Росія й Туреччина дестабілізують Середземномор'я, - Макрон

Президент Франції Емманюель Макрон засудив "гегемоністські ігри" окремих держав, які намагаються "дестабілізувати весь середземноморський регіон", зазначивши, що роль Росії і Туреччини в цьому плані "викликає стурбованість" європейських партнерів Франції

Глава французької держави заявив про це, виступаючи із заявою за підсумками неформального саміту Med7 на Корсиці. Таку інформацію ввечері 11 вересня 2020 року передало RFI, повідомляє Еспресо.TV.

Неформальний саміт, присвячений проблемам безпеки в Середземному морі, завершився на Корсиці в четвер, 10 вересня, пізно ввечері публікацією підсумкової декларації учасників європейської "Середземноморський сімки" - Греції, Іспанії, Італії, Португалії, Мальти, Кіпру та Франції.

У документі, який був прийнятий на тлі зростаючої напруженості між Туреччиною і двома країнами ЄС, Грецією і Кіпром, міститься жорстке попередження про можливість прийняття європейських санкцій проти Анкари, якщо вона не покладе край своїм "незаконним одностороннім діям" в Східному Середземномор'ї.

У підсумковій заяві саміту, який проходив під егідою Франції, Макрон торкнувся теми безпеки всього Середземноморського регіону, який, за його формулюванні, сьогодні перетворився в регіон конфліктів. Він висловив стурбованість діями деяких держав, які історично виступали в ролі сильних регіональних гравців в Середземномор'ї.

"Сьогодні наше Середземномор'ї стало театром триваючих конфліктів - в Сирії, в Лівії. (...) Гегемоністські гри історичних держав, які намагаються дестабілізувати весь регіон, і роль Росії і Туреччини, викликають в цьому плані нашу стурбованість", - наголосив президент Франції.

Як зазначається, перед відкриттям саміту Med7 президент Франції Емманюель Макрон виступив з жорсткою заявою на адресу Туреччини. Він визнав, що Туреччина більше не є "партнером" ЄС в Середземному морі. У підсумковій заяві саміту міститься заклик до Анкари повернутися за стіл перемовин для "відповідального і сумлінного діалогу". В іншому випадку, на стіл саміту Євросоюзу 23-24 вересня ляже новий пакет пропозицій по списку санкцій обмеженням щодо Туреччини з метою їх якнайшвидшого затвердження.

Слід зазначити, що розбіжність між Францією - з одного боку та Туреччиною - з іншого щодо оцінки перебігу бойових дій у Лівії викликана тим, що ними наразі підтримуються різні сторони цього конфлікту.

За відкритими даними, сили повстанців генерала Халіфа Хафтара донедавна користувалися, серед іншого, підтримкою Франції, тоді як  Туреччина виступає на боці уряду в Тріполі. 

На боці уряду в Тріполі, у свою чергу, виступає Туреччина.

При цьому Росія веде у Лівії свою власну гру, до якої активно залучена ПВК "Вагнера".

Довідка

Після повалення режиму Муаммара Каддафі у 2011 році та його вбивства в Лівії почалася боротьба за владу між різними угрупованнями і фракціями. У Триполі за підтримки ООН був створений Уряд національної єдності на чолі з Фаїзом Сараджем. Між тим у Тобруку на сході країни проходять засідання однопалатного парламенту, що вважає себе справжньою владою і не згоден з політикою Сараджа.

Його суперником є колишній побратим Каддафі, генерал Халіфа Хафтар, котрий намагається захопити Триполі з квітня 2019 року. Наприкінці лютого цього року сторони домовилися про режим припинення вогню, але потім бойові дії відновилися.

Підписуйтеся на наш телеграм-канал Новини Еспресо