В ЦЕРНі і Лабораторії імені Е. Фермі експериментально відкрито нову частинку Оддерон

Великі групи фізиків-експериментаторів колібораціій ТОТЕМ та D0 (майже півтисячи науковців), що відповідно працюють на Великому адронному колайдері (ЦЕРН, Швейцарія) та колайдері Теватрон (Національна прискорювальна лабораторія імені Енріко Фермі, США) підтвердили існування нового стану сильно взаємодіючої матерії у вигляді частинки, що називається оддероном

Про це повідомляє Eспресо.TV із посиланням на ЦЕРН.

Сильна взаємодія є однією з фундаментальних сил Всесвіту (зокрема, саме вона відповідає за існування атомних ядер, основи всіх речовин, що нас оточують). Якщо електромагнітна взаємодія передається за допомогою фотонів, то сильна — за допомогою так званих глюонів (від англійского слова glue – клей). На відміну від фотонів, глюони можуть об'єднуватись у зв'язані стани — так звані глюболи. Глюбол з парною кількістю глюонів  називається фруассароном; він забезпечує максимальну ймовірність взаємодії протонів з протонамі й протонів з антипротонами, коли їхня  енергія збільшується. В свою чергу глюбол з непарною кількістю глюонів називається оддероном; він забезпечує максимально дозволену в теоріїі різницю між взаємодіями протона з протоном й протона з антипротоном при зростанні енергії.

Існування оддерона було теоретично передбачене французьким фізиком Басарабом Ніколеску із соавторами у 1973 році. У наступній роботі ними було запропоновано назву оддерон  для цього нового об’єкту мікросвіту.

Український фізик Євген Мартинов (Інститут теоретичної фізики імені М.М.Боголюбова Національної академії наук України) та Басараб Ніколеску через два тижні після того, як новітні дані експерименту ТОТЕМ були оприлюднені у листопаді 2017 року в препринті CERN-EP-2017-335-v3, інтерпретували їх як перше експериментальне спостереження оддерона. На початку 2018 р. роботу було опубліковано в журналі Physics Letters  B  (E. Martynov, B. Nicolescu, Phys. Lett. B 777 (2018) 414).  

Нові дані Великого адронного колайдеру у 2021 колаборації ТОТЕМ  й D0  (в якій є 7 співробітників та студентів Національного Київського університету, зокрема В. Аушев, Є. Аушев та О. Гогота) підтвердили у спільній роботі інтерпретацію Є. Мартинова і Б. Ніколеску. Перевірка проводилася шляхом порівняння даних з Великого адронного колайдеру, що вивчає протон-протонні зіткнення, та з Теватрону, на якому вимірювалися протон-антипротонні зіткнення. Ретельний аналіз цих даних довів, що протон-протонні та протон-антипротонні взаємодії настількі різні, що можна за всіма прийнятими стандартами впевнено заявити про відкриття оддерону, тобто чисто глюонної форми матерії.

Здійснене за участі українських вчених відкриття є суттєвим внеском у розуміння фундаментальних сил природи. Це і  було відзначено в відомому журналі CERN Courier спочатку у  2018 р. і підтверджено нещодавно, у березні  2021 р.