Ушанування Нестора-Літописця і День української мови і писемності - симбіоз історії, пам'яті та нашої ідентичності

Тетяна Зінченко
9 листопада, 2021 вiвторок
10:38

9 листопада відзначається два важливі для українців дні: Преподобного Нестора-Літописця і День української мови і писемності. Що пов'язує ці свята в одне?

У Ближні печери Лаври приходять до Преподобного Нестора-Літописця насамперед люди творчі і ті, хто шукає натхнення. Там зберігаються його мощі, і там зміцнюється віра митців, творців у своє перо, істориків - у міцну пам'ять.

Нестор-Літописець - перший історик Київської Русі, послідовник творців слов'янської писемності Кирила і Мефодія. Дослідники вважають, що саме з його праці розпочинається писемна українська мова.

Печерський чорноризець


Преподобний Нестор-Літописець

Нестор Літописець (1056–1114) - монах Києво-Печерської лаври, автор найдавнішого літопису України, укладеного на початку 12-го століття - "Повісті врем’яних літ". Хто з нас не знає цього твору – кожен, хто цікавиться своїм корінням, родом, своєю ідентичністю, повністю або хоча б частково читав це  головне джерело вивчення стародавньої історії України.

"Звідки пішла Руська земля і хто в ній найперший почав княжити" - цими словами починається літопис. У ньому Нестор-Літописець зумів показати історію нашої держави у світовому контексті. Науковці стверджують, що у середньовічній історії немає прикладів рівних літопису Нестора.

І саме з "Повістю врем’яних літ" пов’язують початок історії української літератури.

Бо навіть мова "Повісті..." - церковнослов'янська з великою кількістю слів української розмовної мови. Мій шанований викладач, відомий професор-філолог Василь Васильович Яременко у своїх лекціях наголошував, що у цьому надзвичайно цінному для нас творі "українська лексика ллється суцільним потоком".

За чим впізнають нас і нашу мову

І от з цього потоку краси й треба починати, точніше, зупинятися. Бо наша мова має саме такі особливості: милозвучність, мелодійність, і це - далеко не банальні слова, а давно визнаний факт. Вона має такі особливості, за якою її впізнають і люблять у світі.

Кожна мова світу має свої особливості. Не треба бути поліглотом, щоб визначити, яка мова звучить у певний момент: за тембром, інтонацією, артикуляцією. Мови світу розрізняють за структурою, кількістю їх носіїв,  писемністю, ступенем їх вивчення, суспільними, іншими функціями. 

Хоча ці характеристики - досить умовні, бо кожен скаже головне: найкраща мова - своя, рідна. 


 

Фото - з Національного музею народної архітектури та побуту України

Оксана Суховій, викладач Інституту філології КНУ імені Тараса Шевченка, пояснює ці визначальні й характерні особливості нашої мови - милозвучність і мелодійність - її структурою, будовою і гнучкістю: "Милозвучність у нашій мові досягається різними фонетичними засобами, - каже вона. - Наприклад, в українській мові є таке поняття, як спрощення у групах приголосних. Є, навпаки, поява голосного чи приголосного звука в певній фонетичній позиції. Є чергування звуків, приміром, "у" з "в" чи "і" з "й", які допомагають уникнути скупчення багатьох голосних чи багатьох приголосних. І тоді такий мовний малюнок виходить досить плавний, у нас немає складних для вимови скупчень звуків".

"У нашій мові є таке явище, як приставні приголосні, - продовжує відтворювати наш милозвучний мовний малюнок кандидат філологічних наук Оксана Суховій. - Це є нормою української мови. Наприклад, такі слова, як "вухо", "вулиця", "гострий", "горіх" - ми до них звикли. У діалектах української мови це явище більш поширене, ніж у літературній мові. І вухові, яке треноване на літературну мову, іноді дивно чути такі форми, які є звичними для носіїв діалектів. Своїм студентам я наводжу, наприклад, такі імена:  "Анна" і "Ганна","Андрій" і "Гандрій", щоб показати, що це - одне й те саме явище. Для студентів слово "Андрій" звучить органічно, нормально, а при слові "Гандрій" вони починають усміхатися.

І коли ми спільно починаємо шукати різницю в цих словах, приходить розуміння, що ми є заручниками мовного консерватизму. Тобто ми звикли, що є певні норми, певні рамки, а все, що поза ними - такого бути не може. Але ж літературну мову формує мова народна: щось увійшло до правопису, щось лишається на його периферії, але люди так говорять, і для них це звично. І, скажімо, "до Гандрія" звучить милозвучніше, ніж "до Андрія". І от такі явища продовжують формувати дуже багато норм і в літературній мові, які, зокрема, стосуються і милозвучності".

"А милозвучності нашій мові додають ще й суфікси емоційного забарвлення - рученьки, ніженьки, пташечка, квіточка, сонечко. І навіть дієслова в нас мають такі суфікси: спатоньки, їстоньки, гулятоньки. А суфіксів на позначення згрубілих форм у нас менше. І вже у вимові слова формується ставлення до самого поняття, яке виражає певне слово. Коли ми говоримо "рученята", "оченята" - це вже сприймається з теплотою, душевністю, звучить приємно, музично",  - підсумовує Оксана Суховій.  

Вона звучить! 
 


​​Фото - з Національного музею народної архітектури та побуту України

І так історично і генетично склалося, що людина народжується з мовою. Наша мова пройшла такий складний шлях, що якби вона була людиною, то на ній було би безліч синців, ран, ударів. Її забороняли указами і циркулярами, з неї сміялися, називали мовою "недорослі", селюків.

Красиву, мелодійну, чисту, щиру і добру нашу мову.

Але вона вистояла. "Селюки" довели у житті, на практиці, що вони - мудрий, інтелігентний, сильний і красивий народ!

І мені так приємно бути особливо в молодіжному середовищі, серед студентів, у центрі великої і могутньої країни все більше і більше чути свою мову! Це - велика цінність, це причетність до великої рідні, до спільного Прапора, до спільної Землі. Це те, що робить нас народом!

Ще давно, коли і я була студенткою, я познайомилася з літньою парою з Ліона, вони часто тоді приїздили як туристи до нас. І щоразу вони знаходили мене і просили говорити. Вони знали мало наших слів і майже нічого не розуміли з того, що я говорила. Але просили говорити стільки, скільки в мене буде натхнення.

Вони говорили, що я розповідаю - ніби співаю. Що дуже красива мова, дуже співоча. "Як наша!" - порівнювали вони зі своєю рідною, і це для мене було вершиною всіляких похвал. Бо це добре, коли порівнюють з найріднішим, значить, це справді цінно, це так і є!

"Яке прекрасне рідне слово!
Воно - не світ, а всі світи..."

Цими словами Володимир Сосюра дуже точно передав космічну велич рідного слова у всіх його гранях, значеннях, відтінках і відношеннях. Бо його "всі світи" звучить багатозначно, у найкращих значеннях: ми можемо констатувати, що наші колоритні, власне українські, слова, чудово прижилися у світі. За ними впізнають нас! 

І ми пишаймося своєю мовою! Послухайте, як красиво вона звучить! "Заговори, щоб я тебе почув" - писав Сократ. А наша мова звучить так, що її хочеться і хочеться чути!
 

Читайте також:
Пентагон
3 грудня, 2021 п'ятниця
"На карту поставлені нацбезпека США і країн НАТО": Пентагон "серйозно занепокоєний" військовою активністю РФ поблизу України
Віктор Ляшко
3 грудня, 2021 п'ятниця
Із "червоної" зони готові вийти вісім областей України, - Ляшко
Роберт Левандовські
2 грудня, 2021 четвер
Левандовські вирішив залишити "Баварію"
Київ
+-2
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 27.2
  Купівля 27.2
  Продаж 27.45
 • EUR
  Купівля 30.63
  Продаж 31.07
 • Актуальне
 • Важливе
2021, субота
4 грудня
23:37
Оновлено
Руслан Малиновський (праворуч)
Малиновський забив супергол у ворота "Наполі" в чемпіонаті Італії
22:40
Ексклюзив
У Києві поїздка в таксі завершилася для пасажирки ДТП та госпіталізацією
22:08
Ексклюзив
Віталій Портников
Виведення з міжнародної фінансової системи та відмова від російського газу і нафти: Віталій Портников назвав інструменти для повалення режиму Путіна
22:00
Володимир Омелян
Напередодні переговорів Путіна та Байдена в Україні запустили флешмоб #УкраїнціЧинитимутьОпір
21:37
Олексій Резніков
Резніков попередив про наслідки "великої війни" в Україні для Європи
21:22
Бернарду Сілва (праворуч)
"Манчестер Сіті" переміг "Вотфорд" та захопив лідерство у чемпіонаті Англії
20:46
Шмигаль
Держбюджет на 2021 рік перевиконано на 4,4%, - Шмигаль
20:24
Російські військові
Bild оприлюднив карту ймовірного вторгнення Росії до України у три фази
19:52
У Польщі невдовзі після затримання поліцією помер українець
19:43
Ексклюзив
Ігор Яковенко
"У Путіна мізерні шанси приєднати ще один шматок України", – Ігор Яковенко
19:24
Хаві
"Барселона" зазнала першої поразки під керівництвом Хаві
19:09
вертоліт Мі-8МТВ.
Білорусь звинуватила українських військових у порушенні повітряного простору
18:51
Дмитро Різник
"Ворскла" зіграла внічию з "Рухом" у матчі з вилученням та нереалізованим пенальті
18:45
Ексклюзив
Метью Брайза
"Путін провокує Україну, щоб мати можливість напасти", – Метью Брайза
18:29
ООС
4 грудня на фронті не зафіксовано жодного обстрілу
18:01
Байден Путін
У Кремлі назвали дату переговорів Путіна та Байдена
17:42
Дмитро Підручний
Біатлон: Україна показала найкращий результат сезону в першій естафеті Кубка світу
17:35
Ексклюзив
Ігор Яковенко
"Є дві речі, які дійсно можуть спричинити війну з Росією", – російський правозахисник Ігор Яковенко
17:21
Олексій Резніков
Резніков пояснив, чому Україна спокійно реагує на загрозу російської агресії
16:51
Вест Гем - Челсі
Команда Ярмоленка сенсаційно перемогла "Челсі" в лондонському дербі
16:36
Ексклюзив
путін
"Путін загрався, в НАТО є консенсус щодо "пекельних" санкцій", – Метью Брайза
16:31
Ексклюзив
путін
Переможної війни для Путіна не буде, оскільки вантажі “200” знищать Росію, - Яковенко
16:20
Ангела Меркель
Меркель оприлюднила останнє відеозвернення у якості канцлера ФРН
15:50
"Динамо" - "Баварія"
"Динамо" розбило "Верес" та наздогнало "Шахтар" в УПЛ
15:37
Реджеп Таїп Ердоган
Ердоган підписав указ про зміну міжнародної назви Туреччини
15:24
У Бразилії розпочали нове розслідування через заяви президента-антивакцинатора Болсонару
14:55
Віктор Скрипник
Тренер клубу УПЛ заявив, що відмовився очолити збірну України після Шевченка
14:26
Еммануель Макрон
Франція та кілька країн ЄС відкриють спільну дипломатичну місію в Афганістані, - Макрон
14:05
Юрій Луценко
В ОП не один "кріт", а ціла група таких людей: Луценко про розвідників, Цемаха і "кротоферму" Зеленського
14:03
Людмила Буймістр
"Влада підводить Україну до перемовин з "Газпромом", − нардепка Людмила Буймістр
13:38
Порошенко
Надання Росії гарантії щодо нерозширення НАТО означатиме кінець Альянсу, - Порошенко
13:19
Денис Пушилін
Медведєв вручив ватажкам бойовиків Пушиліну та Пасічнику партквитки "Єдиної Росії"
12:55
Ентоні Джошуа
Промоутер назвав суму, яку Джошуа вимагатиме за відмову від бою з Усиком
12:30
Володимир Макей (праворуч) та глава МЗС РФ Сергій Лавров
У МЗС Білорусі заявили про загрозу втрати державності через санкції ЄС
12:17
Денис Монастирський
У деяких регіонах України бракує до третини поліцейських, - Монастирський
11:56
Кордон Польщі
Польські прикордонники схопили за посібництво мігрантам двох українців
11:40
Карпати, сніг
У Карпатах температура впала до 20 градусів морозу
11:20
Реджеп Ердоган
Ердоган запропонував Путіну посередництво у переговорах із Зеленським
11:01
Михайло Хміль
"Зеленський не готовий до діалогу з народом", − політик Михайло Хміль
10:51
Омікрон
Новий штам COVID-19 "Омікрон" виявлено у 38 країнах, - ВООЗ
Більше новин