Вибір Шевченка: Усе, що потрібно знати про заявку збірної України на Євро-2020

Еспресо.TV розповідає про сильні та слабкі сторони 26 футболістів, які потрапили до заявки збірної України на Євро-2020, а також пояснює деякі рішення головного тренера Андрія Шевченка

До офіційної заявки  на Євро-2020 увійшли 26 гравців: 3 воротарі, 8 захисників, 12 півзахисників і 3 нападники.

Порівняно з двома попередніми Євро - 2012 та 2016 років, географія заявки збірної України на майбутній чемпіонат Європи стала ширшою. У ній представлені 10 клубів, із них 7 – зарубіжні. Найбільше гравців до збірної делегувало київське "Динамо". У лавах синьо-жовтих – 11 динамівців.

Крім цього, у тренувальному таборі збірної залишаються виконавці, які раніше потрапили до "розширеного списку". Вони перебуватимуть з командою до заключного контрольного матчу проти Кіпру, який відбудеться 7 червня. Андрій Шевченко може внести зміни до заявки у випадку травм футболістів.


Прощання П'ятова зі збірною, Україна без гравця "Реала"

Андрій П'ятов

Воротарі: Георгій Бущан ("Динамо"), Анатолій Трубін, Андрій П'ятов (обидва – "Шахтар")

Звісно, якби минулого літа чемпіонат Європи не був відтермінований, найбільше шансів вирушити на турнір "першим номером" мав би ветеран та капітан команди Андрій П'ятов. Саме він протягом багатьох років захищав ворота України і суттєвих претензій до його гри майже не виникало. 

Однак, минулий сезон багато що змінив: П'ятов втратив місце у старті "Шахтаря", програвши конкуренцію молодому та обдарованому Анатолію Трубіну, а Георгій Бущан провів успішний сезон у київському "Динамо", остаточно вибивши собі роль основного голкіпера "біло-синіх" і схоже, національної збірної також. Трубін складатиме Бущану конкуренцію. П'ятов – також у заявці, але після Євро-2020 36-річний воротар попрощається зі збірною.

Статистика "відсіяного" Андрія Луніна у мадридському "Реалі" поки що викликає лише смуток. За цілий сезон у складі "бланкос" українець провів лише один матч. Тож рішення тренерського штабу "відчепити" Луніна від заявки виглядає цілком вмотивованим.


Оборона: сплав "Динамо" та "Шахтаря" 


Ілля Забарний

Захисники: Едуард Соболь ("Брюгге", Бельгія), Ілля Забарний, Віталій Миколенко, Олександр Караваєв, Олександр Тимчик, Денис Попов (усі — "Динамо"), Сергій Кривцов, Микола Матвієнко (обидва — "Шахтар").

Серед захисників – відразу 5 гравців "Динамо". З них фулбеки Віталій Миколенко та Олександр Караваєв точно претендують на гру в основі. Легіонер Едуард Соболь та Олександр Тимчик утворюють "глибину" складу. У товариському матчі проти Північної Ірландії (1:0) центр захисту склала пара Ілля Забарний – Микола Матвієнко. Саме таке поєднання наразі виглядає оптимальним. Двоє інших заявлених центрбеків – чемпіон світу U-20 Денис Попов та досвідчений Сергій Кривцов. 

Натомість не поїдуть на Євро-2020 центральний оборонець Олександр Сирота, а також крайні захисники Віктор Корнієнко та Богдан Михайличенко, які входили до розширеного списку збірників. Таке рішення можна пояснити: Сирота програє конкуренцію у клубі Забарному і Попову, а Корнієнко пропустив значну частину сезону через травму. Михайличенко ж не зміг вибороти місце у конкуренції із Соболем.


"Зірковий" центр поля та 18-річний дебютант


Руслан Малиновський

Півзахисники: Георгій Судаков, Тарас Степаненко, Марлос (усі — "Шахтар"), Сергій Сидорчук,  Микола Шапаренко, Віктор Циганков (усі — "Динамо"), Андрій Ярмоленко ("Вест Гем", Англія), Руслан Малиновський ("Аталанта", Італія), Євген Макаренко ("Кортрейк", Бельгія), Олександр Зінченко ("Манчестер Сіті", Англія), Роман Безус ("Гент", Бельгія), Олександр Зубков ("Ференцварош", Угорщина).

За іменами, півзахист - найзірковіша ланка збірної України. Олександр Зінченко та Руслан Малиновський – ключові гравці команди Шевченка. Зокрема, великі сподівання вболівальники покладають на Малиновського. Своїми виступами за "Аталанту" він змусив італійську пресу захоплюватися своєю грою, здобув звання "гравець травня" у Серії А, а також став найкращим асистентом італійського чемпіонату.

Зінченко ж підходить до Євро-2020 зі змішаними почуттями. Разом з "Манчестер Сіті" гравець втретє в кар'єрі став чемпіоном Англії, але у фіналі Ліги чемпіонів українець зазнав поразки. Проте, клубні негаразди мають зоставатися позаду, коли на часі чемпіонат Європи.

Близький до основи, але наразі все ж гравець найближчого резерву – Микола Шапаренко. Прогрес хавбека у минулому сезоні вражає і лише непохитність позицій Зінченка та Малиновського, напевно, позбавляє його шансів на місце в старті у першій битві чемпіонату Європи проти Нідерландів.

Додаткові опції у центрі поля може подарувати бельгійський "десант" в особі Євгена Макаренка та Романа Безуса. Останній сильно провів залишок сезону в "Генті" та заслужив на виклик від Шевченка. В опорній зоні усе прогнозовано – Сергій Сидорчук і Тарас Степаненко.

Віктор Циганков, Андрій Ярмоленко, Марлос та Олександр Зубков – покликані "окрилити" атаки "синьо-жовтих". Гравець "Ференцвароша" заявив про свої амбіції дебютним голом за збірну у матчі проти Північної Ірландії. Власне, Зубкова вже не назвеш новачком у команді Шевченка. Його прізвище у списку не здивувало.

Несподіванкою стала присутність у заявці 18-річного півзахисника "Шахтаря" Георгія Судакова. Хавбек дебютував за національну команду у першому спарингу з Бахрейном (1:1), а також відіграв півгодини у контрольній зустрічі з Північною Ірландією. Обидва рази Судаков виглядав якісно: він додавав креативу в наступі. У матчі з північними ірландцями півзахисник брав участь у потенційно гольових атаках, демонструючи хорошу техніку та швидкість мислення.

При цьому поза заявкою наразі залишився 23-річний динамівець Богдан Лєднєв, який поки що, на відміну від Судакова, не дебютував за головну команду країни, однак має значно більший досвід виступів на клубному рівні, зокрема – у єврокубках.


Напад: без Кулача, але з Довбиком 


Роман Яремчук (в центрі)

Нападники: Роман Яремчук ("Гент", Бельгія), Артем Бесєдін ("Динамо"), Артем Довбик ("Дніпро-1")

Лінія нападу збірної України зазнала змін, порівняно з відбором на Євро-2020 та груповим етапом у Лізі націй. Проте основний форвард старту незмінний – Роман Яремчук, який продовжує регулярно забивати за бельгійський "Гент" та зберігає кредит довіри від тренерського штабу збірної. Наразі важко уявити, що він може втратити місце в основі.

Ще двоє форвардів у заявці "синьо-жовтих" – фактурні та фізично міцні Артем Бесєдін та Артем Довбик. Бесєдін заслужив на квиток на Євро-2020 старанною та результативною грою в "Динамо" у другій половині сезону.

Довбик – єдиний заявлений на Євро-2020 футболіст з української Прем’єр-ліги, який не виступає за "Динамо" чи "Шахтар". Він поїде на чемпіонат у статусі умовно третього форварда. Найкращому бомбардиру УПЛ минулого сезону Владиславу Кулачу пощастило менше. Форвард "Ворскли" не потрапив навіть до розширеного списку.

Саме лінія нападу виглядає найслабшою ланкою збірної України. Так, наявні нападники здатні ефективно працювати на команду, підтримувати структуру гри, однак збірній вже тривалий час бракує справжнього "хижака", бомбардира, форварда-вбивці, як колись називали Сергія Реброва.

Власне, нинішній тренер "синьо-жовтих" , Андрій Шевченко, підняв планку вимог до форварда національної команди на захмарні вершини. Нинішній напад навіть важко порівняти з хоча б приблизно подібним рівнем.


Чи критичні чисельні втрати 


Євген Коноплянка

Формуючи заявку на Євро-2020, тренерський штаб збірної України був вимушений зважати на обставини, зокрема – несприятливі.

Протягом весни тривожних дзвіночків для Андрія Шевченка дедалі більшало. Через травми на чемпіонаті Європи не зможуть виступити: півзахисники Віктор Коваленко, Віталій Буяльський, Євген Коноплянка, а також нападник Жуніор Мораес.

Не приїхали до тренувального табору і потенційні кандидати на місце серед "26-ти" Олександр Андрієвський та Володимир Шепєлєв – теж через пошкодження.

Утім, якщо пройтися по персоналіях – усе виглядає не так критично. Коваленко весною практично не грав за "Аталанту", Коноплянка, схоже, загубився у "Шахтарі", а Буяльський тривалий час взагалі не отримував виклику від Шевченка, попри якісну гру в клубі.

Імовірно, що й будучи здоровими, перераховані футболісти навряд чи потрапляли б до стартових одинадцяти, однак їх відсутність безумовно впливатиме на опції ротації.

Наявний склад дозволяє Шевченкові бути достатньо гнучким у питаннях тактики. Ключові футболісти збірної України на чемпіонаті Європи зіграють. Непокоїть форма окремих виконавців, однак ці проблеми є переважно клубного характеру. Скажімо, Шевченко змушений надавати Ярмоленку максимум хвилин на полі у контрольних матчах, аби той бодай частково компенсував брак  ігрової практики у "Вест Гемі". Тренеру подібна ситуація знайома як нікому: свого часу навіть переживаючи непрості часи у "Челсі", Шева мав гарантоване місце у складі збірної України.