
Законопроєкт про цифровізацію виконавчого провадження: адвокатка Пушина розповіла, на що він вплине в разі ухвалення
Адвокатка Наталія Пушина розповіла про законопроєкт щодо цифровізації виконавчого провадження, який готується прийняти Верховна Рада
Про це вона розповіла в етері Еспресо.
"Верховна Рада готується до остаточного ухвалення цього законопроєкту, який передбачає саме масштабну цифровізацію виконавчого провадження. І цей крок має на меті підвищити ефективність стягнення заборгованості, зменшити бюрократичні перешкоди, які виникають, та забезпечити саме прозорість таких процесів. Я нагадаю, виконавче провадження - це виконання рішень судів та інших органів, або посадових осіб, що підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх в добровільному порядку. В Україні рішення суду або інші рішення можуть виконуватися як у добровільного порядку, так і в примусовому порядку. Тобто у відповідному процесі є дві сторони, в провадженні виконавчому, це стягувач і боржник", - сказала вона.
Наталія Пушина зауважила, що цей законопроєкт і має на меті саме модернізацію виконавчого провадження через залучення цифрових технологій. Також законопроєкт про цифровізацію виконавчого провадження вносить зміни до великої кількості інших законів.
"Насамперед до закону про виконавчі провадження, навіть до закону про дорожній рух. Тому що перереєстрація транспортного засобу буде відбуватися з посиланням на реєстр боржників. Якщо у вас є заборгованість, то ваш транспортний засіб не перереєструють. До того ж вносяться зміни до закону про банки та банківську діяльність. Про нотаріат, про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб, підприємців, громадських формувань про до закону про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяження. Тобто навіть з переліку таких законів ми розуміємо, що буде відбуватися, і чого буде стосуватися цей законопроєкт. Це буде стосуватися і транспортних засобів, і юридичних фізичних осіб підприємців, і нашого майна з вами, і нерухомого і рухомого майна", - розповіла вона.
Серед ключових змін автоматизований арешт коштів. Мова йде про запровадження механізму, який дозволяє автоматично арештувати кошти боржника на рахунках після винесення відповідного рішення суду, державного або приватного виконавця. Також законопроєктом передбачається інтеграція з реєстрами.
"Тобто це забезпечення взаємодії єдиного реєстру боржників з іншими державними реєстрами. Це буде достатньо ефективно з метою як виявлення, так і блокування майна боржників. Це що стосується майна боржників. До того ж, як декларується, ми з вами зможемо дуже швидко сформувати та отримати електронну довідку про наявність чи відсутність відомостей про нас або про будь-яку особу в єдиному реєстрі боржників. І найголовніше, що на сьогодні ми розраховуємо, що це найскоріше буде знято автоматичне практичне зняття арешту. Тобто після надходження на рахунок державної виконавчої служби суми, яка підлягає стягненню, якщо заборгованість закрита, арешт з банківських рахунків боржника буде зніматися практично автоматично. Тобто такі зміни є актуальними на сьогодні. І вони, сподіваюся, що зможуть підвищити ефективність і прозорість виконавчого провадження. Але в будь-якому законі є ризики і є те, що стоїть за прийняттям такого закону", - додала Наталія Пушина.
- 21 листопада 2024 року Верховна Рада України прийняла за основу законопроєкт щодо цифровізації виконавчого провадження.
- Актуальне
- Важливе












