Росія примусово паспортизувала в ОРДЛО близько 300 тис. українців, - Резніков

Віцепрем'єрміністр - міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Олексій Резніков заявив, що Росія примусово паспортизувала в ОРДЛО близько 300 тис. громадян України

Про це Резніков сказав у інтерв'ю ТСН.

"На сьогодні, по суті, всі громадяни України, які перебувають на тимчасово окупованих територіях, є заручниками окупаційного режиму. Близько 300 тис. українців пройшли через примусову російську паспортизацію. Я наразі говорю про окуповані Донеччину з Луганщиною. Щодо Криму - там цифри сягають 2 млн", - сказав Резніков.

Урядовець зазначив, що  уряд і парламент разом із представництвом президента в АРК, робочою групою з реінтеграції, Нацкомісією при президентові у правовій реформі розробляють законопроєкт про державну політику перехідного періоду, що враховуватиме й наслідки примусової паспортизації Росією жителів окупованих територій.

"Люди змушені брати ті паспорти, тому що вони є заручниками, це їхній спосіб вживання там. Тому засуджувати їх за це ми точно не маємо жодного права. Не вдалося їх захистити, не вистачило оборонного ресурсу держави Україна у 2014 році дати таку відсіч цій агресії, щоб люди не потрапили в заручники. Тому держава має знайти механізм, як із цими наслідками діяти потім. Навіть після публікації цього проєкту перший наш сигнал до тих людей, котрі, як спосіб виживання, взяли ті паспорти, буде, що претензій у нас немає. Друге, коли відбудеться деокупація, у них буде право вільного вибору, що робити з тим паспортом", - сказав Резніков.

Урядовець зазначив, що прихильники Росії у разі вибору російського громадянства муситимуть визначатися щодо громадянства України.

"Можливо, хтось для себе вирішить, що хоче бути громадянином Росії - має право - це його життя, будь ласка. Тоді визначайтеся, що ви робите з українським паспортом. Ми ж знаємо, що сьогодні українське законодавство не дає легітимної підстави позбавити громадянства за наявності іншого. Ми, з одного боку, біпатридство не визнаємо, тобто, офіційно не визнаємо подвійне громадянство, але ми й не маємо за це санкцій. Позбавлення громадянства можливе за інших обставин - це державна зрада тощо. У даному випадку наявність іншого громадянства не є ознакою державної зради. Тому людина має для себе визначитися, хто вона після деокупації: громадянин України чи РФ", - сказав Резніков.

Віцепрем'єр додав, що у таких людей буде можливість прийняти рішення під час перехідного періоду.

"Під час перехідного періоду буде точно запропоновано визначитися. У нас же проживають громадяни інших країн, без громадянства за законом на території України. Але якщо ти не громадянин України, то не маєш права обирати, бути обраним, претендувати на посади на держслужбі і т. д. Тобто, умовно кажучи, людина, яка залишила за собою паспорт РФ, припустімо, вирішує піти працювати у правоохоронні органи, служити в армії чи податися працювати міністром. А спецперевірка каже: вибачте, ви є громадянином країни-агресора. Навіть після підписання мирного договору та деокупації є наслідки", - сказав Резніков.

Слідкуйте за подіями в Україні та світі разом з Еспресо! Підписуйтесь на Telegram-канал: https://t.me/espresotb