Співробітники ФСБ, які отруїли Навального, причетні до вбивства трьох осіб, - розслідування

Група співробітників ФСБ, що стежила за політиком Олексієм Навальним і імовірно організувала його отруєння, отруїла ще кількох людей

Про це йдеться в новому розслідуванні Bellingcat і The Insider, проведеному спільно з Der Spiegel.

Розслідувачам вдалося довести причетність співробітників ФСБ до смертей журналіста Тимура Куашева, політика Микити Ісаєва і активіста Руслана Магомедрагімова.

Смерть Микити Ісаєва

Микита Ісаєв, лідер руху "Нова Росія" і радник глави "Справедливої ​​Росії" Сергія Миронова, помер 16 листопада 2019 року в поїзді Тамбов - Москва. Офіційною причиною смерті було названо серцевий напад - але ще до результатів експертизи тіло було піддано кремації з волі покійного. У базі даних перельотів співробітників ФСБ, які стежили за Навальний, розслідувачі виявили сім збігів по місту і дату поїздки протягом останнього року його життя. Збігів по останній поїздці Ісаєва в Тамбов немає, але метадані телефону одного з учасників групи показують, що він був в місті в один час з політиком - автори розслідування припустили, що співробітники ФСБ могли або використовувати інші імена, або доїхати до Тамбова з Москви на машині.

Bellingcat і The Insider відзначають, що Ісаєв був "абсолютно лояльним Кремлю політиком" і визнають, що у них немає однозначних пояснень, ніж "провладний" патріот "міг не догодити ФСБ". Розслідувачі в рамках "гіпотетично можливої ​​інтерпретації" пишуть, що Ісаєв міг працювати на Службу зовнішньої розвідки - і що приводом для вбивства могли бути якісь його дії, які були "інтерпретовані спецслужбами як зрада". У розслідуванні підкреслюється, що ніяких даних, що підтверджують цю гіпотезу, немає.

Смерть Руслана Магомедрагімова

Активіст громадського руху "Єдність" ( "Садвал") Руслан Магомедрагімов був знайдений мертвим у своїй машині 24 березня 2015 року в місті Каспійськ в Дагестані. Хоча слідів насильства виявлено не було, за офіційною версією, він помер від задухи. За твердженнями родичів покійного, на його шиї були дві точки, схожі на сліди від уколів шприцом.

Розслідувачі з'ясували, що один з учасників групи - Іван Осипов - двічі прилітав до Махачкали в січні 2014 року, а також прилетів до Владикавказа за чотири дні до смерті активіста, а через два дні після неї повернувся в Москву. За тиждень до вбивства це місто також відвідав Костянтин Кудрявцев, ще один член групи. Розслідувачі підкреслюють, що у Осипова були і інші поїздки до Махачкали, тому "ймовірність збігу повністю виключити не можна". Також вони визнають, що вбивство шляхом уколу шприцом - вкрай нехарактерний спосіб для співробітників силових структур.

Через рік після смерті Магомедрагімова в своїй квартирі було знайдено мертвим голова "Садвала" Назім Гаджієв - офіційною причиною смерті були численні ножові поранення. Автори розслідування припускають, що організація, яка виступала за ідею возз'єднання лезгин Росії і Азербайджану шляхом створення автономії "лезгистан", могла розглядатися ФСБ як ворожа, так як "спецслужба нерідко дуже агресивно реагує на організації, які просувають ідеї "національної автономії".

Смерть Тимура Куашева

Журналіст і правозахисник Тимур Куашев був знайдений мертвим на околиці Нальчика 1 серпня 2014 року. У нього під пахвою виявили слід від шприца, а на обличчі і колінах були садна і гематоми, але офіційною причиною смерті була названа гостра коронарна недостатність.

Розслідувачі зв'язали смерть Куашева з групою ФСБ, проаналізувавши переміщення її учасників: Костянтин Кудрявцев приїхав в Нальчик 13 липня, 22 липня в Мінеральні Води прилетів Іван Осипов, а Денис Мачікін і Роман Матюшин прибутку у Владикавказ 29 липня. У Матюшина, Мачікіна і Камчазова були зворотні квитки в Москву на 30 липня, у Осипова - на 31-е, але пізніше всі вони поміняли їх на день пізніше. «Мабуть, щось пішло не за планом - і все зрушилося на один день», - роблять висновок розслідувачі.

Bellingcat і The Insider з'ясували, що по маршруту слідування від будинку Куашева, де його бачили живим востаннє, до місця виявлення тіла виявилися відключені всі камери. Зразки крові Куашева в рамках перевірки версії про отруєння досліджували експерти з московського НДІ-2 ФСБ - де і працює група передбачуваних отруйників.

Як відзначають розслідувачі, Куашев був одним з небагатьох незалежних журналістів в регіоні і мав багато недоброзичливців. На їхню думку, причиною, по якій на нього могла звернути увагу ФСБ, було висвітлення ним судового процесу про збройний напад бойовиків на Нальчик 2005 року, який проходив у 2014 році (правозахисники вказували на численні порушення, допущені ним у ході процесу).

Слідкуйте за подіями в Україні та світі разом з Еспресо! Підписуйтесь на Telegram-канал: https://t.me/espresotb

 

новини партнерів

26 лютого, 2021 п'ятниця

Відео

Введіть слово, щоб почати