
Нові митні тарифи США: експерт з інвестицій розповів, коли чекати стабілізації на світових фондових біржах
Дії адміністрації Білого дому та Дональда Трампа насправді не є надто поверхневими
Про це розповів керівний партнер Bureau of Investment Programs, співзасновник Інституту Державної Ефективності Олександр Бондаренко в етері Еспресо.
Рішення про мита вплинули на ціни на нафту, що може негативно позначитися на економіці РФ.
"Ця стратегія відповідає передвиборчим обіцянкам Трампа. Вона спрямована на зниження глобальних цін на сировину, якою торгує Росія. Хоча дії американських лідерів можуть здаватися хаотичними, вони створюють волатильність на товарних ринках, що може бути вигідним для України. До літа ми, ймовірно, побачимо новини про боротьбу США з тіньовим флотом, який займається перевезенням нафти. Це може стати позитивним фактором для України. Незважаючи на тимчасове падіння фондових ринків, до червня або липня очікується стабілізація на світових фондових біржах. Тому не варто панікувати та поспішно продавати акції чи купувати золото", - повідомив він.
Рішення щодо запровадження високих мит мають значно глибший стратегічний характер, ніж здається каже Бондаренко.
"Дійсно, такі дії можуть призвести до хаосу та рецесії в американській економіці. Ринки вже відреагували негативно. Ми спостерігаємо падіння на 10–12%, а деякі індексні фонди показали рекордне зниження на 15% за один день — це найбільше падіння за останні 30 років. Однак слід розуміти, що це багаторівнева стратегія, яку розпочав Білий дім. До Трампа такі радикальні заходи не були реалізовані", - зазначив він.
Читайте також: США перші постраждають від торговельної політики Трампа, - дипломат Безсмертний
Глобально Америка є найбільшим боржником у світі, з національним боргом близько 37 трильйонів доларів.
"Адміністрація Трампа поставила перед собою дві ключові цілі: скоротити державний борг і зменшити зовнішній торговельний дефіцит. Запровадження мит є прямим інструментом для вирівнювання імпорту. Це своєрідна шокова терапія, яка викликає неоднозначні оцінки серед економістів. Її мета — перетворити США з нетоімпортера на нетоекспортера, тобто країну, яка експортує більше, ніж імпортує", - зауважив Бондаренко.
Американська економіка, маючи ВВП близько 26 трильйонів доларів на рік, все ще імпортує більше, ніж експортує. Трамп прагне змінити цю ситуацію, збільшивши експорт до Китаю, Європи та Латинської Америки.
"Це завдання на всю його каденцію. Водночас реалізація цієї стратегії виглядає дещо грубою та не завжди продуманою. У 2026 році США доведеться рефінансувати 9 трильйонів доларів державного боргу, випущеного під низькі ставки. Наразі відсоткові ставки зросли до 4,5%, що створює додаткові фінансові виклики", - додав він.
Мита США проти всіх країн
Дональд Трамп 2 квітня оголосив про впровадження мит у розмірі щонайменше 10% майже на усі товари, які імпортуються до США: тарифи набудуть чинності 9 квітня.
Міністр фінансів США Скотт Бессент закликав країни, проти яких запровадили мита, не вживати негайних заходів у відповідь: він вважає, що це спричинить ескалацію.
Згодом президент США оголосив надзвичайний стан, щоб "підвищити конкурентоспроможність, захистити суверенітет і зміцнити національну та економічну безпеку".
Після введення мит Трамп також пообіцяв, що США будуть сильнішими.
Однак за добу після того, як Трамп запровадив нові мита, статки 500 найбагатших людей світу сумарно зменшились на 208 мільярдів доларів.
Згодом британська компанія Jaguar Land Rover заявила про призупинення постачання своїх автомобілів до Сполучених Штатів на місяць унаслідок введення президентом Дональдом Трампом 25% мита. Аналогічне рішення ухвалили в Audi.
Водночас 7 квітня Трамп оголосив, що в разі, якщо Китай не скасує свої тарифи у розмірі 34% до 8 квітня, США введуть нові, ще більші мита на китайські товари.
Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що ЄС запропонував США нульові тарифи на промислову продукцію після запровадження Дональдом Трампом мит.
- Актуальне
- Важливе















