.

Через різке підвищення акцизів на стіки для нагрівання тютюну держбюджет може втратити 9 млрд грн, - дослідження


фото: zik
Для зниження ризиків для держбюджету, замість різкого підвищення акцизу в 4,2 рази, експерти запропонували підвищувати його поступово. Схожа позиція і в Мінекономіки

В країнах Євросоюзу акцизи на стіки для нагрівання тютюну приблизно в 4 рази нижчі, ніж на традиційні сигарети. Про це йдеться в дослідженні Науково-дослідницького інституту фіскальної політики Університету Державної фіскальної служби, яке було презентовано вчора.

Середній розмір акцизу з 1000 традиційних сигарет в ЄС складає 135,6 євро. А з 1000 стіків для систем нагрівання тютюну - 35,3 євро. Найменший розрив в розмірі акцизів фіксується в Болгарії (в 2,5 рази), найбільший - в Нідерландах і Данії (більш ніж в 5 разів).

Різниця в акцизах допомагає ЄС активніше знижувати рівень споживання традиційних сигарет, дозволяючи курцям, які не можуть кинути палити, переходити на потенційно менш шкідливі системи нагрівання тютюну.

Хоча в Україні продовжує палити 9,6 млн. осіб, 670 тис. курців вже перейшли зі звичайних сигарет на електронні, ще 380 тис. - на системи нагрівання тютюну.

До 2020 р. Україна йшла шляхом ЄС в цьому питанні, але Верховна Рада України вже зробила серйозний крок назад, зібльшивши акцизи на стіки для нагрівання тютюну відразу в 4,2 рази.

Експерти НДІ фіскальної політики оцінюють негативний ефект для держбюджету від такого різкого підвищення акцизу на рівні 9 млрд. грн. недоотриманого акцизу.

Є ризик, що через різке підвищення акцизу і ціни крім контрабандних сигарет до України почнуть потрапляти і контрабандні стіки для нагрівання тютюну. Вже зараз ціна на них в Україні дещо вища, ніж в Молдові і Білорусі, а після різкого підвищення акцизу стане набагато вищою, ніж в сусідніх країнах (у т.ч. в РФ). Не виключають і контрабанду дешевих і низьких за якістю стіків з Китаю.

Також є ризик, що через подорожчання частина споживачів переключиться на електронні сигарети, де акциз буде нижчим, або повернеться до паління традиційних сигарет.

Експерти нагадали, що в 2019 р. передовсім через підвищення акцизу на сигарети держбюджет недоотримав більше 13 млрд. грн.

Аби не повторити подібну ситуацію експерти НДІ фіскальної політики радять прийняти план поступового підвищення акцизу на стіки для нагрівання тютюну - не більше ніж на 35% на рік.

Про необхідність поступового, а не різкого підвищення акцизу на альтернативну тютюнову продукцію заявило також Міністерство економічного розвитку і торгівлі.

новини партнерів

5 грудня, 2020 субота

4 грудня, 2020 п'ятниця

Відео

Введіть слово, щоб почати