Вадим Мельник: Податкова міліція зникне 26 вересня

Андрій Яніцький
30 червня, 2021 середа
13:57

Вадим Мельник — голова Державної фіскальної служби України. У 2000 році потрапив на службу в податкову міліцію. У 2014-му почав працювати в Державній фіскальній службі, у 2020 році очолив її

Кандидат юридичних наук, має дві вищі освіти. Викладав в університеті ДФС та в Сумському державному університеті.

В ефірі програми “Еспресо: капітал” він розповів про діяльність Державної фіскальної служби, причини її ліквідації та закладені принципи роботи нещодавно утвореного Бюро економічної безпеки. Ведучий програми — економічний оглядач Андрій Яніцький.

Пане Вадиме, поясніть, будь ласка, чим зараз займається Державна фіскальна служба. Є Податкова, є Митниця, а Державна фіскальна — це, здається, стара назва. Я зовсім заплутався.

Я коротенько поясню. Державна фіскальна служба була трансформована у дві служби — Державну податкову службу і Державну митну службу. Але у складі ДФС була податкова міліція. На сьогодні ДФС — це, фактично, податкова міліція, яка зараз перебуває у стані ліквідації.

Чим ми займаємося? Ми займаємося викриттям та розслідуванням кримінальних проваджень у сфері ухилення від сплати податків у незаконному обігу підакцизної продукції.

От, наприклад, сьогодні ми вже маємо результати і вилучення з незаконного обігу великої кількості незаконної продукції, маємо певні досягнення в боротьбі з незаконним ПДВ, у тому числі так званими “скрутками”. Тобто сьогодні ми працюємо у цьому напрямку.

І, зайшовши на посаду і очоливши цю службу, я для себе визначив ці два основних пріоритетних напрямки. Вони дуже перешкоджають економіці і бюджету державі.

Пояснимо: підакцизні товари — йдеться, я так розумію, про нелегальний алкоголь, тютюн, можливо, паливо теж, ні?

Так, і паливо теж.

Податкова міліція раніше мала нарікання від бізнесу щодо “маски-шоу” і так далі, і була створена наче нова установа, Бюро економічної безпеки (БЕБ). Чи вона ще не створена? Чи має вона прийти на заміну поліції, чи ні?

БЕБ вже створено. Так, робота його ще не запущена. Тривають конкурсні процедури з відбору керівника і заступників, та іншого персоналу. І вона буде запущена і по закону визначена не пізніше, ніж 25 вересня поточного року.

Фактично податкова поліція стане частиною, чи яким чином буде відбуватися цей перехід повноважень?

Не пізніше шести місяців, відповідно до закону, вже 26 вересня з Податкового кодексу буде вилучено розділ про Податкову міліцію.

І ДФС зовсім припиняє існування.

Да, припиняє роботу. Просто триває процедура ліквідації. Якщо ми не встигнемо ліквідувати до цього часу, буде продовжена процедура ліквідації — архіви і так далі.

Що стосується БЕБ — дійсно, це новий орган, який покликаний боротися з економічними злочинами, але вже на новій філософії, більш аналітичний підхід. Щодо спрямування — це більше виявлення причин скоєння злочинів, а не наслідків.

Тобто вони вони будуть знаходити злочинців, а діяти вже силовими методами будуть підрозділи, наприклад, звичайна Поліція або Служба безпеки.

Не зовсім так, не зовсім так.

У них будуть свої спецпідрозділи?

Тут питання аналітичного підходу полягає трошки в іншому. Зараз у двох словах поясню, в чому. У тому, що…

Проблема ж у чому? Податкова міліція висловлювала претензію білому бізнесу. Але білий бізнес користується такими системними кримінальними явищами, як конвертаційні центри, скрутки і так далі. Чому вони цим користуються? Щоб ухилитися від сплати податків? Нажитись на цьому? Чи просто вижити на ринку при такій конкуренції? Треба розібратись.

Білий бізнес повинен працювати — хай працює. Але причину [існування конвертаційних центрів] треба подолати. І аналітик мало того, що виявляє цю причину — він ще повинен розуміти, так закладено в концепції цієї служби, — розуміти, чому ухиляється білий бізнес. Білий бізнес наповнює бюджет. Чим сильніший бюджет, чим більш наповнений, — тим сильніше економічна безпека держави. Тобто нам треба допомагати бізнесу наповнювати бюджет. Це наше завдання.

Що ж буде з людьми, які зараз працюють у вашому відомстві? Вони автоматично переходять у Бюро, чи буде якась система переатестації? Чи взагалі це буде повністю новий набір людей, як оновлювали нашу патрульну поліцію?

Повністю оновлений склад. Так, це, можливо, і працівники як податкової міліції, як органів СБУ, правоохоронних органів, так і цивільні працівники, які забажають, — приходять на конкурс, відповідно до своєї кваліфікації вони йдуть на конкурси на ті посади, де їм можна працювати. Повне перезавантаження правоохоронного органу, що покликаний займатися боротьбою з економічною злочинністю.

А ви себе бачите якимось чином у цьому новому органі, будете подаватися на конкурс? Чи поки що не вирішили для себе?

Вирішив однозначно. Я присвятив понад 16 років своєї практичної роботи цій сфері. Так само маю певні здобутки в науковій сфері, по боротьбі з економічною злочинністю в державі, — я кандидат юридичних наук саме з цієї тематики. І на конкурс буду подаватись обов’язково. Буду змагатись за право стати головою цього органу. І готовий працювати. Вважаю себе фахівцем — маємо і здобутки практичні. Вважаю, що буду корисним для держави.

Удачі вам. Давайте послухаємо — ми розпитали людей на вулицях про обшуки в київських підприємствах, які проводила в тому числі і ваша служба. Питали, чи вони вважають це боротьбою з корупцією, чи політичним наїздом на мера Києва.

Думки розділилися: хтось каже, що треба таке проводити, хтось бачить у цьому політику. Мене засмучує те, що вони були проведені водночас на багатьох підприємствах. Хіба це не є ознакою політичного підгрунтя цього процесу?

Жоден політик, і свою позицію з цього приводу я вам висловлю. Якщо ми кажемо про доведені на сьогодні факти втрати бюджету понад 160 млн грн, про факти перерахування десятків мільйонів гривень по певним тендерним процедурам на фіктивні підприємства, які не виконували робіт — я не вважаю це політикою. Це чистий кримінал.

Скільки підприємств ви обійшли, скажімо, зі своїми перевірками і знайдено? Ви сказали, 160 млн.

Понад 160 млн.

Це поки що підозри, так? Немає рішень суддів, немає конкретних підозрюваних осіб, вироків немає, це поки що ваші підозри? Ми тут не можемо стверджувати в юридичному плані.

Так, ми повинні казати про презумпцію невинуватості.

Так.

І про рішення суддів, коли особу можна вважати обвинуваченою і так далі.

Що стосується збитків, кримінальних проваджень, одночасності.

На сьогодні ДФС розслідує 9 кримінальних проваджень по фактам як ухилення від сплати податків при засвоєнні коштів КМДА, так і про розкрадання таких коштів. Що стосується сум, доказів — на сьогодні вже два кримінальних провадження спрямовані до суду. Так, це не КМДА, це підрядники, субпідрядники. На сьогодні вже є чотири підозри, на сьогодні проведені висновки, отримані в ході економічних і товарознавчих, і судово-будівельних експертиз, які підтвердили збитки. Отакий є процес, і це вже результат. Тобто ми рухаємось до повного визнання вини тих осіб, які це спричинили.

Коли можуть бути вироки? Як швидко, з вашої практики, відбувається цей процес? Це рік, два роки?

Економічні злочини — деякі кажуть, що ж так довго. Але економічні злочини мають свою специфіку. Тому що перевірки, ревізії, експертизи тривають певний час. Знаходження документів, які від нас приховують, — так само, треба встановити їхнє місцезнаходження і вилучити їх. Без документів немає висновку для економічного злочину. І дивіться, яка ситуація. Часто питають: а що, тільки обшуком? Так, тільки обшуком. Факти, ненадання документів, обшук, виявлення документів. Понад 40% проведених обшуків були ефективними.

В одному випадку, я бачив, що знайшли якісь листочки, де було написано про київські парковки, ярмарки. Не знаю, чи брали ви участь у тому обшуку. Були прямо якісь мільйонні суми зазначені. Але що може довести цей папірець, бо там ані печатки, ані підпису, — нічого немає.

Важливо, де він знайдений, у кого він знайдений, чиїм почерком написано і як він вкладається в фабулу кримінального провадження. Тому що дуже часто саме чернетки є доказом.

Добре. А чи є ситуація в Києві якоюсь унікальною в цьому плані? Ось, в інших містах проводяться такі обшуки? Наприклад, в Одесі, у Львові, в Харкові?

Є певні застереження щодо розкриття таємниці слідства. Але що я можу сказати? Це не виключна ситуація. І, як я казав, що треба буде обшуки — ми їх і далі будемо проводити. Будуть факти в інших міськрадах перевитрачання, неефективного витрачання коштів, — ми будемо відкривати ці кримінальні провадження. На сьогодні у нас у кримінальних провадженнях досліджується діяльність, ознаки злочинів ще в двох міськрадах обласного рівня, де вже підготовлені підозри працівникам міськдержадміністрацій.

Що це за випадки? Можете навести якийсь конкретний приклад такого злочину, як ви підозрюєте?

В тих випадках я зараз не можу навести приклади. Але, дивіться, я взяв з собою для ілюстрації.

Наприклад, це виконання робіт для міста Києва АТ “Київметробуд”, який на замовлення КМДА виконав роботи по бурінню тунелю. Так от, на ремонт високотехнологічної техніки було перераховано 80 млн грн на підприємство, яке цих робіт не проводило.

Політика чи злочин? Злочин.

Хто, де, у чиїх кишенях ці кошти осіли? Це наше завдання — з’ясувати і притягнути винних до відповідальності. По-перше, щоб відшкодувати збитки. По-друге, щоб іншим було неповадно.

Є велика проблема щодо відповідальності чиновників та депутатів, які приймають рішення. Ви приходите на обшук вже до підрядних організацій або навіть комунальних компаній. Але хтось цим комунальним компаніям віддає накази, якісь депутати голосують за виділення коштів на проєкти, де потім знаходяться ці порушення. виходить, що, особливо у випадку депутатів міської або обласної ради — це завжди колективна безвідповідальність. Вони прийняли рішення, гроші зникли, а вони ні за що не відповідають. Якось цю систему можна перебороти?

Ви праві, і ми саме досліджуємо ланцюг всіх осіб, які задіяні в певній тендерній процедурі, у проведенні певних робіт. Чому? Тому що так, дійсно, ми починаємо притягувати до відповідальності особу, яка є виконавцем, яка виконувала, фактично, роботи, яка підписувала документи, і по ланцюгу дивимося, хто є можливим організатором цієї схеми незаконного виведення коштів і так далі.

Але чи притягнемо ми до відповідальності? Зрозуміло, це наше завдання — таких осіб притягувати до відповідальності. Чи є питання до них взагалі? Дійсно, є. Вже на сьогодні у кримінальних провадженнях є факти, де ми чітко бачимо переваг певним фірмам під час тендерних торгів шляхом складання певних тендерних умов. Ми це бачимо, аналізуємо, залучаємо фахівців, які нам це роз’яснюють і ми це перекладаємо як доказ. Да, будемо цю претензію висловлювати. Якщо це претензія кримінального характеру — будуть підозри у тому числі до осіб, які причетні до розробки тендерних умов.

Ось, те, про що раніше казав пан мер, що такі випадки були і у обшуків з часів Януковича і ще раніше, за часів попередніх президентів теж таке траплялося. Але до реальних вироків рідко доходило. І зараз навіть деякі члени команди колишнього мера Черновецького, ми знаємо, що досі засідають у Київській міській раді, хоча проти них теж колись були порушені справи. Я бажаю, щоб ви довели всі ці справи до кінця, щоб це не лишилося гучними заявами в медіа.

Ну, і таке напівриторичне філософське питання — чи правду кажуть наші депутати, коли кажуть, що в бюджеті немає грошей на облаштування парків, скверів, на допомогу бідним киянам, чи ви зі своєї практики бачите, що цих грошей більше?

Якщо їх ефективно витрачати… 

Ви порушили питання минулих кримінальних проваджень. Коли розслідується кожне кримінальне провадження, встановлюються причини, чому так сталося. Причини усунуті чи ні?

Так ось, я зараз теж буду намагатися так, щоб якщо ми бачимо причини неефективного використання коштів місцевого бюджету, ми про це будемо повідомляти міську раду, щоб ці причини усували. Щоб не трапилось так, що фірма може вивести 80 млн грн на фіктивну фірму, яка, фактично, цих робіт не проводила. Це тендерні умови дали їй змогу такі суми вивести. 
 

Читайте також:
Рінат Ахметов
Автор Сергій Головньов
3 серпня, 2021 вiвторок
​​Як Ахметов "продавив" Зеленського і домігся високої ціни електроенергії
Тайсон Ф'юрі - Деонтей Вайлдер
3 серпня, 2021 вiвторок
Ф'юрі перед третім боєм "налякав" Вайлдера своєю вагою
4 серпня, 2021 середа
Білоруські правозахисники заявляють, що затриманий режимом Лукашенка чоловік втік з "хімії" та залишив країну
Київ
+18
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 26.83
  Купівля 26.83
  Продаж 27.06
 • EUR
  Купівля 31.7
  Продаж 32.09
 • Актуальне
 • Важливе
2021, середа
4 серпня
23:00
Микола Чаус
ВАКС відправив Чауса під домашній арешт
22:54
Ігор Харатін
"Ференцварош" переміг "Славію" у Лізі чемпіонів, двічі забили українці
22:50
Україна отримає від Британії два протимінних кораблі
22:39
Андрій Шевченко
Шевченко похизувався мільйоном підписників у Instagram
22:25
У Києві та ще 11 областях України за добу не зробили жодного щеплення, - МОЗ
У Британії підліткам віком 16-17 років рекомендують робити щеплення від COVID-19
22:02
Під час зіткнення потягів у Чехії загинули три людини
21:55
Спартак - Бенфіка
"Бенфіка" Яремчука обіграла "Спартак" у Лізі чемпіонів
21:28
вакцинація
ВООЗ закликає країни поки не вакцинувати громадян третьою дозою від COVID-19
21:01
Працівника УДО, якого підозрюють у побитті танцівника шоу-балету співачки Дорофеєвої, звільнили з посади
20:28
Нафтогаз
Суд скасував ухвалу, що зупиняла припис НАЗК про незаконність призначення Вітренка очільником Нафтогазу
19:40
РНБО
РНБО доручила Кабміну покласти обов'язки глави правління Укрзалізниці на Кубракова
19:35
Жан Беленюк
Сконцентруюсь на роботі в парламенті, там також необхідна перемога, - Беленюк після тріумфу на Олімпіаді
19:20
Уряд призначив тимчасового керівника АРМА
19:05
Отримання 1 млн грн хабара: голову Харківської облради Товмасяна виключили з фракції "Слуги народу"
19:00
Інфографіка
Олександр Хижняк
Олімпіада-2020: За кого українцям вболівати 5 серпня
18:47
Сергій Ребров
Ребров знайшов спосіб покинути клуб з ОАЕ заради збірної України
18:44
covid-19
Втрата нюху чи смаку менш поширені: МОЗ назвало характерні для штаму "Дельта" симптоми
18:27
На Хмельниччині у ДТП загинув 4-річний хлопчик
18:10
Знайдені на автобусній зупинці секретні документи щодо НАТО і корабля ВМФ Британії Defender загубив кандидат у посли, - ЗМІ
18:10
НАТО
Україна подала запит на приєднання до центру НАТО з кібероборони, - РНБО
17:59
ЮНЕСКО
Україна номінувала на внесення до списку світової спадщини ЮНЕСКО 17 об'єктів
17:57
Роман Зозуля
Все, що сказано про мене - брехня, - футболіст Зозуля
17:53
Голові Харківської облради оголосили про підозру в отриманні 1 млн грн неправомірної вигоди
17:37
Микола Чаус
Обрання запобіжного заходу Чаусу: захист заявив відвід судді
17:33
безпілотник
Окупанти на Донбасі п'ять разів порушили "тишу" та запускали безпілотник
17:32
авіаносець Vikrant
Індія випробувала новий авіаносець Vikrant
17:26
ОПУ
В Офісі президента пропонують компенсувати банківські комісії для малого бізнесу
17:24
Мірча Луческу
Луческу прооперували в Києві, - ЗМІ
17:07
Держбанк вперше видав кредит на купівлю сільськогосподарської землі
16:50
Інфографіка
Жан Беленюк
Олімпіада-2020: Який вигляд має медальний залік Ігор у Токіо
16:47
ТЕЦ
Уряд передав в управління Нафтогазу п'ять державних ТЕЦ
16:43
Підозрюваній у справі Шеремета Юлії Кузьменко змінили запобіжний захід
16:26
Іван Федик
Клуб УПЛ погнав з команди головного тренера
16:26
Денис Шмигаль
Уряд затвердив Стратегію енергетичної безпеки на період до 2025 року
16:25
5G
В Україні перенесли впровадження 5G на лютий 2022 року
16:24
Туреччина лісові пожежі
Туреччина евакуювала понад 16 тис. осіб через лісові пожежі на узбережжі: вогонь дістався житлових районів
16:20
Канада
Канада стала частіше надавати українцям візи, - посол
16:15
Іловайський котел: ще двом російським генералам оголошено підозри
16:08
Шуфрич-Юрчишин.
Генпрокуратура відмовилась відкривати справу за вислови Шуфрича про кримських татар
15:58
НСЗУ
Уряд оголосив повторний конкурс на посаду голови НСЗУ
Більше новин