Україна відзначає 25 років ухвалення Конституції

29 червня 1996 року після доби роботи народні депутати нарешті ухвалили Конституцію

Про це повідомляє Еспресо.TV.

У 1994 році Леонід Кучма, ставши президентом, заявив: "Одним з найголовніших своїх завдань вважаю прийняття нового Основного Закону. Скільки можна "латати" старий, ще радянський? Це ж не кафтан…"

28 червня 1996 року о 9 годині 18 хвилин, після майже доби безперервної роботи, Верховна Рада ухвалила і ввела в дію Конституцію.

Конституційний процес розпочався ще у СРСР, одразу ж після прийняття 16 липня 1990 року Верховною Радою УРСР "Декларації про державний суверенітет України" - вже у жовтні була створена Конституційна комісія.

Між 1991-1996 років комісіями, окремо створеними Верховною Радою та президентом, було складено кілька проєктів Конституції. Вони тривалий час обговорювалися, доповнювалися і доопрацьовувалися.

Комуністи намагались зберегти якнайбільше з радянського спадку - гостро стояли питання розподілу влади і власності, державної символіки, статусу російської мови і статусу Криму.

У ніч з 27 на 28 червня 1996 року Верховна Рада ухвалила Конституцію України.

Документ отримав підтримку двох третин депутатського корпусу. Основний закон підтримали 315 народних обранців, 36 було проти, 12 утримались і 30 депутатів взагалі не голосували. У Конституції визначалася сильна президентська влада, гарантувалися права приватної власності, затверджувалися нова державна символіка, статус української мови як єдиної державної, Крим визнавався автономною республікою в складі України.

Основний закон неодноразово змінювали, наразі працює редакція Конституції 2004 року з доповненнями, яка визначає країну як парламентсько-президентську республіку. Перша редакція Конституції передбачала президентську республіку.

З нагоди свята в країні заплановано урочисті заходи. 

О 10.00 планується підняття Державного прапора України на Площі Конституції.

По завершенню церемонії підняття Державного прапора відбудеться встановлення пам’ятного знака "Тризуб" на Площі Конституції.

Об 11.00 розпочнеться урочисте засідання Верховної Ради. Пленарних засідань цього дня не буде.

Протягом дня в парламенті триватимуть просвітницькі заходи до Дня Конституції, а о 20.00 на Площі Конституції відбудеться концерт класичної музики у виконанні Державного естрадно-симфонічного оркестру.

Завершаться урочистості світловим шоу на Площі Конституції.