НБУ ввів антикризові заходи для банків під час посилення карантину: які вимоги до боржників будуть послаблені

Національний банк України ухвалив комплекс антикризових заходів для підтримки банківського сектору та економіки на час дії обмежень у зв'язку з пандемією COVID-19, зокрема посилення карантину з 8 по 24 січня 2021 року

Про це повідомила пресслужба НБУ.

"З огляду на розгортання епідеміологічної ситуації, ми вирішили продовжити низку антикризових заходів та впровадити нові для підтримки банківського сектору та економіки. Наші дії, з одного боку, дозволять знизити регуляторне навантаження на банки, а з іншого - подбати про ті галузі економіки та позичальників, які найбільше постраждають від посилених карантинних заходів", - цитує пресслужба слова голови НБУ Кирила Шевченка.

Відтак, регулятор рекомендував банкам реструктуризувати кредити позичальників, які зазнали фінансових труднощів від запровадження обмежень та не можуть платити за кредитами. НБУ також дозволив банкам не поширювати окремі ознаки дефолту на кредити, які будуть реструктуризовані до 30 квітня 2021 року для боржників-фізичних осіб та до 31 травня 2021 року для боржників-юридичних осіб.

У пресслужбі зауважили, що реструктуризація не повинна погіршувати умови для позичальника та призводити до підвищення ефективної процентної ставки. Банками також заборонено встановлювати комісії за реструктуризацію.

НБУ рекомендував проводити реструктуризацію дистанційно. Позичальники-юридичні особи для цього мають надати підтвердження фактів зниження доходів чи зупинення роботи. До середнього та великого бізнесу банки мають застосовувати індивідуальний підхід з урахуванням звітності та перспектив відновлення. До фізичних осіб має застосовуватись оцінка на портфельній основі крім іпотечного та автокредитування.

Регулятор також дозволив банкам до 29 квітня 2021 року не погіршувати клас позичальника з урахуванням інформації з Кредитного реєстру; не проводити переоцінку та перевірку стану заставного майна до 30 березня 2021 року; не враховувати під час оцінки боржників-бюджетних установ виконання показників бюджету за 2020 та 2021 роки до 4 січня 2021 року.

Серед іншого, НБУ дозволив банкам визначати та встановлювати в стратегії управління проблемними активами цільовий рівень непрацюючих кредитів на 2021 рік з урахуванням очікуваних економічних наслідків карантину та обмежень у короткостроковому періоді.

Також зазначається, що до червня 2021 року до банків та банківських груп не застосовуватимуться заходи впливу за порушення вимог до показників капіталу, ліквідності, кредитного ризику тощо. Це рішення діятиме лише у разі, якщо порушення виникли через негативний вплив карантину. Водночас не допускаються порушення нормативів достатності капіталу та нормативів ліквідності. Рішення також не поширюється на банки, які здійснили розподіл прибутків за 2019 рік, виплативши дивіденди.

НБУ також призупинив проведення всіх видів планових виїзних перевірок на період до останнього дня календарного місяця, в якому завершується дія карантину.

Слідкуйте за подіями в Україні та світі разом з Еспресо! Підписуйтесь на Telegram-канал: https://t.me/espresotb