
Від 2022 року Україна втратила $770 млн на передоплатах за зброю, – розслідування FT
Від початку повномасштабного вторгнення Росії Україна втратила близько $770 млн, заплативши авансом іноземним посередникам за зброю та боєприпаси, які не були поставлені
Про це йдеться в розслідуванні Financial Times.
FT виявила інформацію про три десятки проблемних контрактів, у розслідуванні докладно описано два з них.
Контракт з OTL Imports
Українське державне підприємство "Прогрес" уклало угоду з американською компанією OTL Imports з Аризони, якою керує 28-річний Таннер Кук. Його представив "Прогресу" бізнесмен, який раніше допомагав з великою угодою з Іраком у 2009 році.
Кук пообіцяв поставити снаряди й мінометні міни із Сербії. У листопаді 2022 року Україна перерахувала $17,1 млн авансу, що становило 35% суми контракту, проте постачань так і не відбулося.
Зрештою цей контракт став предметом кримінального провадження НАБУ, яке намагається відстежити, куди поділися гроші, сплачені компанії.
ДП "Прогрес" виграло арбітраж у Відні, суд зобов’язав OTL повернути $21,3 млн, включаючи аванс, судові витрати, відсотки та штрафи. Тепер держпідприємство працює над визнанням цього рішення у США.
Тим часом Кук, судячи з його активності в соцмережах, використовує кошти для розширення бізнесу, відвідування міжнародних виставок зброї, веде розкішний спосіб життя.
Контракт з Regulus Global
Ще один контракт, про який пише Financial Times, – Спецтехноекспорту з американською компанією Regulus Global, що спеціалізується на пошуку старих запасів зброї. Її заснував у 2012 році ексброкер Merrill Lynch Вілл Сомеріндайк.
Наприкінці 2022 року Regulus запропонувала Спецтехноекспорту десятки тисяч 155-міліметрових артснарядів від виробника з країни, близької до Росії. Угоду оцінили у близько $1,7 млрд (залежно від обсягу поставок).
Спецтехноекспорт перерахував $162,6 млн авансів і депозитів, а також $14 млн додаткових платежів. Проте Regulus, за даними української сторони, не виконав умов контракту й не повернув коштів. Від вересня 2024 року компанія припинила спілкування. Українські посадовці припускають, що Regulus витратила передоплату на нові активи, зокрема виробничі потужності.
Спецтехноекспорт подав арбітражний позов у Лондоні, вимагаючи від Regulus $346 млн, включаючи аванси, борги та штрафи. Regulus заперечує звинувачення, стверджуючи, що Спецтехноекспорт порушив угоду і заборгував $350 млн.
У вересні 2023 року Regulus намагалася передати контракт новоствореному Агентству оборонних закупівель України, але керівниця агентства Марина Безрукова відхилила пропозицію після вимоги додаткової передоплати.
- На початку квітня виконавча директорка Центру протидії корупції Дарʼя Каленюк повідомила в ефірі Еспресо, що Міністерство оборони України досі не отримало озброєння за контрактами на суму понад 51 мільярд гривень. Ідеться про зобов’язання, укладені впродовж 2022–2023 років.



- Актуальне
- Важливе








