Центр ядерної безпеки: посилення ядерних реакцій під "Укриттям" в Чорнобилі прогнозоване та контрольоване

Державний науково-технічний центр ядерної та радіаційної безпеки (ДНТЦ ЯРБ) відреагував на новини про посилення ядерних реакцій під об'єктом "Укриття" на четвертому блоці ЧАЕС

Про це йдеться в заяві пресслужби Державного науково-технічного центру ядерної та радіаційної безпеки.

"Ситуація із деяким зростанням щільності потоку нейтронів не є непередбачуваною та раптовою. Якщо брати до уваги дані цих датчиків у комплексі з іншими показниками, то, враховуючи темпи зростання, можна говорити про те, що запас до встановлених меж дуже великий, а тому наразі жодних причин для хвилювання немає", − ідеться в прес-релізі ДНТЦ ЯРБ.

Як зазначили в центрі, всі процеси під об'єктом "Укриття" відбуваються в підкритичному, тобто безпечному стані.

"Об’єкт "Укриття" – потенційно небезпечний, адже під ним розміщена значна кількість ядерних і радіоактивних матеріалів. Проте він оснащений сучасною системою безперервного моніторингу, під якою перебувають і гамма-випромінювання, і температурний режим, і щільність потоку нейтронів. Для кожного датчика встановлені межі безпечної експлуатації", - повідомляється у прес-релізі.

За інформацією ДНТЦ ЯРБ, існує декілька можливих причин зростання активності нейтронних потоків. Зокрема, однією з них може бути зміна форми та складу паливомістких мас, які не є однорідними за змістом і щільністю.

Крім того, на інтенсивність реакції впливає також взаємодія паливомістких мас із водою, яка не є просто охолоджувачем, вона може бути як сповільнювачем нейтронів, так і поглиначем, що, у свою чергу, по-різному впливатиме на перебіг фізичних процесів.

"Треба розуміти, що ядерні процеси, про які йдеться, триватимуть дуже довго, і складно спрогнозувати, до якого саме часу відбуватиметься зростання щільності потоку нейтронів, а коли розпочнеться зворотній процес. Для підвищення реалістичності прогнозних оцінок слід відзначити важливість забезпечення адекватності розрахункових моделей і достовірності вихідних даних, що їх використовують науковці", − пояснили в центрі.

Як випливає з тексту прес-релізу, заява ДНТЦ ЯРБ зумовлена поширенням в українських і зарубіжних ЗМІ останніми днями інформації про збільшення щільності нейтронного потоку під об'єктом. Таку інформацію поширили у статті журналу Science.

"Що стало причиною нагнітання проблеми – сказати важко, можливо, йдеться лише про спробу отримання фінансування, адже лише у 20-х числах квітня відбулося перше засідання асамблеї створеного у листопаді 2020 року Рахунку міжнародного співробітництва для Чорнобиля (РМСЧ)", − припустили у ДНТЦ ЯРБ.