“Я люблю Україну навіть без кокаїну”? Що варто знати про переможців Євробачення

Визнати, що в України - найкращий виступ на Євробаченні в 2021 році, намагатися підспівувати “Сію-сію конопелечки”, а потім бути звинуваченим у публічному вживанні кокаїну просто під час шоу. Соліст переможців Євробачення, гурту Måneskin - двадцятидворічний юнак Давид Даміано - точно знає, як привернути до себе увагу

Він може викликати захоплення або роздратування. Але в жодному разі Даміано не залишає нікого байдужим. 

Вєрка Сердючка як лакмусовий папірець Євробачення 

По-справжньому перемагає на Євробаченні той, хто зможе його розтрусити. Вєрка Сердючка свого часу на 100% використала це неписане правило на власну користь: вже зараз можна чітко сказати, що в 2007 році насправді було 2 переможці. Марія Шеріфович із супер-потужною ліричною Molitva дійсно підірвала Євробачення того року, але Вєрка Сердючка, пісня якої посіла 2 місце, систематично це робила всю подальшу історію конкурсу! 

Мало того, що і 2007-го “Dancing Lasha Tumbai” міцно прописалася в ключових європейських чартах, як це зараз відбувається із піснею “Шум” Go_A, а у фінському взагалі дісталася 2-ї позиції. Так іще й у подальшому пісня стала реально легендарною, настільки, що кавер-версії на неї роблять і досі. Так іще й хто - нинішні учасники Євробачення.


 

- DJ-сет соліста представників Ісландії Daði og Gagnamagnið, який разом із колегами посів 4 місце у цьогорічному конкурсі. 

Але повернемося до Давида Даміано із Måneskin, адже багато з читачів уже встигли скучити за цим персонажем, читаючи про Вєрку Сердючку. Чому тут написано “персонажем”? Все просто: від особистості Давида Даміано в тому образі, який ми спостерігаємо з екранів - можливо, немає анічогісінько. А може, навпаки - саме такий він і є: відчайдушний, провокативний, чортикуватий і, як свідчать опитані дівчата в соцмережах, до біса сексуальний. Цього ми ніколи не перевіримо: зірковий образ екранів існує для того, щоб у нього закохувати і заробляти на цьому мільйони. І це - нормально. 

Måneskin: нове - це добре переосмислена традиція 

Те, що він, можливо, нюхав кокаїн під час виступу просто зі столу, як стверджує якийсь із журналістів, та що він дуже смішно вимовляє “конопелечки”, підспівуючи Каті Павленко, солістці Go_A, знають вже дуже багато українців, бо це облетіло новини. А от про те, що нині переможний хітяра Євробачення, пісня Zitti e buoni гурту Måneskin вже 11 тижнів поспіль підриває чарт iTunes, займаючи там другу позицію, чомусь пишуть менше. 


Взагалі в цій ситуації дуже важливо пам’ятати одну просту річ. Måneskin перемогли саме завдяки феноменально високим оцінкам від мільйонів звичайних слухачів. Ті - витрачаючи гроші на те, щоб їхня позиція була врахована - голосували sms-ками за Zitti e buoni та добилися того, що пісня отримала загалом 318 голосів від глядачів. 

А тепер порівняйте з іншими цифрами цього року: Україна: 267 голосів, 2 місце, Франція: 251 голос, 3 місце, Фінляндія: 218 голосів, 4-те. Розрив - доволі відчутний. А тепер - з голосами переможцям попередніх років: 2019-й - Норвегія, 291 бал; 2018-й - Ізраїль, 317 балів, 2017-й - Португалія, 376 балів. Окей, аж португальці набрали більше.  
 

Прихильники телешоу вже змогли зацінити пружну енергію цього хіта: вкрадливий вокал вигадливо проводить нас якоюсь емоційною історією на тлі добрячого рокешника, енергійного, як ранні хіти the Stooges. Якісна рокова традиція - особлива риса музики Måneskin, на відміну від дуже багатьох безликих проєктів, що вимушеною масою сунуть крізь цей європейський конкурс поп-музики. До речі, про the Stooges та їхнього лідера Іґґі Попа, як і про інших супер-зірок останніх 60 років я згадуватиму далі неодноразово.  

А тепер декілька слів про пісні Måneskin, які я однозначно пораджу послухати всім, кому цікава моя думка. Передовсім це “Lividi Sui Gomiti” - зізнаюся, енергія цього короткого треку мене самого спершу збила з пантелику, а я добряче навчений подібною музику, і здивувати мене непросто. “In Nome Del Padre” звучить взагалі подібно на ранній ню-метал, тобто до гаражного року має такий собі стосунок. 

А от пісня “I wanna be you slave” є мало не прямою цитатою з the Stooges, причому з однієї з найвідоміших пісень. А от музично це більш подібно до композицій, які писав Іґґі Поп у 80-х, вже за сольної кар’єри. Однак є в доробку Måneskin і прохідні треки, і часом здається, що їх не менше третини, а може й більше. Тобто на якусь легендарність гурт не претендує, хоча… як мінімум це - цікавий об’єкт для подальшого моніторингу для ментоманів та культурологів. 

Музика Måneskin нагадує дещо середнє між White Stripes та Black Keys. І це не каламбур: дійсно, поєднання сирого гаражного звуку, сміливі експерименти з композиціями треків, часом доволі важке звучання - і це при позиціонуванні в сегменті поп-музики та перемозі на попсовому європейському конкурсі! Ось - чергове потрапляння у ту тонку межу між провокацією та мейнстрімом, актуальністю та попсовістю, тимчасовим і вічним, яке вже здійснювали і Beatles, i Rolling Stones, i Nirvana, i Burzum. Це - високий старт, але куди він заведе цю молоду команду - ясно, що покаже майбутнє.  
 

Давид Даміано із Måneskin: що про нього відомо? 

Часто буває, що мінімум половину успіху популярного проєкту - особистість фронтмена або фронтвумен. Після дуже потужних виступів у своїх основних гуртах, багато легендарних рок-музикантів робили успішні сольні кар’єри. Тут можна згадати і практично усіх “бітлів” на чолі з Сером Полом МакКартні, який досі є дуже впливовим музикантом, і Оззі Озборна, який продовжував вражати вже після Black Sabbath, і Лу Рід, що випустив не один хіт після розпаду The Velvet Underground. Звісно ж, я не забув про Іґґі Попа, чия творчість після розпаду the Stooges пройшла надзвичайно цікаве еволюцією, позначеною у найвищий пік співпрацею із безсмертним Девідом Боуї. 

Про Давида Даміано ще дуже рано говорити як про рок-зірку, однак вже зараз очевидно, що в Måneskin cаме він, вокаліст, відіграє роль лідера. І роль цю грає він дуже успішно: враховуючи те, що юнак народився в 1999 році, тобто йому зараз 22 роки - і вже переміг на найбільшому популярному конкурсі - тут мало місця сумнівам. В активі його гурту друге місце в італійському аналозі Х Factor, перемога в 71-м першому Фестивалі в Сан-Ремо, за яким уважно слідкували іще наші дідусі та бабусі, а тепер - і Євробачення. 

Ми вже доволі докладно обговорили музичну складову успіху, час звернутися до технічної та стилістичної. Сучасна музична індустрія - це безперервний контейнер, що продукує складний технічний продукт - треки, роботу стрімінгових сервісів, концерти, мерч, рекламу, і безліч інших способів заробляти гроші. Після “віртуального” повстання мас і виходу музичної індустрії в стрімінг, а також карантинних обмежень - онлайн-революція, яку зараз робить Måneskin може назавжди змінити логіку технічного підходу до популяризації артистів. 

Красунчик з худим і струнким татуйованим тілом, омолоджений на 50 років Іґґі Поп за статурою, із такими ж, як і й того, задимленим макіяжем очима. Двадцятидворічний, типаж “серцеїд”, Давид Даміано - це шанс, який випадає у продюсерів, людей, які заробляють на музиці гроші, раз на тисячу. Не скористатися ним - це практично неможливий фейл у маскультурі ХХІ століття. 

У віці 15 років Давид залишив навчання в престижному римському ліцеї імені Джона Кеннеді заради того, щоб займатися музикою. На той час він вже створив Måneskin разом із трьома іншими учнями ліцею - басисткою Вікторією Де Анджеліс (данкою, і тому “Måneskin” - це “місячне сяйво” з данської), гітаристом Томасом Раджі та барабанщиком Ітаном Торкіо. Дуже швидко вони стали супер-зірками на батьківщині, у них завелися шалені кошти, і станом на зараз Давід - один із найоплачуваніших артистів Італії. 

Такий харизматичний красень не міг не стати предметом чуток та пересудів. Тим паче він дуже активно веде інстаграм та викладає туди чимало оголених і провокативних фото. Їх активно коментують прихильниці та прихильники, і очевидно, що яскрава особистів Давіда приваблює їх не менше, ніж його музика. Однак юна рок-зірка стверджує, що вже декілька років зустрічається із фотомоделлю Джорджією Солері. 

Скандальність - це один із дієвих методів підтримувати увагу до музичного проєкту у ЗМІ та громадськості. Це сприяє збільшенню продажів - прослуховування треків на стрімінгових платформах та гонорарів за концерти. І саме в цій нехитрій схемі й коріниться гучна історія про те, що Давид Даміано нібито нюхав наркотики просто під час фіналу Євробачення. 

Якийсь журналіст зробив таке припущення, і все - інформацією про скандальний випадок завалені всі новини. Історія завершилася дуже швидко: Давид зробив тест, організатори засвідчили його безневинність, він прийняв вибачення. Тобто дещо змінена цитата із Сергія Жадана - “Я люблю Україну навіть без кокаїну” - це цілком собі про Давіда у цій ситуації: його емоції до Go_A були щирими, а не наслідком прийому стимуляторів. Однак резонанс - відбувся, фронтмен Måneskin отримав чимало уваги від підлітків та юнацтва, яких - як вважають маркетологи - приваблює подібна скандальна слава. 

Однак якщо такі сумнівні комбінації дозволяють просувати цю дійсно талановиту музику, яка точно краща, ніж майже весь контент, що продукує здоровенна машина Євробачення - тоді це плюс. Важливо, щоби молодь бачила, що її кумири - “чисті”, на відміну від їхніх музичних предків у 60-х та 70-х, чимало з яких навряд чи так просто здали би тести на наркотики, з якими без проблем справився Давід Даміано.