Путівник для скептиків, гра в шахи з велосипедом і турецькі пригоди з близнятами - 5 книг, які будуть корисні у відпустці

На відпочинку, у відпустці чи на вихідні доречно присвятити час читанню, яке буде приємним і корисним у всіх сенсах. Тому в цій добірці – або посібники і путівники по життю, або практичні та незвичайні видання про екологію, або книжки, які можна читати всією родиною



Стівен Новелла. Путівник Усесвітом для скептиків. Як знати, що справді правда у світі, де все більше брехні. – К.: Жорж, 2021

У цій книжці нам нагадують, що попри всі підступи світу, який лякає нас величезною кількістю дезінформації, міфами та забобонами, ми самі часто хибуємо на логіку, оскільки не довіряємо ані пам’яті, ані сприйняттю. Тож “Путівник усесвітом для скептиків”цілком стане нам у пригоді. Його автор — американський невролог, доцент Єльського університету, популяризатор науки, ведучий однойменного з книгою подкасту — ділиться ключовими засадами здорового скептицизму і пропонує своєрідну інструкцію для розвитку критичного мислення, без якого сучасній людині не обійтися. Теорії змов та НЛО, гомеопатія та екзорцизм, антивакцинаторство та маніпуляції статистикою влучно й дотепно проаналізовані і демонструють засадничий принцип здорового глузду — в будь-якій незрозумілій ситуації варто все піддавати сумніву. 

“Навіть аргумент “бачили на власні очі”не є достатньо переконливим, - застерігають нас. - Річ у тім, що сприйняття довколишнього світу — це не щось стале, це активний конструктивний процес. Наш мозок, приймаючи тисячі сигналів з сітківки та рецепторів, обробляє їх і на основі раніше “завантаженої”у нього інформації видає нам картинку. Чи може вона не відповідати дійсності, якщо ми стикнулися з чимось небаченим раніше? Авжеж”.

Андрі Снайр Маґнасон. Довкола часу і води. – К.: Рідна мова, 2021

На тему екології сьогодні пишуть чимало, намагаючись донести до свідомості людей, що збереження планети — це справа кожного. Утім, ісландський письменник Андрі Снайр Маґнасон розглядає проблеми екології, відштовхуючись саме від історії своєї родини. З цього ракурсу величезне питання, яке важко осягнути розумом так само, як чорну діру, перетворюється раптом на родинне лихо, що в змозі зрозуміти будь-хто. І, можливо, поглянувши так на екологію, ми з більшою рішучістю ставатимемо на захист своєї домівки, якою є для всіх нас Земля. “Ми – покоління, яке вирішило пожертвувати кораловими рифами, і це лише 1% від усієї картини, - зауважує автор. - Океан виробляє близько 60% земного кисню завдяки фотосинтезу, що здійснює фітопланктон у верхніх шарах. Ніхто не знає, де лежить точка неповернення…” “Якщо кожен із нас не використовуватиме авто один день з десяти, завтра можливо зниження викидів СО 2 на 10 %, а якщо люди не використовуватимуть авто раз на тиждень, — то на 15 %”.

Юрій Гайдай, Тетяна Гайдай. Швидконіжка і дуже велосипедна пригода. – К.: Yakaboo Publishing, 2021

Автори цієї книжки хоч і не професійні велосипедисти, проте обожнюють ровери і змалку привчають своїх дітей до двоколісного транспорту. Їхня “Швидконіжка і дуже велосипедна пригода” — це історія про дитинство і дорослішання, про стежки в горах і в житті. І про те, який різноманітний світ. Особливо, коли ти — на велосипеді! Тож головний герой на ім’я Олесь живе в містечку біля гір. Він часто дивиться на них здалеку і мріє поїхати туди на своєму велосипеді. Зрештою хлопець вирушає у мандрівку разом із татом — пілотом рятувального гелікоптера. Кого ж вони там зустрінуть і яку таємницю розкриють? Хто такі “швидконіжки” і як стати одним із них? Художня оповідь доповнена цікавими пізнавальними вставками. Маленькі та великі читачі довідаються про особливу хромольку і магічний герметик, навчаться відрізняти міський велосипед від гірського і з’ясують, як підготуватися до двоколісної подорожі. “— Іване, — звернувся тато до майстра. — Я вже кілька днів міркую про свого старого гірського велосипеда. Колись ми з ним пережили багато пригод. Але уже  й не згадаю, скільки років він висить у гаражі... Думав поставити його на колеса, та все руки не доходили. А тут ви! Подивитесь?  — Звісно, несіть. Я уже облаштувався, готовий до роботи! Тато миттю приніс велосипед. Олесеві незвично було бачити його тут — старий, вкритий пилом та де-не-де плямками іржі. Скільки Олесь себе пам’ятав, велосипед прикрашав стіну батькового гаража, немов якась картина. — О-о-о, яка цікава хромолька! — вигукнув Іван і став захоплено розглядати велик. — Це ж один із перших гірських велосипедів, що з’явилися у нас в країні! Вилка, на диво, в доброму стані. Ланцюг замінимо, звісно, тросики перемикачів теж, колеса подивлюся...”

Адріанна Станішевська, Уршула Станішевська. Як навчити дитину грати в шахи. – Х.: Віват, 2021

У цій книжці нас запрошують до захопливого світу шахів - справжньої королівської гри, яка розвиває уяву, навчає логічного мислення й витримки, тренує пам’ять, спостережливість і терпіння. Але розповідається про неї, наче про захопливі пригоди мешканців Міста Шахів, які допоможуть пояснити правила руху фігур шахівницею, а також основні тактичні прийоми гри в шахи. “Король і королева поважно походжали шахівницею, захоплено роздивляючись навкруги, і навіть не помітили, як запали сутінки. Аж ось Сивоволоса віддалилася від чоловіка так, що в півтемряві він не міг її побачити. Тому Сивобородий голосно попросив, щоб вона сказала, на якому полі перебуває. У відповідь почув, що королева на чорному полі у стовпчику а. Однак у стовпчику а було аж чотири чорні поля, тож на якому з них стояла королева, було незрозуміло. Тоді Сивоволоса додала, що зупинилася в рядку 7. Король мерщій вирушив на поле а7. Побачивши чоловіка, Сивоволоса сказала: - Ох, мій любий, нарешті я розумію, для чого шахівниця розмічається літерами й цифрами. Завдяки ним можна легко визначити, де перебувають учасники шахової партії». Авторки книжки зацікавилися шахами ще в дитинстві й навчалися у видатного шахіста Яна Брустмана. Тепер вони є тренерками II класу Федерації шахів Польщі (лише 15 жінок у Польщі здобули цей титул), викладають на курсах для вчителів у межах програми “Навчання шахів у школі”, мають титул суддів з шахів І класу.

Джеремі Стронґ. Турецькі пригоди з близнятами. – Л.: Видавництво Старого Лева, 2021

За сюжетом цієї історії, сімейка головного героя Ніка вирушає на відпочинок до Туреччини. Але, звісно, відпочити з двома жвавими близнятами, які тягнуть до готелю всіх уподобаних тваринок, не так уже й просто. А ще ж і тато завжди втрапляє в халепи! Як це не дивно, але саме Нік і мама здатні знайти вихід з усіх чудернацьких пригод, які чекають родину на відпочинку. Тож приготуйтеся — буде дуже-дуже смішно, саме так, як і мріяв автор цієї книжки Джеремі Стронґ. “Татуся заарештували! Я серйозно! Тато - майстер потрапляти в халепи через свої чудернацькі витівки. Цього разу його посадовили в авто з блимавками і відвезли дополіційного відділку. Щоб приборкати тата, знадобилося три доглядачі парку, два поліціянти й одна поліціянтка. Мене теж мало не загребли! Сама пригода трапилась, як ви вже, мабуть, здогадалися, в парку, а почалось усе так”.