Очільник МЗС Литви про "Північний потік-2": Ми фактично фінансуємо тирана, але даймо Путіну шанс

Міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс назвав продовження будівництва російського газопроводу "Північний потік-2" до Європи в обхід України "фактичним фінансуванням тирана", маючи на увазі президента РФ Володимира Путіна

Водночас він пропонує "дати Путіну шанс" на добровільну демократизацію країни, щоб із нею можна було співпрацювати щодо цього газогону, повідомляє Радіо Свобода.

Відповідаючи на запитання, чи є можливості вплинути на позицію Німеччини, яка продовжує підтримувати проєкт "Північного потоку-2" попри різкі заперечення деяких країн-членів ЄС, а також України та США, Ландсбергіс сказав, що проєкт не має сенсу і не приносить користі для єдності Європи.

"Почну з того, що в проєкті "Північний потік-2" немає ніякого сенсу. Ані в економічному плані, ані в плані значення для регіону чи з екологічних міркувань. Наприклад, Європа має намір припинити використання викопного палива — це має статися до 2030 року. Цей газопровід лише додасть викопного палива в регіоні", — зазначив очільник литовського МЗС.

"Цей проєкт також не приносить ніякої користі єдності Європи. Німеччина доклала багато зусиль для того, щоб Європа була реально об'єднаною. У нас могло бути достатньо приводів для суперечок, що призвели б до проблем, але у нас їх не було завдяки німецькому керівництву. І мені було б сумно спостерігати, що німецька спадщина об'єднаної Європи зникає через один-єдиний проєкт", — зауважив він.

При цьому Ландсбергіс пропонує "дати Путіну шанс" на добровільну демократизацію країни.

Читайте також: "Пропозиції повністю неадекватні": Республіканці гостро розкритикували Байдена за небажання протидіяти "Північному потоку-2"

"Це стосується "Північного потоку-2". Якщо в Росії відбудуться демократичні вибори, то гаразд — будуйте далі. Якщо це економічний проєкт, то гаразд, ми зможемо далі співпрацювати щодо нього з демократичним урядом демократичної Росії - гаразд. Але за нинішніх умов цим проєктом ми фактично фінансуємо тирана. А це завжди погана ідея — бо на ці кошти він зрештою будує танки. Тож моя ідея була — відкласти будівництво до виборів. Перефразовуючи Джона Леннона, дамо Путіну шанс", — сказав міністр.

"Моя ідея була в тому, щоб дати Росії шанс провести демократичні вибори. Мабуть, багато хто скаже, що це неможливо. Але треба подивитися. Може, Путін дозволить участь у виборах для опозиційних партій, для реальної опозиції? Чи вони зможуть зареєструватися? Чи він відпустить із в’язниці опозиційного лідера? Чи допустять до цих виборів спостерігачів? Перелік досить довгий. І якщо щось із цього трапиться завдяки тиску ЄС, ми зрозуміємо, що наша політика на щось впливає", — припускає Ландсбергіс.

Нагадаємо, за даними Державного департаменту США, через загрозу санкцій проти "Північного потоку-2" 18 європейських компаній вже залишили проект або знаходяться на стадії виходу.

Слідкуйте за подіями в Україні та світі разом з Еспресо! Підписуйтесь на Telegram-канал: https://t.me/espresotb