Прийняття сенатської угоди в США, зміна військового керівництва в Україні та побоювання щодо перемоги Трампа на виборах. Акценти світових ЗМІ 5 лютого

У фокусі міжнародних ЗМІ прийняття нового пакета іноземної допомоги з підтримкою для України та Ізраїлю, так звані внутрішні негаразди в Україні та оборонні дії в Авдіївці та Вугледарі

Про це і не тільки писали світові ЗМІ станом на ранок 5 лютого.

Чи приймуть сенатську угоду про кордон та допомогу Україні й чому її можуть "поховати"

прикордонна угода та пакет іноземної допомоги з підтримкою для України та Ізраїлю. Угода передбачає те, що президент США отримує широкі повноваження щодо значного обмеження нелегальних перетинів мігрантів на південному кордоні. 

Крім того, законодавчий пакет, вартістю 118,2 мільярда доларів також надасть допомогу ключовим союзникам США за кордоном, включаючи мільярди доларів на підтримку України в її боротьбі з Росією та допомогу в безпеці Ізраїлю, а також гуманітарну допомогу для цивільного населення в Газі, на Західному березі річки Йордан і в Україні.

Якщо документ приймуть, це стане "серйозною зміною імміграційного законодавства, яке не змінювалося десятиліттями", пишуть у CNN.

Оприлюднений документ одразу зіткнувся з критикою. Колишній президент Дональд Трамп і спікер палати представників США Майк Джонсон назвали угоду про кордон занадто слабкою.

"Якщо цей законопроєкт дійде до палати представників, він буде мертвим після прибуття", — написав Джонсон на X (Твіттері).

За даними комітету з асигнувань Сенату, законопроєкт включає приблизно 60 мільярдів доларів на підтримку України у її війні проти Росії, 14,1 мільярда доларів на допомогу Ізраїлю у сфері безпеки та 20,23 мільярда доларів на оперативні потреби та можливості на кордоні та забезпечення ресурсами для нової прикордонної політики – сума, яка перевищує 14 мільярдів доларів, які спочатку просив Байден на безпеку кордону. Пакет також включає мільярди доларів для регіональних партнерів в Індо-Тихоокеанському регіоні.

Якщо Конгрес не прийме законодавчий пакет, сенаторам доведеться вирішити, чи намагатися передати допомогу Україні, Ізраїлю та Тайваню окремо від прикордонних та імміграційних заходів. Так наразі незрозуміло, чи зможуть прийняти пакет іноземної допомоги сам по собі, оскільки багато республіканців у Сенаті вимагали посилення безпеки на кордоні в обмін на допомогу цим союзникам.

Попередньо очікується, що Сенат проведе ключове тестове голосування щодо пакета не пізніше середи, але це початкове голосування, чи починати дебати, потребує 60 голосів, щоб пройти, і невідомо, чи буде достатньо підтримки, щоб подолати перешкоду.

Однак навряд чи угода набуде чинності негайно, навіть якщо її ухвалять, оскільки це потребуватиме величезних ресурсів, включаючи наймання додаткового персоналу, що часто займає місяці.

Президент Зеленський планує міняти керівництво та ділиться побоюваннями щодо перемоги Трампа на виборах у США

Своєю чергою на Bloomerg опублікували статтю під заголовком "Зеленський закликає до масштабної зміни керівництва не лише у військовій сфері".

Авторка пише, що коментарі Зеленського в інтерв’ю італійському телебаченню стали першою публічною відповіддю на запитання про долю головного генерала армії України Валерія Залужного. Там президент також натякнув на стурбованість можливим поверненням Дональда Трампа в Білий дім після цьогорічних виборів президента США.

Президент України заявив, що розглядає масштабні зміни керівництва в Україні, які виходять за рамки військових, водночас визнаючи, що військові зусилля його країни, спрямовані на відсіч російського вторгнення, зайшли в глухий кут.

"Внутрішні негаразди в Україні кидають тінь після того, як торішній контрнаступ із повернення окупованих Росією територій провалився, а військова допомога США зупинилася в Конгресі. Очікується, що президент Росії Володимир Путін, який віддав наказ про повномасштабне вторгнення в Україну майже два роки тому, незабаром зустрінеться з президентом Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом — це важлива ознака взаємодії з країною-членом НАТО після того, як відносини Путіна з Європою зіпсувалися", - зазначають у виданні.

Журналісти додають, що напруга між Зеленським і командувачем його армії зросла через суперечки щодо призову нових солдатів і стратегії бою. 29 січня президент запропонував Залужному нову посаду, від якої командувач армії відмовився.

Ще одним ризиком для України є можлива перемога на виборах у листопаді колишнього президента Дональда Трампа, лідера кандидатів від Республіканської партії та скептика щодо допомоги Україні, чия позиція здобула популярність, зокрема, серед республіканців у палаті представників.

"Прохання президента Джо Байдена в жовтні щодо додаткової екстреної допомоги для фінансування української армії було затримано через маневрування в рік виборів та ідеологічні суперечки в Конгресі. Двопартійна група американських сенаторів у неділю представила пропозицію, яка поєднує допомогу таким союзникам, як Україна, з фінансуванням безпеки кордонів — пріоритет республіканців, — але цей план очікує невизначене майбутнє в палаті представників".

Однак Зеленський вірить:якщо будуть зміни в США, позиція щодо України залишиться такою ж: "У Республіканській партії є радикальні голоси, але також багато тих, хто підтримує Україну", - підсумував президент виданню RAI.

Авдіївка та Вугледар: як українські захисники утримують позиції та хто такі "верблюди" в росіян

У The Washington Post з'явився репортаж під назвою "Вони йдуть хвилями": Україна стає на захист від невблаганного ворога". Журналісти провели час з українськими підрозділами на передовій поблизу Авдіївки та у Вугледарі й поділилися враженнями від цього.

Фото: Washington Post

"Коли війна йде вже третій рік, українці виявляються перевершеними в особовому складі та озброєнні. Після домінування в бойових діях у перший рік і боротьби здебільшого до безвиході у другий, вони поступилися імпульсом Росії. Тепер українці окопуються і борються, щоб утриматися. Мінометникам необхідно нормувати артилерійські снаряди. Війська ротуються з підрозділів у тилу, щоб приєднатися до неукомплектованих піхотних підрозділів на фронті, і існує брак критично важливих запасів, необхідних для ремонту та обслуговування української бронетехніки".

Українці не можуть дозволити собі вести вогонь лише по одному чи двох ворожих солдатах, які наступають, тому росіяни пристосувалися і часто переміщуються в невеликих кількостях на свої передові позиції. Вони намагаються зібрати достатньо вояків, щоб штурмувати український окоп і розгромити захисників. 

Фото: Тайлер Хікс/WP

29-річний лейтенант Олександр Ширшин, заступник командира батальйону 47-ї механізованої бригади, розповідає, що зараз не вистачає техніки та людей, щоби йти в наступ, тож головна мета — утримати позиції, які мають.

Епіцентр бойових дій залишається навколо Авдіївки, на сході Донецької області, де росіяни влаштували невпинні штурми, незважаючи на перешкоди. Їхні атаки в Авдіївці та інших місцях уздовж фронту слугують більшій меті - отримати перевагу в той час, коли американську військову підтримку України припинено, і розбити українців величезною масою.

"Хоча незрозуміло, як довго Київ зможе підтримувати свою оборону, якщо його західні союзники не продовжуватимуть надавати надійну військову підтримку, українські сили продовжують завдавати серйозної шкоди росіянам, здебільшого утримуючи лінію".

З усім тим, британська розвідка попередила, що Росія, швидше за все, зможе "продовжити такий рівень наступальної діяльності в осяжному майбутньому". 

40-річний лейтенант Сергій Стеценко, командир штурмового взводу, каже, що навіть якщо росіянам вдається пробитися лише на кілька футів вперед, вони окопуються та укріплюються.

Вони часто залишають лише двох-трьох солдатів на нових передових позиціях і називають їх верблюдами, пояснює військовий, вживаючи сленговий термін для людей, які виконують виснажливу роботу, водночас ставлячись до них як до тварин.

"Оборонні дії набагато більш контрольовані. Ви встановлюєте умови для території, яку ви контролюєте. Але в бою все може швидко вийти з-під контролю", - зазначив сержант Данило, командир аеророзвідувальної частини 47-ї, який попросив не називати його прізвище з міркувань безпеки.