Скандал у Київському пологовому: медперсонал виступив проти нового керівника

У Київському міському пологовому будинку № 2 змінився очільник. Персонал медзакладу вважає, що попереднього директора Сергія Сальникова звільнили з порушеннями, а новий, Олександр Забудський, спеціально доводить пологовий будинок до критичної ситуації

Як розповіла Еспресо голова профспілки Київського міського пологового будинку №2 Тетяна Шинкарук, на час війни директорів комунальних закладів не звільняють, автоматично продовжуючи їхні контракти. Однак, у випадку з їхнім медзакладом, директора все ж звільнили без будь-яких пояснень.

“Контракт був чинний до 22 березня, після чого мав продовжитися. Проте, ще за час легітимності на посаді Сергія Сальникова, 21 березня новим керівником призначили Олександра Забудського”, – розповідає голова профспілки. 

Вона зазначає, що таке рішення прийняли з явними порушеннями та без погодження колективу пологового будинку. 

“Конкурс може не відбуватися в умовах війни, але департамент охорони здоров’я мав розмістити оголошення про вакантну посаду і лише після цього наймати нового керівника. Навіть цього не було зроблено”, – додає Тетяна Шинкарук. 

Пологовий будинок за управління Сальникова став прибутковим 

Колектив Київського міського пологового будинку №2 зовсім не згідний з таким рішенням департаменту охорони здоров’я, адже Сергій Сальников був дуже хорошим керівником та менеджером. За три роки на посаді директора медзакладу, на які припали пандемія та повномасштабне вторгнення РФ, Сальніков зміг втримати колектив, турбувався про їхній психологічний стан, залучив велику кількість нових пацієнтів, що дозволило закладу стати прибутковим. До прикладу, виконано річний фінансовий план на 2023 рік на 146%, у 2023 році на 41% збільшилась кількість пацієнтів, які звернулись за амбулаторною допомогою в порівнянні з 2022 роком, у 2023 році на 30,5% в порівнянні з 2022 роком збільшилась кількість вагітних жінок, які перебували на обліку.

Сергій Сальніков, Фото: Facebook Сергія Сальнікова

"У такий час важливо, щоб керівник швидко та компетентно міг приймати рішення та мав досвід роботи в екстремальних ситуаціях – це ж війна: то світло може зникнути, то ще щось. Сергій Миколайович в колективі понад 20 років і чудово виконував обов’язки очільника медзакладу, це видно по нашому зростанню", – каже Тетяна Шинкарук.

"Новий керівник руйнує медзаклад"

Натомість новий керівник, з її слів, прийшов на управлінське місце без такого досвіду та без стратегії розвитку.

"У нового керівника немає ні стратегій, ні розуміння, що робити. Каже, що залишаємо все, як було. Але попередній керівник нам давав інструменти для роботи, а тут… Вже зараз почалися проблеми виплатами. Щобільше, персонал переводять на тарифну ставку, а це 6,5 тис. грн проти тої зарплати, яка була за Сергія Сальникова – 25-26 тис.грн. Багато людей відправили у неоплачувані відпустки за власним бажанням. Вже у квітні у нас буде неконкурентна зарплата. Люди хочуть звільнятися", – розповідає про стан справ у медзакладі голова профспілки.

Відтак, колектив написав звернення до Андрія Єрмака, міському голові Віталію Кличку, директорці департаменту охорони здоров’я Київської міськради Валентині Гінзбург та голові ради медиків України Сергію Кубанському.

У ньому вони зазначають, що таке рішення про зміну директора є прямою загрозою існуванню пологового.

"Наш колектив одноголосно підтримує директора Сальнікова С.М. та вважає, що завдяки його вмінню організувати ефективну та продуктивну роботу команди, яка зазнала травм під час війни, перебудувати її на великій швидкості, не втрачаючи на результатах, вмінню ухвалювати швидкі рішення в умовах невизначеності – наш заклад став одним з найкращих, як за економічними, так і за медичними показниками, та в умовах війни продовжує надавати якісну та безпечну медичну допомогу жінкам та новонародженим, працюючи на благо українських сімей", – йдеться у заяві.

Крім цього, працівники пологового будинку розпочали цілий флешмоб – записують відео в підтримку свого колишнього керівника.

1 квітня ексдиректор пологового у соціальних мережах повідомив, що зараз відбувається консультація з юристами.

У коментарі Еспресо голова профспілки Тетяна Шинкарук підтвердила, що колектив зараз консультується з адвокатами.

"Дійсно, зараз працюють юристи щодо ситуації зі звільненням Сергія Сальникова, бо це не вигадки, а реальні порушення чинного законодавства. Розуміємо, що це довга справа. При цьому, ми ще сподіваємося на діалог з владою. Інакше, нам доведеться про все розповісти громадськості", – додає вона.

Як розповідає Сергій Сальніков Еспресо, вже через три місяці пологовий будинок без належної управлінської роботи може потрапити у кредитну яму, з якої важко буде витягнути його. 

“Якщо так піде далі, то до кінця року Київський міський пологовий будинок №2 може припинити існування”, – зазначає він.

Чому так сталося?

Голова профспілки Тетяна Шинкарук вважає, що Сергія Сальнікова могли звільнити через його відмову об’єднуватися з однією з дитячих лікарень міста.

"Дійсно, у січні цього року була така пропозиція. Мені сказали, що я залишуся директором при цьому. Проте, проаналізувавши діяльність цієї лікарні, я відмовився. Річ у тім, що ця дитяча лікарня у великій борговій ямі. Розумієте, практично банкрут. Якби я дозволив об’єднання, то і наш пологовий потрапив би у скрутне становище. Я цього допустити не міг", – пояснює Сергій Сальніков та додає, що лише через певний час можна буде стверджувати, що саме невигідне об'єднання з іншим медзакладом є причиною його звільнення.

При цьому, колишній директор зазначає, що не має особистих конфліктів з новим керівником, він лише переживає за долю колективу та пологового будинку, адже пропрацював там понад 20 років, зокрема й у найважчі часи.

Оновлення від 5.04.24: Еспресо надійшла відповідь на інформаційний запит до Департаменту охорони здоров'я Київської міської ради щодо роз'яснення ситуації -  на яких підставах відбулося звільнення Сергія Сальникова, чи буде Департамент йти на компроміс з колективом пологового будинку та чи дійсно планується об'єднання з іншою лікарнею. У Департаменті лише підтвердили зміну директора медзакладу та зазначили, що діяли згідно із законодавством.

Щодо реорганізації медичних закладів, у департаменті додали, що "подібні рішення приймаються депутатами Київської міської ради виключно на підставі звернень трудового колективу до Департаменту охорони здоров'я. На сьогодні такого звернення від трудового колективу Київського міського пологового будинку №2 немає".

Позиція нового керівника

Олександр Забудський повідомив Еспресо, що його призначення є абсолютно законним, адже він був прийнятий на посаду у день звільнення ексдиректора - 22 березня. Крім того, новий керівник запевнив, що заробітна плата за березень була виплачена працівникам і жодної заяви на звільнення йому не було пред'явлено. Щодо неоплачуваних відпусток, то пан Олександр зазначає, що у його перший робочий день бухгалтерсько-економічна служба повідомила про важкий фінансовий стан пологового.

"Як ви розумієте, така ситуація не могла трапитися за один день мого керівництва, до неї призвела діяльність попереднього керівництва", - йдеться у зверненні директора.