Росіяни збільшили кількість піхотних штурмів біля Авдіївки. Колонка Сергія Згурця

Україна продовжує успішно вести бойові дії проти російської армії. За минулу добу була активізована майже уся лінія фронту. Противник зазнав втрат під час піхотних наступів поблизу Авдіївки

Ліквідація російського ЗРК на півдні

Сьогодні командувач оперативно-стратегічного угрупування військ "Таврія" генерал Олександр з Тарнавський повідомив, що українські військові знищили російський ЗРК С-300В4. Це насправді рідкісний зенітний ракетний комплекс ворожої армії, він коштує дорожче ніж відомий С-400 "Тріумф". По суті, С-300В4 - це такий окремий проєкт для протиракетної оборони сухопутних військ Росії. Комплекси мають модернізовані ракети з можливістю збивати навіть балістичні цілі на відстані від 200 до 400 кілометрів балістичних й аеробалістичних цілей.

Улітку знищили попередню версію цього комплексу С-300В. Радіолокаційну станцію цього комплексу було знищено HIMARS. А чим було знищено новітній С-300В4 поки невідомо, але в будь-якому разі ми розуміємо, що це вкрай ефективний крок з боку наших Збройних Сил, які зменшують кількість ЗРК противника. Коли ми говоримо про ліквідацію ЗРК, ми розуміємо, що йдеться про командний пункт, або РЛС, який є очима комплексу.

Британська розвідка говорить про те, що з огляду на знищення комплексів великої дальності зараз ворог перекидає до фронту такі системи з середини Російської Федерації, але їхня ефективність, як ми бачимо, не є хорошою. З огляду на ті події, які відбувалися у Криму, де наші ракети знищили й підводний човен, і великий десантний корабель, і ракетний корвет. Так що бачимо "ефективність" цієї системи ППО.

Гаряче залишається на Авдіївському та Бахмутському напрямках

Щодо лінії фронту, там відбулося 78 бойових зіткнень за минулу добу - це значна кількість. Показники говорять, що активізована майже уся лінія фронту. Противник зазнав достатньо великих втрат, знищено понад тисячу ворожих вояк, це вкрай високі показники. Двома важливими ділянками фронту є Авдіївський та Бахмутський напрямки.

Якщо ми зважаємо на зведення Генерального штабу, то відбулося близько 30 зіткнень якраз навколо Бахмута, поблизу Кліщіївки та Андріївки. Ми знаємо, що там діє наша 3-я окрема штурмова бригада, яка демонструє, як на мене, найкраще, унікальне поєднання волі та бойового духу.

Авдіївку ворог і далі намагається оточити, але зусилля противника попри те, що здійснюються з трьох напрямків, є вкрай мало результативними, що є добре. Хоча, за окремою інформацією, ворог нібито перетнув залізницю, яка йде від коксохіму, але там ситуація міняється динамічно, тому поки зарано говорити про те, що противник може закріплюватися. 

Олександр Бородін, пресофіцер 3-ї окремої штурмової бригади, розповів, що російські окупанти нині на Авдіївському напрямку беруть масштабними піхотними наступами, а техніку бережуть.

"В Авдіївці, у нас тут немає такого, що 130 знищених коробочок, у нас такої змоги немає, тому що вони її використовують значно менше, переважно здалеку, проте підходи зараз дуже щільні. Треба розуміти, що це не просто піхота йде, а й паралельна робота артилерії, БПЛА, авіації, ті ж самі КАБи та інше", - наголошує військовий.

За його словами, зараз складний період морально та з точки зору боєкомплекту, адже не встигають підвозити. Він підкреслив, що загалом 3-я штурмова бригада має гарні оборонні позиції, тому рашисти зазнають втрати саме в живій силі. Причини масованих наступів піхоти невідомі: "Усе це почалося після подій в Ізраїлі, можливо вони вважають, що зараз такий період, коли найкраще наступати, хоча якихось серйозних успіхів у них немає".

Бородін зізнався, що бійці більше втомлюються від тренування, аніж від самої війни, адже заняття тривають від 7 до 12 днів. Отримуючи велике навантаження на тренуваннях, їм легше фізично та емоційно під час штурмів, пояснює пресофіцер.

Водночас, як він наголосив, окрім підготовки важливо мати підтримку дронів, адже це те, що коштує дешево для масштабів війни та є результативним, часом таких наслідків немає від важкої техніки, як від БПЛА.

Розвиток систем РЕБ і паритет українських та російських технологій

Радянський союз, а згодом і Росія вкладали багато грошей та багато років розробляли десятки комплексів, які працюють по різних цілях, повідомив в етері телеканалу "Еспресо" Юрій Войтенко, СЕО компанії Wireless P2P Technologies AB, яка тісно співпрацює з арміями країн НАТО. Він вважає, що в Україні немає абсолютного паритету з РФ по всіх видах РЕБу.

Щодо розвитку радіоелектронної боротьби партнерів Войтенко сказав: "Військова наука на Заході спиралась на те, що засоби РЕБ будуть повітряного або мирського базування, тому традиційно та історично склалось так, що всі сучасні зразки РЕБ потребують сучасної авіації, як носія або сучасного флоту, які можуть нести ці засоби на борту, адже це великі за габаритами та потужні комплекси".

"Ця війна показала, що в Україні за відсутності сучасної авіації та власного флоту, немає попиту. Звичайно у партнерів є наземні комплекси, але судячи з того, що ми маємо сьогодні - це війна дронів, тисячі з обох боків на досить вузьких ділянках фронту, про це взагалі ніхто на Заході не думав, що таке буде", - пояснює головний виконавчий директор.

За словами Войтенка, окопний РЕБ, який блокує певну смугу частот, є не дуже ефективним. Порівнюючи зразки НАТО він розповів, що у них системи мають інтелект, тобто для того аби щось приглушити комплекс проводить розвідку та виявлення цілі.