До Дня пам’яті про захисників України стартувала мультимедійна адвокаційна кампанія з вшанування пам’яті та покарання винних за військові злочини

В Україні стартувала мультимедійна адвокаційна кампанія, направлена на системну роботу з політикою вшанування пам’яті та покарання винних за військові злочини

До адвокаційної кампанії приєднався проект PLUS 1, в якому через  мистецтво кіно, фотографії та авторських художніх текстів українських інтелектуалів, письменників та журналістів розповідаються історії українських військових, учасників російсько-української війни, та проект “Що таке пам’ятати”, метою якого є створення Візії вшанування пам’яті.

Кампанія направлена на дискусію навколо концепції вшанування пам’яті, понять “герой”, “жертва”, “агресор”, війни в культурологічному вимірі та зміну ставлення до цих понять з боку українського суспільства. Кінцева мета кампанії - закріплення цих понять в українському законодавстві для соціального захисту сімей-героїв війни, пошук нових підходів та традицій до збереження пам’яті та відновлення справедливості і покарання винних у воєнних злочинах.

Елементами кампанії стануть експозиційні фотостенди, документальні фільми та інтерактивний сайт, а також узгоджена усіма стейкхолдерами Візія вшанування пам’яті. 

Зокрема, частинами кампанії є мистецька експозиція ПЛЮС 1 та проєкт “Що таке пам’ятати”.

Відкриття експозиції ПЛЮС 1 відбулося до державних урочистостей 29 серпня до День пам’яті захисників України на Михайлівській площі. 

Автором фотографій експозиції є Юрій Білак, відомий французький фотограф українського походження, який для участі в проєкті приїздив із Франції до України протягом чотирьох років. Анімована річ на світлинах сайту - сімейна реліквія, яку обрала кожна сім’я для фото. Аби розповісти історії наших військових у художній формі, українські інтелектуали про кожну з них написали есеї. Зокрема, до проєкту долучилися Юрій Андрухович, Олександр Ірванець, Тамара Горіха Зерня, Володимир Єрмоленко, Лариса Денисенко та ще 16 авторів.Сама ж експозиція складатиметься з 22 виставкових фотостендів, де через призму авторських фотографій українські сім’ї розповідатимуть історій своїх близьких – загиблих на війні з Росією українських військових. Кожна сім’я обрала одну сімейну реліквію – річ, яка є найпам’ятнішим нагадуванням про своїх найрідніших: батьківська куртка, гітара, лицарські обладунки, книги. Ці реліквії постають певним продовженням людей, яких фізично зараз з нами немає. А за допомогою QR-коду кожен відвідувач зможе перейти на сайт проекту і детальніше ознайомитися з кожною історією.

“В експозиції ПЛЮС 1 ми порушуємо питання самовираження та самоідентифікації громадян України, коли після революційних подій та кількох років війни на східних європейських кордонах фактично формується нова політична європейська нація. Це знайомство глядача з новим, до кінця невідомим йому образом”, - розповідає автор проєкту Мар’ян Присяжнюк.

«У боротьбі за модерну Україну уже сьомий рік гинуть наші солдати, рахунок йде на тисячі смертей. Проте тема смерті є глибоко табуйованою і ми, як суспільство, досі не знайшли форми як берегти і передавати пам’ять про загиблих героїв. Про це бояться і не вміють говорити, часто на цьому маніпулюють. Ми хочемо розпочати цей діалог та разом із державними інституціями та громадянським суспільством створити Візію вшанування пам’яті, яка дозволить нам домовитись про головні моменти: як берегти живу пам’ять про героїв”, - розповідає координаторка проекту “Що таке пам’ятати” Оксана Іванців

З цією метою проект об’єднав усіх стейкхолдерів, які працюють з темою пам’яті: Український інститут національної пам’яті, Міністерство у справах ветеранів, Міністерство оборони, Міністерство молоді та спорту, а також ветеранську спільноту, сім’ї загиблих, правозахисників, культурологів, митців. 

Працюючи в експертних групах, через публічні дискусії та мистецькі проекти учасники проекту будуть працювати над рядом важливих питань: починаючи від концепції вшанування пам’яті героїв російсько-української війни, зовнішньої стилістики пам’ятників та їх інтеграції в міський простір і аж до питання відновлення справедливості, покарання винних у військових злочинах та адвокації гармонізації українського законодавства з міжнародним кримінальним правом.

29 серпня в Музеї Майдану відбувся захід у рамках цього проекту, на якому разом із правозахисниками, парламентарями, ветеранами, активістами, культурологами та митцями будуть обговорюватись питання формування модерних традицій вшанування пам’яті та відновлення справедливості і покарання винних у воєнних злочинах.

Активісти планують представити Візію наприкінці 2020 року і вона має стати першим кроком у системній роботі над державною політикою вшанування пам’яті.

Автор проєкту Мар’ян Присяжнюк. Автор фото Youry Bilak. Директорка проєкту Марина Лук'янова.

 

новини партнерів

19 січня, 2021 вівторок

Відео

Введіть слово, щоб почати