Колекторів планують зобов'язати дотримуватися етичної поведінки

Група народних депутатів зареєструвала у Верховній Раді проєкт закону, що посилює регулювання колекторської діяльності та зобов'язує їх дотримуватися етичних норм поведінки

Про це повідомила пресслужба Національного банку України.

"У Верховній Раді група народних депутатів зареєструвала законопроєкт №4241 про захист боржників при врегулюванні простроченої заборгованості. Це спільний документ, над яким працювали народні депутати, Національний банк України та Уповноважений Верховної Ради України з прав людини", - йдеться у повідомленні.

У пресслужбі зазначили, що законопроєкт має чітко встановити правила роботи колекторів та їх регулювання. Зокрема, порядок реєстрації колекторської компанії, вимоги до етичної поведінки з боржниками, нагляду за колекторською діяльністю, а також санкції за порушення. Відтак законопроєкт передбачає зміни, які допоможуть реформувати ринок колекторських компаній.

Зокрема, пропонується створити публічного Реєстру колекторських компаній, який вестиме НБУ. Законопроєкт має зобов'язати усі компанії, що займаються врегулюванням проблемної заборгованості, привести свою діяльність до його вимог та зареєструватися у загальному реєстрі.

Згідно із законопроєктом, НБУ здійснюватиме нагляд за колекторами та їх поведінкою стосовно споживачів. Таким чином НБУ контролюватиме виконання колекторами законів, встановлюватиме додаткові вимоги до взаємодії зі споживачами, розглядатиме їх звернення. Також регулятор зможе штрафувати чи виключати порушників з Реєстру колекторських компаній.

Водночас банки та фінансові компанії ще на етапі підписання договору про споживчий кредит повинні будуть попереджати клієнта про можливість залучення колектора у випадку прострочення платежу за кредитом. Кредитодавець також буде зобов'язаний публікувати на сайті та в місцях надання послуг дані про колекторську компанію.

"Тобто, ще до підписання кредитного договору споживач повинен отримати вичерпну інформацію про компанію, з якою доведеться врегульовувати прострочену заборгованість", - підкреслили у пресслужбі.

Крім того, колектори будуть зобов'язані дотримуватися вимог до етичної поведінки під час взаємодії зі споживачем. Законопроєкт установлює виключний перелік способів дозволеної взаємодії колектора зі споживачем фінансових послуг. Документ також обмежує максимальну частоту такої взаємодії. При цьому за порушення цих вимог передбачені штрафи або виключення з реєстру.

У пресслужбі наголосили, що найголовнішим наразі є врегулювання колекторської діяльності на законодавчому рівні, оскільки сьогодні законодавство не визначає термінів "колектор" чи "колекторська діяльність" та не врегульовує повноваження і правила поведінки таких компаній.

Слідкуйте за подіями в Україні та світі разом з Еспресо! Підписуйтесь на Telegram-канал: https://t.me/espresotb