Ситуація навколо Авдіївки, наступ на Бахмут та заборона приватних військових компаній в Україні. Колонка Сергія Згурця

На окремих ділянках фронту ворог намагається перебрати ініціативу на свою користь і не рахується з втратами. Це стосується насамперед Куп'янського і, особливо, Авдіївського напрямку, де противник з початку місяця активізував бойові дії

Американське посилення української ППО: напрям FrankenSAM

Гібрид "Бука" обов'язково має бути ефективним, бо це один із трьох проєктів, які українська сторона й американська реалізує за напрямом FrankenSAM. Тобто гібридні системи, які поєднують щось з НАТО, щось з радянського.

На "Буки" заплановано поставити ракети RIM-7 Sea Sparrow, які мають дальність у варіанті "земля - повітря" до 20 км, і ці ракети, які були раніше авіаційними ракетами, будуть використовуватися з українських "Буків". Там вже перероблено 5 пускових, на черзі до кінця року буде ще 17 загалом з 60 систем.

Фактично це говорить про те, що зараз американці й українці шукають оптимальне рішення, аби посилити нашу ППО шляхом того, що будуть використовуватися ракети, яких є багато. 

Ситуація на Авдіївському напрямку

З 10 жовтня окупанти втратили під Авдіївкою майже 6,5 тис. особового складу, сотні зразків бронетехніки й десятки зразків артилерії, при тому що загалом на Авдіївському напрямку ворог сконцентрував угрупування десь до 40 тис. особового складу. Після значних втрат за підсумками попередніх штурмів ворог зараз перегруповується, підтягує техніку й особливий склад, і найближчими днями очікується нова хвиля ворожих штурмів.

Відомо також, що ворог пробує оточити наші сили в Авдіївці й перерізати логістичні шляхи постачання до нашого гарнізону та міста. Для цього вони атакують з півночі (від Красногорівки у напрямку Степового і в поєднанні з атаками на Авдіївський коксохімічний завод) і з півдня (в напрямку Сєверного). Важливі логістичні шляхи - це, зокрема, траса через Орлівку, до неї від Сєверного і від Степового приблизно однакова відстань - близько 4 км.

Для ворога контроль Авдіївки, крім політичного подарунка для Путіна, якого так прагне мілітарне керівництво агресора, також має і суттєве військове значення, бо Авдіївка - це ворота до окупованого Донецька, який є логістичним та військовим центром для противника. З Авдіївки також відкривається рух на Слов'янськ та Краматорськ, а отже зараз ворог поспішає та ігнорує будь-які втрати, вважаючи, що політична та військова вигода від захоплення Авдіївки варта будь-якої ціни.

Проте ці плани ворога мають розбитися об стіни нашої оборони й спроможність нашого Генштабу забезпечити оптимальне використання і резервів, і засобів ураження на цій ділянці, бо в наступі ворог показує значно більшу вразливість, ніж в обороні, що й демонструє статистика ворожих втрат.

Зараз ЗСУ й надалі продовжують наступальні дії, враховуючи особливості тих чи інших ділянок фронту, ситуація навколо Авдіївки чимось нагадує Бахмут, який закриває ворогу просування і на Слов'янськ, і на Краматорськ і оборона якого спричинила знищення і корпусу Вагнера, і ще тисячі регулярних російських військ.

Фото: Еспресо TV

Ситуація на Бахмутському напрямку

Командувач Сухопутних військ Сирський сьогодні повідомив, що в районі Бахмута ворог суттєво посилив свої угрупування і перейшов від оборони до активних дій. Командир 2-го штурмового батальйону третьої окремої штурмової бригади ЗСУ Дмитро Кухарчук повідомив, що зараз ворог здійснює контратакувальні дії на Бахмутському напрямку, концентрує велику кількість особового складу саме десантних військ.

Він зазначив зокрема, що цей напрямок наразі залишається одним із найскладніших. ЗСУ території тут не втрачають, просуваються вперед, проте кількість ворога на цьому напрямку істотно зростає. Українські військові намагаються вигадувати різні тактичні елементи, оскільки тут без гнучкості розуму перемогти буде майже нереально.

Кухарчук наголосив, що кожне людське життя має неабияку цінність, просто так випустити людину без правильної підготовки, не провівши злагодження між підрозділами, - немає в такому випадку й сенсу воювати. Потрібно весь час вдосконалювати навички, адже торішня й теперішня війна - це різні війни, і це потрібно розуміти. 

Заборона приватних військових компаній в Україні

Керівник компанії "Омега Консалтинг Груп" Андрій Кебкало розповів про те, що в його компанії з українськими силовими структурами взаємодія є, але наразі вони проводять лише військовий вишкіл для підрозділів, але ніякої іншої співпраці з ЗСУ не відбувається. 

Він зазначає, що після того, як у липні-серпні компанія мала приблизно 20 тис. підготовлених іноземних добровольців й запропонувала деяким українським силовим структурам підкріпити їх цими добровольцями, - силові структури відмовилися та натякнули на 111-ту статтю ККУ (державна зрада).

Він зазначив, що ніхто з військових експертів, які кажуть, що приватні військові компанії заборонені, не може пояснити, чому і яким законом. Проте є паралельний закон про забезпечення участі цивільних людей у захисті України. 

Кебкало додав, що однією з переваг, яка могла б бути в України, якби використовувалася співпраця із приватними військовими компаніями, було б збільшення військового угрупування на якомусь конкретному напрямку. Він також наголосив, що треба діяти зараз, а не чекати, поки приймуть закони.