Журналісти звернулися до НАБУ та СБУ: Коболєв віддав фіктивній фірмі газ на 2 млрд грн

Редакція програми журналістських розслідувань "ШУСТРОВА LIVE" на телеканалі "Еспресо" звернулася до НАБУ та СБУ з проханням провести перевірку дій посадових осіб державних акціонерних товариств НАК "Нафтогаз України" та АТ "Укртрансгаз", внаслідок яких державні активи вартістю близько 1,9 мільярдів гривень були виведені на фіктивну фірму

Журналісти просять внести до єдиного реєстру досудових розслідувань запис про початок розслідування щодо посадових осіб "Нафтогазу" та АТ "Укртрансгаз" стосовно шахрайства, ухилення від сплати податків, привласнення майна шляхом зловживання службовим становищем та  легалізації доходів, отриманих злочинним шляхом.

 

В зверненні мовиться, що 13 листопада 2020-го року Господарський суд міста Києва затвердив "мирову угоду" між дочірньою компанією НАК "Нафтогаз України" - ПАТ “Укртрансгаз” з ЗАТ "Укренергозбут" і двома ТОВками - "Фінансовою компанією “Фін-інвест" і "Профі Газ". За цією угодою "Укртрансгаз" передав фіктивній фірмі ТОВ "Профі Газ" 305 мільйонів кубометрів державного газу, ринкова вартість якого станом на 13 листопада 2020 року становила 1,89 мільярдів гривень із розрахунку 6206 гривень за кубічний метр.

Дещо раніше голова правління НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв ухвалив рішення №418 від 2 листопада 2020 р., згідно з яким 305 кубометрів газу, передали від "Нафтогазу" до "Укртрансгазу" як позику, саме для подальшого виведення цього ресурсу у власність "Профі Газу".

В ході підготовки сюжету "Як "Нафтогаз" збагатив фіктивну фірму на 2 млрд грн і чому всі сліди ведуть до Андрія Коболєва" журналісти з’ясували, що залучений у схему нинішній вигодонабувач - ТОВ "Профі Газ" - є цілковито фіктивною компанією, в якій за короткий час відбулася низка змін власників, керівників та адрес реєстрації. Статутний капітал фірми становить 2600 грн, а її номінальним бенефіціарним власником впродовж тривалого часу був такий собі Олександр Терлецький з села Миронівка Вінницької області, котрий, згідно з даними youcontrol, також є власником у 134-х інших компаніях, учасником в 263-х і керівником у 117-и. Раніше Центр протидії корупції наводив Терлецького як приклад фіктивного бенефіціара.

На момент укладання "мирової угоди" номінальним власником "Профі Газ" булаБурова Анна Григорівна, що мешкає в панельному будинку на столичній Русанівці, де ніщо не видає наявність у одного із мешканців декількох мільярдів.

"НАК “Нафтогаз України” виділив зі своїх сховищ 305 мільйонів кубометрів газу для того, щоб через “Укртрансгаз” передати його фіктивній фірмі.Фіктивність ТОВ "Профі Газ" є очевидною хоча б з того, що єдиний "власник" і "директор" цієї фірми на момент укладення всіх угод не в курсі, що вона "володіє" фірмою, через яку стала доларовим мультимільйонером (вартість переданого від “Нафтогазу” паливастановить ~ 85,5 мільйонів доларів США). Принаймні в телефонній розмові вона заявила,що не знає про це", - вказується в зверненні до НАБУ та СБУ.

На питання "чи ви є власником "Профі Газу?", Бурова відповіла: "Навіть не знаю". А коли її намагалися розпитати про отримання газу на 2 млрд грн, жінка сказала, що говорити на цю тему не буде і поклала слухавку, - повідомляють журналісти.

Після виходу сюжету на телеканалі “Еспресо” та набуття історією розголосу, ТОВ "Профі Газ" перереєстрували на нового власника і змінили керівника. З 30 листопада 2020 року фірмою володіє ТОВ "Торговий Дім Прайм-Фінанс", а керівником з 3 грудня 2020 року став Джангірян Євгеній Георгійович.

"ТОВ "Профі Газ" ніколи не мала жодного стосунку до ринку газу. Як можна зрозуміти, дана фірма набула важливості лише після того, як на неї "перевели" старі борги АТ "Укртрансгаз" перед ПрАТ "Укренергозбут"", - зазначено в зверненні.

"25 червня 2020 року захоплене рейдерами “Укренергозбут” відступило всі права вимоги до “Укртрансгазу” на користь фіктивної фірми ТОВ "Профі Газ". Наскільки можна зрозуміти, відступлення права вимоги відбулось на безкоштовній основі. Хоча очевидно, що отримання активу вартістю в 2,3 мільярди гривень безкоштовно мало б тягнути відповідні податкові наслідки. Але з огляду на те, що мова йде про фірму з ознаками фіктивності, директор якої взагалі не в курсі цієї угоди, можна припустити, що тут скоріш за все будуть відповідні збитки перед бюджетом", - вказано у зверненні.

Враховуючи викладене, автори звернення просять внести до єдиного реєстру досудових розслідувань запис про початок розслідування наведених вище обставин за ознаками складів злочинів, передбачених статтями 190, 191, 209, 212, 2585 Кримінального кодексу України. Та у випадку підтвердження вчинення посадовими та іншими особами злочинів, застосувати заходи, передбачені законодавством, зокрема, притягнення винних осіб до кримінальної відповідальності.

Ця історія тягнеться 20 років, відколи компанія "Укренергозбут" передала "Укртрансгазу" 418 млн куб м газу для поставки своїм споживачам. Виконати зобов'язання у повному обсязі в "Укртрансгазу" не вийшло - 305 млн куб м зникли в газотранспортній системі. Рішенням арбітражного суду міста Києва від 12 липня 2000 року у справі №17/32 за

“Укренергозбут” визнано право власності на природній газ у кількості 300 мільйонів куб.м., який знаходиться в газотранспортній мережі “Укртрансгазу”. “Укртрансгаз” зобов'язаний був поставити вказаний газ споживачам “Укренергозбуту”. Виконання цього рішення блокувалось “Нафтогазом” та його дочірнім “Укртрансгазом”.

Пройшло ще 10 років і про цінний ресурс згадали знову - в 2018 р. компанію "Укренергозбут" захопили рейдери. У липні 2018-го "Укренергозбут" нібито відмовляється від газу і передає право вимоги боргу з "Укртрансгазу" третій особі - такій собі "Фінансовій компанії "Фін-Інвест". Спершу “Укртрансгаз” віддавати багатомільйонний борг невідомій компанії відмовлявся. І навіть звертався з заявою до ДБР та НАБУ з проханням не допустити заволодіння коштами акціонерного товариства у розмірі 2,3 мільярди гривень. Рішення Арбітражного суда міста  Києва від 12.07.2007 р. “Укртрансгаз” розцінював як неправомірне, а "спільні дії двох приватних компаній - такими, що можуть мати ознаки шахрайства".

Однак, позиція “Укртрансгазу” дивним чином змінюється і за кілька місяців "Фін-Інвесту" перераховують більш як 226 млн грн. А як тільки в схемі з'являється така собі ТОВ "Профі Газ", що раніше ніколи не фігурувала у взаєминах сторін справи, "Укртрансгаз" йде на "мирову угоду", аби державних 305 млн кубометрів газу розпочали мандрівку до рук фіктивної фірми.

новини партнерів

2 березня, 2021 вівторок

Відео

Введіть слово, щоб почати