Венедіктова закликала повідомляти правоохоронців про підкуп на виборах

Генеральний прокурор Ірина Венедіктова розповіла про основні порушення в ході виборчої кампанії та закликала громадян повідомляти про них до поліції, ДБР та інших правоохоронних органів

Про це генеральний прокурор заявила у відеозверненні, передає Еспресо.TV.

"Порядок починається з дотримання закону. Цієї неділі в країні місцеві вибори – тисячі кандидатів змагаються за мандати. На жаль, не тільки змістовними програмами, добрими справами, яскравими гаслами чи харизмою, а і брудними технологіями та схемами. Не обійшлося і без традиційних "сіток" та "гречкосійства" у всіх його проявах", - відзначила генпрокурор.

Венедіктова заявила, що станом на 21 жовтня за час виборчої кампанії розпочато 475 кримінальних проваджень, з яких 234 – щодо безпосереднього порушення виборчого законодавства.

Читайте також: ОПОРА зафіксувала підозрілі зміни виборчих адрес на Львівщині та Дніпропетровщині

Найбільше проваджень - 101 - щодо підкупу виборців (стаття 160 Кримінального кодексу України).

"Минулого тижня правоохоронці викрили так звану виборчу "сітку" - двох осіб затримано під час одержання $43,5 тис. В таку суму вони оцінили дані про 1050 виборців, які погоджуються голосувати за конкретного кандидата в мери Одеси. Одна з затриманих представлялася працівником Центральної виборчої комісії. Їм повідомлено про підозру та обрано запобіжний захід - тримання під вартою з альтернативою внесення 630 тис грн застави", - додала Венедіктова.

Також на Одещині під час передачі 25 тис грн- частини запропонованого хабаря було затримано кандидата в депутати Подільської міської ради за підозрою у підкупі члена ТВК за вчинення дій, пов'язаних з реалізацією виборчих прав. Наразі він замість агітації перебуває під цілодобовим домашнім арештом із застосуванням електронного засобу контролю.

Читайте також: Прикидалися СБУ та вимагали від "Євросолідарності" дані про кандидатів: ОПОРА заявила про втручання Росії у вибори

А на Київщині кандидат на посаду голови ОТГ вітав вчителів конвертами з грошима – за підкуп виборців йому повідомлено про підозру. Прихильність освітян він оцінив в 1000 гривень.

Другі за кількістю провадження – це перешкоджання здійсненню виборчого права (стаття 157 Кримінального кодексу України). Таких наразі 82.

"Найяскравіший приклад – на Кіровоградщині, де один із кандидатів на посаду міського голови Світловодська "купив" двійника для конкурента. За задумом учасника виборчих перегонів, особа з прізвищем, як у іншого кандидата, в бюлетені мала "відтягнути" у нього частину голосів. Після реєстрації двійника, кандидат передав йому за це винагороду, після чого був затриманий", - додала генпрокурор.

Читайте також: Житель Кіровоградщині незаконно змінив виборчі адреси понад 200 людей, йому повідомлено про підозру

Ще 30 проваджень зареєстровані за фактами надання неправдивих відомостей до органу ведення Державного реєстру виборців або несанкціонованого втручання в його роботу, 15 – за фактами фальсифікації, підроблення, викрадення, пошкодження або знищення виборчої документації, 3 – незаконного використання виборчого бюлетеня і ще 3 стосуються порушення порядку фінансування політичної партії, передвиборної агітації.

Крім цього, є чимало проваджень пов’язаних із виборчим процесом. Майже сотня з них щодо хуліганства – пошкодження агітаційних наметів, нападів на агітаторів та представників партій.

Загалом, від початку виборчої кампанії повідомлено про підозру 28 особам в 19 кримінальних провадженнях. До суду скеровано 1 обвинувальний акт.

"Порушення виборчого законодавства можуть суттєво впливати на результат волевиявлення. Саме тому я закликаю громадян, які стали свідками чи потерпілими від таких правопорушень повідомляти про них до правоохоронних органів", - наголосила генеральний прокурор.

"Якщо на вас здійснюється тиск, вам пропонують за голос гроші чи подарунки, погрожують чи перешкоджають вашому праву обирати чи бути обраним, пам’ятайте – так само нечесно ці кандидати будуть діяти і коли отримають омріяні мандати", - підкреслила Венедіктова.

Вона заяввила, що заява до Нацполіції, СБУ, ДБР чи до найближчої прокуратури може багато змінити та закликала громадян реагувати на всі сигнали, забезпечити вільне волевиявлення, нівелювати будь-які злочинні прояви, притягнути до відповідальності всіх причетних – це вже завдання органів правопорядку.

Венедіктова зауважила, що тільки протягом 2019-2020 років за порушення виборчого законодавства засуджено 69 осіб.

Підписуйтеся на наш телеграм-канал Новини Еспресо