Скільки та яких танків Leopard отримає Україна: розбираємося у версіях та рахуємо батальйони

Перші довгоочікувані танки Leopard вже приїхали в Україну, тож час розібратися, що це за машини та які країни погодилися нам передати свої основні бойові танки

Понад місяць тому, а саме 25 січня, уряд Німеччини ухвалив рішення про передачу Україні 14 основних бойових танків Leopard 2A6 — ця довгоочікувана подія розблокувала можливість постачати ці бойові машини й іншим країнам. Тоді ж в Німеччині була сформульована доволі конкретна задача — якнайшвидше знайти для ЗСУ щонайменше два танкових батальйони на Leopard 2. Крім того, у союзників України також є й чимало Leopard 1 в запасах, які б можна було передати Україні після ремонтно-відновлювальних робіт. Детальніше про версії німецьких основних бойових танків та скільки ж цих машин можна вже нарахувати для ЗСУ розбираємося в цьому матеріалі. 

Які є версії танків Leopard 2 і що про них треба знати

Німецька компанія Krauss-Maffei (нині Krauss-Maffei Wegmann) розпочала розробку танка Leopard 2 у 1970-х роках — перший прототип побудували у 1972 році, а у жовтні 1979 німецька армія отримала першу серійну машину. Сьогодні понад дві тисячі цих основних бойових танків перебувають на озброєнні понад двох десятків країн.

З того часу машина постійно модернізувалася та оновлювалася, і розповідь про ці танки почнемо з версії Leopard 2A4, яка серійно вироблялася з 1985 по 1992 рік і наразі перебуває на озброєнні низки країн. Цей танк справедливо можна назвати сучасним, він має цифрову систему управління вогнем та інші сучасні компоненти — можна сміливо стверджувати, що РФ вдалося дійти до рівня Leopard 2A4 лише у 2010-х роках, і лише тільки за окремими характеристиками, а не в цілому. 

Leopard 2A4, фото: gettyimages

Далі — Leopard 2A5, перші модернізовані машини надійшли на озброєння німецької армії у 1995 році. Одне з найкрутіших оновлень — нова система управління вогнем. Крім того, гідравлічні приводи були замінені на електричні. Башта танка отримала додаткове бронювання. Зрештою, з огляду на це, збільшилася й вага машини на 7,5 тонн — з 55 тонн у Leopard 2A4 до 62,5 тонн у Leopard 2A5.

Leopard 2A5, фото: gettyimages

У версії Leopard 2A6 (2001 рік) машина отримала нову подовжену гармату Rh-120 L/55, завдяки чому було збільшено швидкість снарядів, і відповідно й бронепробиття. При цьому бойова маса цього танка не дуже відрізняється від попередньої модернізації та становить близько 63 тонн.

Leopard 2A6, фото: gettyimages

Leopard 2A7 (першу модернізовану машину німецька армія отримала у 2014 році) отримав допоміжну силову установку, оновлену СУВ та тепловізійні прилади. Посилене бронювання збільшило вагу танка ще на 1,5 тонни — до 64,5 тонн.

Leopard 2A7, фото: gettyimages

Також варто згадати про існування версії Leopard 2A7+, а також те, що низка країн створювали власні модернізації танка, на кшталт шведської Strv 122 чи польської Leopard 2PL.

Які можливості має танк Leopard 1

У контексті розмови про попередника Leopard 2 — танк Leopard 1 — варто згадати саме про його версію 1A5, якщо ми говоримо про використання машини на сучасному полі бою. Роботи над цією модернізацією розпочалися у 1980 році, першу машину німецька армія отримала у 1987. Одне з головних оновлень Leopard 1A5 — нова комп’ютеризована система управління вогнем Krupp-Atlas Elektronik EMES 18 — її було створено на основі системи EMES 15, якою оснащувалися танки Leopard 2. СУВ EMES 18 отримала два нові приціли, що розташовуються у верхній частині башти танка.

Leopard 1A5, фото: armyrecognition

У танка залишилася 105-мм гармата, хоча була «опція» встановити у башту новішу 120-мм гармату з Leopard 2. Разом з тим оновлений Leopard 1A5 отримав потужніші боєприпаси. Підкаліберним снарядом ця машина може пробити на відстані 2 км 450-500 мм броні. 

Скільки танків Leopard має отримати Україна?

За словами міністра оборони Олексія Резнікова, Україна розраховує отримати щонайменше два батальйони танків Leopard 2, а також шість-сім батальйонів танків Leopard 1. Тут передусім варто зауважити таке — якщо ми говоримо про танковий батальйон ЗСУ, то всього він налічує 31 танк (танкова бригада складається з трьох батальйонів і містить відповідно 93 танків, за стандартом НАТО танкова бригада складається з 84 танків). 

Так от, якщо підрахувати ті танки Leopard 2, які нам вже погодилися передати різні країни, то можна впевнено говорити про те, що ми вже можемо нарахувати два танкові батальйони за стандартом ЗСУ і навіть наближаємося до бригади. Отже, спробуємо порахувати всі Leopard 2, які нам вже погодилися поставити різні країни:

Таким чином, сумарно ми маємо вже 71 танк Leopard 2 або ж понад два повноцінних танкових батальйонів ЗСУ. Крім того, варто згадати, що Польща, окрім 14 танків, які вже приїхали в Україну, у довгостроковій перспективі погодилася поставити ще 16 таких машин — таким чином, з ними кількість Leopard 2, які мають приїхати в Україну, зросте до 87 одиниць — без шести машин танкова бригада ЗСУ.

Щодо танків Leopard 1 (шість-сім батальйонів, озвучені Резніковим, або ж від 186 до 217 машин), то наразі маємо таку інформацію: раніше уряд Німеччини схвали постачання Україні 187 танків Leopard 1, тобто вистачає на шість батальйонів або ж дві танкові бригади.

Олексій Левков, Defense Express - спеціально для Еспресо.