
Створення нової європейської армії перевищуватиме рамки організації ЗЄС, що припинила своє існування у 2011 році, - Сунгуровський
Директор військових програм Центру Разумкова Микола Сунгуровський, коментуючи ідею створення європейської армії, зазначив, що ЄС повертається до ідеї Західноєвропейського союзу на новому рівні
Про це він розповів в етері "Еспресо".
"Розмови про цю концепцію почалися ще задовго до початку російсько-української війни, коли існував Західноєвропейський союз — оборонний блок Європи, що припинив своє існування у 2011 році. Зараз ця ідея відроджується на новому рівні: йдеться вже про європейську автономію в обороні, а не лише про співпрацю з НАТО, і це перевищує тодішні рамки. Адже раніше йшлося про те, що європейська оборона буде покладатися на командні, штабні, технологічні переваги НАТО", - повідомив Сунгуровський.
Реалізація ідеї залежить від ресурсів і політичної волі. Хоча є перспективи для розвитку, ключовою проблемою є відсутність підтримки серед суспільства європейських держав.
"Сподіватися на те, що Європа прокинеться, ми б мали ще в 2007 році, після Мюнхенської промови Путіна. І після 2008 року, після Грузії, і після 2014 року, коли "зелені чоловічки" з'явилися на території України. Можливо, політична еліта вже усвідомила необхідність змін, але суспільство, зокрема електорат, ще не прокинулося. А саме електорат визначає, хто займає владні позиції. Це створює підґрунтя для популізму — як правого, так і лівого, а також для радикалізму. Проблема Європи полягає в тому, що багато громадян ЄС не готові виходити із зони комфорту, що ускладнює реалізацію важливих політичних рішень", - зауважив він.
Читайте також: Новий щит і меч: як Україна та Європа можуть вистояти разом без США. Аналітика Консорціуму оборонної інформації
Щодо нової європейської оборонної ініціативи, яка стосується оборонної промисловості, вперше було чітко заявлено про необхідність перегляду пріоритетів, каже Сунгуровський: "Можливо, доведеться скоротити деякі соціальні програми заради забезпечення виживання. Сподіваюся, що це усвідомлення дійде до електорату", - додав він.
Підтримка Європою власної обороноздатності потребує значних інвестицій часу та ресурсів. У цьому контексті постає питання, чи спроможні європейські країни замінити США у ролі головного постачальника оборонних засобів, і наскільки реалістичним є такий сценарій у сучасних умовах.
"В Європейському Союзі є значні технологічні напрацювання, які можуть дозволити їм вийти на нові ринки, зокрема на український, і замінити Сполучені Штати. Однак проблема полягає у масштабах та темпах. Згідно з оцінками європейських експертів, перебудова технологічних ліній оборонної промисловості може зайняти від трьох років для менш технологічних секторів, і до п'яти-десяти років для більш складних напрямів", - зазначив експерт.
- 4 березня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн презентувала новий план ЄС, щодо посилення оборонної промисловості та військового потенціалу.
- 6 березня на саміті ЄС ідею президентки Європейської комісії Урсули фон дер Ляєн стосовно посилення оборонної спроможності підтримали очільники 27 держав Європейського Союзу.
- Премʼєр-міністр Польщі Дональд Туск анонсував військові навчання для "кожного дорослого чоловіка" у Польщі.
- 9 березня президент Латвії Едгарс Рінкевичс закликав європейські країни ввести обов'язковий військовий призов, заявивши, що Європа має "досить слабку" військову спроможність
- Актуальне
- Важливе














