Українська команда з Дніпра перемогла в хакатоні NASA: пропонують "дозаправляти" штучні супутники прямо на орбіті

Команда під назвою FireWay запропонувала ідею універсального конектора для штучних супутників Землі, що надасть змогу дозаправляти їх паливом на орбіті та подовжувати експлуатацію

Про це повідомляється на сайті конкурсу NASA Space Apps Challenge hackathon, передає "Укрінформ".

Команду FireWay нагородили в номінації "Найкраще використання технології". Запропонований ними конектор може заправляти орбітальні супутники рідким та газовим паливом.

Заправна станція також може бути використана для взаємозв'язку модулів космічних станцій або зібраних на орбітах космічних кораблів.

Зазначається, що універсальний коннектор в майбутньому може використовуватися для міжпланетних заправних станцій та сприятиме процесам колонізації Сонячної системи.

Як пояснив український письменник Андрій Васильєв (Дорж Бату), що працює в центрі керування польотами NASA, команда з Дніпра зробила "дуже важливий крок" для очищення орбіти від космічного сміття.

"Тривалість життя космічного апарату (зокрема сателіту), вимірюється різними чинниками головним з котрих є запас палива для корекції траєкторій. Ми навчились робити високоякісне «залізо», котре може працювати довгі роки ("Вояджер-1" і "Вояджер-2" працюють вже 43 роки), але ми досі обмежені кількістю пального, котре вкрай потрібне для зміни і корекції траєкторії і орієнтації апарату. І після того, як пальне скінчиться, цілком працюючий апарат вже на жаль, не придатний до подальшого використання, бо політ його буде вже неконтрольованим і він поповнить сумні ряди космічного сміття", - розповів Васильєв.

Заправний конектор від українських розробників

Він зазначив, що перші спроби "дозаправки" супутників здійснила компанія Northrop Grumman, коли запустила місію MEV (Mission Extension Vehicle). 

"У 2020 році космічний заправщик MEV-1 заправив «мертвий» супутник Intelsat 901, продовживши його «життя» до 2025 року. Кількома місяцями пізніше на орбіту відпоавився апарат MEV-2, щоб рятувати сателіт Intelsat 10-02. І поки що все", - констатував він.

"Усі сателіти збираються за принципом конструктора. У виробників є популярні платформи, на базі котрих збираються великі сателіти (наприклад, А2100 у Lockheed Martin). Команда FireWay з Дніпра, пропонує універсальний конектор, котрий можна встановлювати на різні типи КА. Таким чином заправщик може підлетіти до будь-якого апарату, котрий оснащений таким коректором USC і заправити його паливом. Конектор розроблено, надруковано на 3D принтері (що спрощує виробництво) і випробовувано. І це, без сумніву, найкрутіша розробка не лише NASA International Space App Challenge, але й, на мою думку, взагалі у авіакосмічній галузі станом на сьогодні", - зазначив Андрій Васильєв.

Підписуйтеся на наш телеграм-канал Новини Еспресо