та вербуванню українців
21:31
Україна та Нідерланди уклали угоду щодо безпеки та захисту українських офіцерів зв’язку під час служби в Європолі
21:06
Зеленський підписав закон про меценатську діяльність у спорті
Зеленський увів у дію рішення РНБО про збільшення оборонного бюджету
20:57
НАБУ
НАБУ вручило першу підозру по відновленій статті за е-декларування: фігурант - брат голови ОАСК Зонтов
20:33
Держдеп США
США не визнали "вибори" до Держдуми РФ в окупованому Криму
20:14
Микола Княжицький
"Перелякана брехуха Мар'яна": Княжицький розповів, як Безугла на засіданні ТСК по "вагнерівцях" перервала виступ екскерівника розвідки Бурби
20:06
королева Єлизавета
У британської королеви Єлизавети ІІ народилась правнучка
19:46
Воїни-зенітники провели навчання в районі ООС
ЗСУ закликають не знімати техніку під час навчань "Об'єднані зусилля", які почнуться 22 вересня
19:33
Менні Пак'яо
Легенда боксу Пак'яо оголосив про завершення кар'єри
19:33
В Івано-Франківську чоловік вчинив стрілянину на вулиці, є поранений
19:31
На Донеччині зареєстрували землетрус
19:08
Сергій Козир
"Слуга народу" висунула кандидата на довибори у Раду на Херсонщині
18:51
"Вибори" до Держдуми в окупованому Криму: СБУ відкрила справу про держзраду
Більше новин