Паливо "Нафтогазу" вартістю 2 мільярди грн продали через фіктивну фірму: оборудку провели блискавично

Фірма з ознаками фіктивності отримала безкоштовно від НАК "Нафтогаз Україна" 305 мільйонів кубометрів газу і продала паливо. Вся операція відбулася за місяць

Як вдалося з’ясувати, з 27 листопада по 10 грудня 2020 фіктивна фірма "Профі Газ" продала 295 мільйонів кубометрів газу на загальну суму 1 мільярд 683 мільйонів гривень, з безкоштовно отриманих від НАК "Нафтогазу" 305 мільйонів кубометрів, таким семи компаніям:

  • ТОВ "Ресурс сервіс КМ";
  • "Євро-енергогаз";
  • "Мідстрім Юкрейн";
  • "М-торг енерджі";
  • "Міжнародна газова компанія";
  • "Інкор газ";
  • та приватному підприємству "Окко контракт".

Про це йдеться в розслідуванні "Мільярди "Нафтогазу" передали шахраям: рейдерство та зв'язки з терористичною "ДНР"  журналістів програми "ШУСТРОВА LIVE".

Передачу газу приватній фірмі оформили менше місяця назад через укладання "мирової угоди" між дочірньою компанією "Нафтогаза" ПАТ "Укртрансгаз" та ЗАТ "Укренергозбут" і двома товками - "Фінансовою компанією Фін-інвест" і "Профі Газ".

13 листопада 2020-го року "мирову угоду" затвердив суддя Господарського суду Києва Сергій Балац, якого раніше вже звинувачували в недоброчесності. За цією угодою "Укртрансгаз" передав фіктивній фірмі ТОВ "Профі Газ" 305 мільйонів кубометрів державного газу вартістю 2 мільярди гривень.

Раніше голова правління НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв ухвалив рішення №418 від 2 листопада 2020 р., згідно з яким 305 кубометрів газу передали від "Нафтогазу" до "Укртрансгазу" як позику, саме для подальшого виведення цього ресурсу у власність "Профі Газу".

Щойно "мирова угода" була затверджена, як ТОВ "Профі Газ" отримала від "Укртрансгазу" весь обсяг державного палива. Більше того, навіть встигла його реалізувати. Швидкість виконання держкомпанією угоди з приватною фірмою вражає, особливо з огляду на загальне припинення розрахунків за контрактами з державними установами.

В ході підготовки сюжету "Як "Нафтогаз" збагатив фіктивну фірму на 2 млрд грн і чому всі сліди ведуть до Андрія Коболєва" журналісти з’ясували, що залучений у схему нинішній вигодонабувач - ТОВ "Профі Газ" - є цілковито фіктивною компанією, котра за останній місяць уже тричі змінювала своїх керівників, бенефіціарів та місце реєстрації. Статутний капітал фірми становить 2600 грн, а її номінальним бенефіціарним власником впродовж тривалого часу був Олександр Терлецький з села Миронівка Вінницької області, котрий, згідно з даними youcontrol, також є власником у 134-х інших компаніях, учасником в 263-х і керівником у 117-и. Раніше Центр протидії корупції наводив Терлецького як приклад фіктивного бенефіціара.

Народний депутат Олексій Кучеренко впевнений: газ цим фірмам могли реалізувати з дисконтом, аби якомога швидше отримати гроші. І справді, з отриманих нами даних, ці фірми мають переказати сумнівній фірмі "Профі газу" уже не 2 мільярди, а на 15% менше - 1 мільярд 683 мільйонів гривень. 

Олексій Кучеренко переконаний, що на схему за участі керівництва "Нафтогазу" та Андрія Коболєва мають звернути увагу правоохоронні органи.

"Оборудки між НАК "Нафтогаз", "Укртрансгазом" і учасниками цієї схеми, через яку виймаються з держави величезні гроші, мають стати предметом дуже ретельного розслідування. І я готовий звертатися щодо цього через систему депутатських запитів та вимагати створення тимчасової слідчої комісії", - каже депутат Олексій Кучеренко.  

Ми надіслали Андрію Коболєву інформаційний запит, втім у відповіді так і не отримали інформації, чи здійснював "Нафтогаз" перевірку компанії, для якої передав у позику державне паливо вартістю майже 2 мільярди гривень, чи встановлювались її бенефіціарні власники і з ким саме велись переговори щодо цього.

Ми уже місяць розслідуємо цю масштабну аферу, учасники котрої активно замітають сліди, втім від правоохоронців за цей час - ані пари з вуст. То ж наша редакція надіслала звернення до директора НАБУ Артема Ситника та голови СБУ Івана Баканова. Якщо підтвердиться, що описану схему було здійснено за співучасті голови НАК "Нафтогаз" Андрія Коболєва, ці дії можуть свідчити про розтрату або привласнення майна шляхом зловживання службовим становищем. В цілому ж в оборудці є прямі ознаки злочинів за п’ятьма статтями Кримінального кодексу України, аж до ймовірного фінансування тероризму.

Такого скандального розвитку набув господарський спір, що виник 20 років тому і стосується ЗАТ "Укренергозбут" та ПАТ "Укртрансгаз", що входить до холдингу НАК "Нафтогаз України". Наприкінці 1999-го ЗАТ "Укренергозбут" передало "Укртрансгазу" 418 млн кубів палива для поставки своїм клієнтам. Але "Укртрансгаз" не виконав зобов’язання у повному обсязі: 305 млн куб газу зникли у газотранспортній системі.

У 2000-у році, за рішенням Арбітражного суду Києва, ПАТ "Укртрансгаз" мало передати паливо споживачам, втім, цього не зробило і звернулось до суду. Однак, суд державна компанія програла і у 2007-у з’явилося виконавче провадження на користь "Укренергозбуту" про повернення йому газу, яке так і не було виконане.

Ситуація змінилася в 2018 році, після того як ЗАТ "Укренергозбут" набув нових власників. У липні 2018-го "Укренергозбут" віддала право вимоги газу такому собі ТОВ "Фінансова компанія "Фін-Інвест". А те - звернулося до Господарського суду за дозволом змінити спосіб виконання ухвали Арбітражного суду. Тепер, замість поставки палива на користь третіх осіб, з "Укртрансгазу" передбачалося стягнути гроші - 2 млрд 300 млн гривень. 

Спершу "Укртрансгаз" не погоджувався віддавати гроші невідомій компанії і в січні 2020 звернувся з заявою до ДБР та НАБУ, в якій просив не допустити стягнення коштів, а компанію "Фін-Інвест" називав такою, що може мати ознаки шахрайства. Але згодом позиція "Укртрансгазу" дивним чином змінилася.

12-го березня 2020 року компанія "Фін-Інвест" домоглася списання з рахунків "Укртрансгазу" 226 млн грн на свою користь. А як тільки в схемі з'являється така собі ТОВ "Профі Газ", що раніше ніколи не фігурувала у взаєминах сторін, ПАТ "Укртрансгаз" йде на "мирову угоду". Причому, право вимоги 305 млн кубометрів газу дивним чином переходить саме до "Профі Газ", яка з'явилася в справі буквально з повітря.

Все по темі

новини партнерів

2 березня, 2021 вівторок

Відео

Введіть слово, щоб почати