Авдіївок буде більше, Трамп не дасть Києву ні копійки, та що буде з РФ після Путіна. Акценти світових ЗМІ 12 березня

У фокусі міжнародних видань заява директора ЦРУ про стан справ в Україні та наслідки відсутності критично важливої допомоги від США, а також якою може бути постпутінська Росія, чи є в неї майбутнє

Про це й не тільки писали світові ЗМІ станом на ранок 12 березня.

Авдіївок буде більше, якщо США не нададуть допомогу Києву

Фото: Getty Images

 

Увагу світових ЗМІ привернула заява директора ЦРУ Вільяма Бернса та директорки Національної розвідки США Евріл Гейнс, щодо значення відсутності для України допомоги від Сполучених Штатів. У The New York Times написали про "жахливу ситуацію", що дедалі більше стає помітнішою.

Високопоставлені чиновники розвідки попередили, що без додаткової американської допомоги Україна зіткнулася з перспективою продовження втрат на полі бою, оскільки Росія покладається на мережу постачальників критично важливої ​​зброї та різко збільшує постачання технологій з Китаю.

У публічних свідченнях під час щорічного огляду світових загроз, з якими стикаються Сполучені Штати, офіційні особи передбачили, що будь-яка подальша затримка допомоги США Україні призведе до додаткових територіальних здобутків Росією протягом наступного року, наслідки яких будуть відчутні не лише в Україні, але й у Європі, та у Тихому океані.

"Якщо буде видно, що ми відмовляємося від підтримки України, це не тільки підживить сумніви серед наших союзників і партнерів в Індійсько-Тихоокеанському регіоні, це також підігріє амбіції китайського керівництва в непередбачених ситуаціях, що варіюються від Тайваню до Південно-Китайського моря ", — сказав Конгресу США директор ЦРУ.

Протягом трохи більше ніж двох годин свідчень у Сенатському комітеті з розвідки високопосадовці описали "дедалі жахливішу ситуацію для України", коли РФ виробляє набагато більше артилерійських снарядів і налагодила постійне постачання безпілотників, снарядів та інших військових товарів від двох ключових постачальників.

"Важко уявити, як Україні вдасться зберегти надзвичайно завзяті успіхи, яких вона досягла проти росіян, особливо враховуючи стійке зростання російського виробництва боєприпасів і закупівель у Північної Кореї та Ірану", – сказала Гейнс.

Директор ЦРУ, який нещодавно повернувся зі свого 10-го візиту в Україну, сказав, що війна знаходиться на роздоріжжі як для безпеки в Європі, так і для американських інтересів у всьому світі. За словами Бернса, якби Палата представників схвалила 60 мільярдів доларів на безпекову допомогу Україні, що вже підтримав Сенат, Київ міг би завдати стратегічного удару по Росії.

"Наша оцінка полягає в тому, що за додаткової допомоги Україна зможе протриматися на передовій до 2024 року і до початку 2025 року", — сказав він та зазначив, що за останні шість місяців Україні вдалося потопити 15 російських кораблів.

За словами Бернса, з додатковим фінансуванням Україна зможе відновити "наступальну ініціативу" до кінця цього року або на початку 2025 року. Така зміна, додав він, зробить Україну сильнішою для переговорів з президентом Росії.

"Україна могла б підтримувати себе як сильну, суверенну, незалежну країну, закріпитися в західних інститутах і мати простір і безпеку, щоб оговтатися від цієї жахливої ​​агресії та залишити Росію боротися з довгостроковими наслідками жорстокого та безглуздого вторгнення Путіна", – сказав Бернс.

Однак він не згадав, чи забезпечення такого простору та безпеки зрештою вимагатиме від України здачі території на півдні та сході Росії.

Гейнс зазначила, що Росія зазнала більше військових втрат, ніж будь-коли з часів Другої світової війни, і втратила тисячі своїх найсучасніших танків та бронетехніки.

Але обидва чиновники визнали, що Путін дуже терпимо ставився до економічного болю від санкцій і політичного ризику подальших великих жертв.

"Без додаткової допомоги у 2024 році ви побачите більше Авдіївок", – сказав директор ЦРУ. "І це, як мені здається, було б великою та історичною помилкою для Сполучених Штатів".

Тим часом прем’єр Угорщини Віктор Орбан заявив, що Дональд Трамп у разі перемоги на виборах США не дасть Україні ні копійки. Про це пише The Guardian. Трамп нібито має "детальний план" припинення війни, заявив угорський лідер державним новинам після своєї суперечливої ​​зустрічі у Флориді з експрезидентом США.

"Він не дасть жодної копійки на українсько-російську війну", — сказав Орбан державним ЗМІ в Угорщині. "Тому війна закінчиться, тому що очевидно".

Назвавши Трампа "людиною миру", Орбан сказав: "Якщо американці разом з європейцями не дадуть грошей і зброї, війна закінчиться. І якщо американці не дадуть грошей, то самі європейці не зможуть профінансувати цю війну. І тоді війна закінчилася". Однак Обран не договорив того, що така ситуація, швидше за все, означатиме, що Україна програє війну Росії, адже не зможе самостійно впоратися з переважаючою силою РФ.

Цікавою є новина про те, що Франція обігнала Росію як експортер зброї №2 у світі. Це означає, що французи можуть наростити свої спроможності допомагати Україні. Як пише Politico, за даними SIPRI, Франція зараз займає 11% світового ринку зброї, а Росія зазнала стрімкого падіння.

"Франція значно збільшила свою частку на експортному ринку зброї до 11% з 7,2% за попередні п’ять років завдяки зусиллям просунутися в регіони, де зазвичай домінує Росія, наприклад, в Індії. Частка росіян у світовому експорті зброї впала з 21% до менше, ніж 11", - відзначають у Politico.

Скільки років Путін ще керуватиме Росією

Фото: gettyimages

 

А от у самої Росії, схоже, виникли проблеми з наступником, який має продовжити справу диктатора Путіна. Про це пише CNN. Очікується, що російський президент Володимир Путін легко переможе на виборах президента 15 березня і забезпечить собі п’ятий термін перебування на посаді.

"Зі смертю ув’язненого російського опозиціонера Олексія Навального можна справедливо сказати, що політична кар’єра Путіна досягла стадії довічного президента. Але його повторне призначення оголює незручний факт для майбутньої політичної стабільності Росії: президент і його оточення не зробили жодних видимих ​​приготувань до постпутінської ери", - відзначають американські журналісти.

Це може здатися нетерміновою справою для людини, яка зараз є лідером Росії з найдовшим терміном служби з часів радянського диктатора Йосипа Сталіна і за нещодавно прийнятим законом може керувати країною дуже довго – до 2036 року. Ще до того, як Путін оголосив про свій черговий похід на вибори, Кремль дав зрозуміти, що не бачить на горизонті жодної альтернативи його системі одноосібного правління.

"Якщо припустити, що президент балотується, то очевидно, що реальної конкуренції за посаду президента на нинішньому етапі бути не може", — сказав речник Кремля Дмитро Пєсков, додавши, що Путін "користується абсолютною підтримкою населення".

Путіну 71 рік, він на десять років молодший за президента США Джо Байдена. Можливо, він перевершує середню тривалість життя російських чоловіків, але його недавні публічні виступи, схоже, показують погіршення стану здоров’я.

Хоча Путін не поспішає шукати наступника, деякі спостерігачі Кремля відзначають, що переобрання Путіна висвітлює проблему: система, створена за останні два десятиліття під його правлінням, є крихкою, геронтократичною (влада належить пенсіонерам) та вразливою до великих потрясінь, насамперед хвороби або смерті людини, що на вершині піраміди.

"Різні виклики… можуть бути ближчими, ніж ми думаємо", — сказав Андреас Умланд, аналітик Стокгольмського центру східноєвропейських досліджень. "Путін теоретично може правити ще 12 років. Але я не думаю, що це станеться, особливо якщо Україна досягне нових перемог, які матимуть резонанс у Москві".