
Не треба занадто покладатися на поки що не дуже оформлену Коаліцію охочих, - професор УжНУ Тодоров
Сам факт кроків з боку європейських партнерів і створення Коаліції охочих для підтримки України є позитивним, але не варто занадто покладатися на це
Таку думку висловив Ігор Тодоров, професор кафедри міжнародних студій та суспільних комунікацій, директор Центру міжнародної безпеки та євроатлантичної інтеграції Ужгородського національного університету в етері Еспресо.
"Я думаю, тут низка чинників спрацьовує. Я хотів сказати, що сам факт отаких кроків має безумовно позитивне сприйняття, але я б застережив, що не треба занадто покладатися на цю поки що не дуже оформлену коаліцію. Бо існує низка вад. По-перше, американські ченник, Європа, НАТО звикли покладатися на ядерну парасольку, і не лише ядерну. Ми знаємо, що традиційно командувачем Об'єднаних Сил у Європі завжди був американський чотиризірковий генерал", - зазначив він.
Тому, на думку Ігора Тодорова, у Європі існує певна розслабленість через звичку в питаннях безпеки покладатися на Сполучені Штати Америки.
"Я б сказав, що ми чули про спроби створити якісь європейські сили в межах Євросоюзівської спільної політики безпеки та оборони. Але насправді ніколи не йшло до якихось конкретних кроків. Бо навіщо, якщо переважна кількість країн Європейського Союзу одночасно є країнами НАТО, і НАТО, як передусім безпекова організація, оці функції виконує. Але ми спостерігаємо зараз абсолютно турбулентні процеси стосовно ролі Сполучених Штатів, але поки що ми чуємо лише про наміри створити", - вважає професор.
Що таке Коаліція охочих і хто в неї входить
Коаліція охочих – це країни, які обіцяють Україні підтримку у війні з Росією та сприяння встановленню миру в Україні. Здебільшого вони заявляли про можливості надати Україні миротворчі війська, або принаймні допускали це. Про створення такої коаліції оголосив прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер за підсумками саміту 18 світових лідерів у Лондоні, що відбувся 2 березня 2025 року.
Ініціатива має на меті зміцнити європейську підтримку України в умовах нестабільної політики США та створити основи для міцного мирного врегулювання, щоб покласти край російсько-українській війні. Її очолюють Велика Британія і Франція, до коаліції охочих також входять інші країни ЄС, сам Євросоюз, держави, що є не членами ні НАТО, ні Євросоюзу. Чіткого переліку учасників коаліції немає, проте попередньо до неї можна зарахувати такі країни: Франція, Велика Британія, Німеччина, країни Балтії (Латвія, Литва й Естонія), Нідерланди, Швеція, Чехія, Іспанія, Данія, Румунія, Норвегія, Фінляндія, Туреччина, Канада, Австралія, Нова Зеландія та інші.
Зокрема, 27 березня, у Парижі відбувся саміт Коаліції охочих, організований президентом Франції Емманюелем Макроном.
- Актуальне
- Важливе









