Як інвестувати в акції міжнародних компаній в Україні і за кордоном. Експертне опитування

Ольга Чайка
16 листопада, 2021 вiвторок
07:00

Купувати цінні папери за кордоном — дорожче, існує річний ліміт у €200 тис., натомість в Україні — маленький вибір і низька активність

Нещодавно Нацкомісія з цінних паперів і фондового ринку допустила до обігу в Україні акції ще 12 іноземних емітентів, зокрема Nike Inc, Merck&Co, Paypal Holdings, PepsiCo Inc, P&G, Starbucks Inc, Nvidia Corporation і Pfizer Inc. Тепер можна торгувати цінними паперами 85 компаній.

Журналістка "Еспресо" Ольга Чайка запитала у представників сектору, як відбувається купівля цінних паперів міжнародних компаній в Україні, що має зробити торговець та клієнт, з якої суми є сенс інвестувати, які комісії та податки треба буде сплатити.

Тарас Козак, президент інвестиційної групи "Універ":

Зараз фізичні і юридичні особи мають право купувати іноземні цінні папери без погодження. Але є організації, які мають право купувати іноземні цінні папери виключно в Україні. Наприклад, це недержавні пенсійні фонди.

Як відбувається придбання цінних паперів? Нацкомісія з цінних паперів і фондового ринку допускає до обігу в Україні акції низки іноземних компаній. Це так зване теоретичне рішення. Це значить, що якщо хтось захоче торгувати цінними паперами цих компаній в Україні — він може це робити. Однак це не означає, що акції тут є або хтось їх продає.

Відколи закон про валютне регулювання набув чинності, громадянин може відкрити рахунок у брокера, той візьме гроші клієнта у гривні і відправить іноземному брокеру. Таким чином громадянин, перебуваючи в Україні, фактично через українського брокера купує чи продає цінні папери за кордоном.

Іноземні акції обліковуються у закордонних так званих кастодіанах або зберігачах, якщо простими словами. У США чи Великобританії, чи Німеччині перебіг акціонерів веде той зберігач, який знаходиться там. Але йому можна дати завдання перевести цінні папери в Національний депозитарій України на свій же рахунок, бо він має так звані кореспондентські відносини з іноземними кастодіанами.

Тобто умовний інвестор, маючи рахунок в українському зберігачі, може попросити свого іноземного кастодіана — припустимо, The Bank of New York Mellon Corporation, — перевести його цінні папери до України. І якщо вони допущені до обігу на території України — він зможе їх продати вже тут.

Це можна зробити на Українській біржі (або Фондовій біржі ПФТС, або "Перспективі"). І будь-який український брокер — за новим законом "інвестиційна фірма", — який має доступ до української біржі, може купити для будь-якого свого клієнта ці папери на Українській біржі, якщо їх там хтось продає.

Водночас ніхто, жоден депозитарій не дає гарантій, що якщо компанія збанкрутує, фізична особа поверне свої кошти. В Україні такі гарантії від держави мають тільки банки: якщо банк луснув — українець гарантовано отримає свої гроші з рахунків цього банку на суму до 200 тис. грн.

Вкладати гроші у цінні папери є сенс, тільки якщо трансакційні видатки не перевищують доходи. Але більшість українських брокерів не беруть абонентську плату за ведення цих рахунків, або беруть дуже маленьку суму. Тому є сенс накопичувати свій капітал в акціях, облігаціях як українських, так і іноземних. Я думаю, якщо є сума 100 тис. грн — у цьому точно вже є сенс.

Можна купити акції напряму за кордоном, можна — в Україні. Якщо ви купили акції в Україні, тут ваші витрати значно менші. Тому що ви не платите за переказ грошей за кордон, за конвертацію.

В Україні це також можна робити за допомогою банків, але вони зазвичай ставлять дуже високу комісію за ведення рахунку — наприклад, близько 1 тис. грн.

З інвестиційного доходу треба сплатити податок. Треба взяти суму продажу цінних паперів, відняти вартість купівлі цих цінних паперів та відняти витрати на брокера. З різниці треба сплатити 18% податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) і 1,5% військового збору.

Наприклад, якщо ви купили цінні папери за $100, продали за $120, заплатили комісію $3, то $120-$100-$3=$17. Це ваш інвестиційний дохід, з якого ви сплачуєте податки: 18% — це $3,06 та 1,5% — це $0,255. Тобто ваш чистий інвестиційний дохід складе $13,69. Звісно, це все має бути у гривні.

Олексій Сухоруков, директор з розвитку бізнесу Української біржі:

У списку Української біржі 16 акцій та 17 облігацій іноземних компаній. Останні кілька тижнів ми не допускали нових іноземних паперів, тому там немає жодного цінного паперу з 12 нещодавно допущених регулятором до обігу в Україні.

Обіг іноземних паперів в Україні відбувається без жорсткої прив'язки до того, як вони торгуються у Європі чи США. Хоча є вимога регулятора: для допуску до обігу в Україні папір повинен мати лістинг на американських NYSE чи NASDAQ, фондових біржах Лондона чи Гонконгу, однієї із бірж Японії чи країн Євросоюзу.

Серед інвестиційних компаній активніше за інших іноземні папери просувають Dragon Capital, Freedom Finance Ukraine, Універ, БТС Брокер. Останнім часом спостерігається хороший тренд — іноземними паперами почали цікавитись банки. Публічно про плани пропозиції щодо можливості інвестування в іноземні папери оголосив Монобанк. Я знаю, що цим займається ще кілька банків, але я не можу назвати їх, оскільки вони ще не анонсували цього публічно.

Для того, щоб іноземний папір можна було продати в Україні, його потрібно завести до Національного депозитарію України. Тому той, хто бажає продати тут іноземний папір, має спочатку перекласти його на свій рахунок в українській депозитарній організації.

Для того, щоб купити такий папір, інвестор повинен перерахувати своєму брокеру відповідну суму в гривнях і подати заявку на покупку, після чого брокер купить її вам на організованому ринку або поза біржею.

Торгівля іноземними паперами відбувається так само, як і українськими. На жаль. Тому що було б правильніше і краще, якби обіг іноземних паперів відбувався з розрахунком в іноземній валюті. Ми чекаємо на такий дозвіл від Нацбанку, але я дуже сумніваюся, що це відбудеться цьогоріч.

Українська біржа історично фокусує свою активність на акціях. У нас є технологія підключення до наших торгів систем інтернет-трейдингу, тобто брокерська компанія може дати можливість своїм клієнтам торгувати прямо на біржі через мобільний додаток або веб-сайт. Сьогодні це є тільки у Freedom Finance, але найближчими місяцями ми побачимо нових гравців у цьому сегменті.

На відміну від зарубіжних ринків, де можна купувати дрібні частки цінних паперів, у нас можна починати інвестувати лише з однієї акції. Умовно, якщо якийсь папір коштує $150, то з еквівалента цієї суми в гривні можна починати. Ціна входу на ринок фактично нульова. Тут не потрібно платити за переказ доларів по SWIFT іноземному брокеру. Українському брокеру гроші можна переказати якщо не безоплатно, то за дуже невелику банківську комісію.

Єдине — треба розуміти, що акції іноземних компаній в Україні поки що трохи дорожчі, ніж вони коштують на своїх рідних ринках. Тому що продавці, які переводять свої папери до України, закладають у ціну витрати на переказ та валютні ризики. Для спекулятивних операцій це не дуже добре, але для довгострокових інвестицій така різниця в ціні вже не має великого значення.

Рекомендація для новачків — звернути увагу для початку на ETF (фонди, які торгуються на біржах). Найпопулярніші з них інвестують одразу у всі акції того чи іншого індексу. Наприклад, SPY — ETF, що включає всі акції S&P500. З такими фондами не потрібно думати про вибір першого цінного паперу, щоб почати накопичувати свій інвесторський досвід. Тут найголовніше правило — це практика.

Папери, які сьогодні найпопулярніші в Україні, випущені українськими компаніями — MHP та Kernel. За ними найбільший обсяг торгів.

Щодо американських компаній — інтерес є до всіх, але пропозиція американських акцій на нашому ринку поки не дуже велика. Напевно, найактивніше торгуються акції Apple. Вони були одними з перших, хто потрапив до України.

Про оподаткування. Я вже 7 років поспіль агітую за ухвалення закону, який дозволить стимулювати довгострокові інвестиції. Практично у всіх розвинених країнах є такий інститут, як спеціальні брокерські рахунки, сенс яких полягає в тому, що якщо власник рахунку інвестує, наприклад, на період від трьох років, то він не сплачує податок на доходи фізичних осіб за операціями на цьому рахунку.

У 2016 році в Україні було також зареєстровано законопроект на цю тему. Це було ще за попереднього скликання Верховної Ради, тому цей документ уже не може розглядатися депутатами. Ми розробили новий законопроект, але його поки що не вдалося зареєструвати. Шукаємо депутатів, які розуміють значення довгострокових інвестицій для економіки нашої країни.

Антон Коваленко, директор департаменту казначейства та фінансових установ ОТП Банку:

Ми створили інфраструктуру, яка дозволяє українцям інвестувати у цінні папери на глобальних ринках. Географія охоплює Гонконг, Японію, Канаду, США, усю Європу. Якщо клієнта цікавить цінний папір, який торгується цих ринках, ми можемо надати йому туди доступ.

Ця можливість відкрилася перед нами лише цього року. У червні Нацбанк прийняв постанову, яка дала можливість купувати для фізосіб на міжнародних ринках цінні папери в межах е-ліміту (€200 тис.). Клієнтську заявку на купівлю робить посередник-торговець, зокрема це може зробити український банк.

Отже, щоб зробити угоду, необхідно відкрити два типи рахунку: брокерський й у цінних паперах. Тобто гроші, які клієнт приносить під свою заявку, йдуть за кордон — на рахунок брокера. Тому тут важливий момент — надійність контрагента. На наш погляд найнадійнішим партнером виявився ОТП Банк, Угорщина. Відповідно, ми відкрили спеціалізований рахунок у Будапешті. Тепер, коли клієнт робить заявку, ми надсилаємо гроші на цей рахунок.

Для передачі заявки на клієнтів ми використовуємо термінал Bloomberg. Він надає функціонал, який дозволяє виконати клієнтський ордер протягом кількох секунд. Цей ордер-заявка моментально летить на всі торгові майданчики, якщо клієнт не вказав якийсь конкретний. Найкраща ціна підбирається автоматично. Звучить фантастично? Але все так і є, адже інфраструктура існує вже не один день і Україна не відкриває ринок, а лише приєднується до всього світу, який давно так торгує.

Як виглядає процес купівлі цінних паперів з точки зору клієнта? Відбуваються два основних процеси — отримання е-ліміту (річна межа на закордонні інвестиції населення, — ред.) і безпосередньо купівля/продаж цінного паперу.

Щоб отримати е-ліміт, клієнт має підтвердити джерело походження коштів. А ми оперативно розглядаємо можливість отримання е-ліміту та перевіряємо, чи не використано е-ліміт протягом календарного року. Якщо все гаразд, даємо дозвіл на придбання цінних паперів.

Далі м'яч знову на стороні клієнта: він каже, що хоче купити. Банк орієнтує щодо ціни купівлі та передає в роботу трейдеру, який купує цінні папери протягом кількох секунд.

Таким чином, основний час йде на перевірку е-ліміту, і якщо з документами все гаразд, угода може відбутися протягом години.

З чим на перших етапах зіткнуться клієнти, які купують цінні папери в Україні? У нас все торгується у гривні. І є рівно стільки цінних паперів, скільки завели в Україну. Так, це зручніше і немає потреби в отриманні е-ліміту. Але клієнт не завжди зможе купити або продати те, що захоче, на раз-два.

Якщо нам надійде така заявка, ми приймемо її. Але ми не зможемо гарантувати, що на ринку буде необхідна кількість паперів за відповідною ціною. Адже ми повинні надавати клієнту best order execution, найкраще виконання. Тобто виконати заявку, запропонувавши найкращу ціну. І доки український ринок наповнений локальною ліквідністю, ми не ставимо у пріоритет цей шлях.

Про тарифи та комісії. Ми надаємо цю послугу в сегменті Private banking з індивідуальним підходом і ми не можемо називати тарифи на проведення таких операцій. Все, що можемо сказати — ці тарифи не суттєві стосовно тих інвестицій, які робить клієнт.

При купівлі цінних паперів на міжнародних ринках клієнта очікує три види додаткових витрат, крім самої вартості цінних паперів: тариф на розгляд е-ліміту, тариф, пов'язаний із зберіганням цих цінних паперів. Комісія за зберігання — регулярна, вона розраховується як щомісячна, але сплачується раз на квартал. Інші комісії — разові.

Мінімальна сума інвестицій, яка матиме ефект для клієнта – від €20 тис. Здебільшого клієнти приходять із сумами від €20 до €200 тис., оскільки існує ліміт операцій на інвестиції на міжнародних ринках (е-ліміт). Тому якщо одноразово купити цінні папери на €200 тис., то не буде можливості обрати ще щось цьогоріч.

Чим цікавляться інвестори? Ми очікували, що 80% клієнтів захочуть цінні папери найпопулярніших компаній, заведених в Україну. Насправді ми бачимо, що таких запитів не більше 20-30%.

Відсотки 30% запитів, які ми отримуємо, стосуються компаній, про які ми не чули, але про які знають клієнти у зв'язку зі специфікою їхньої діяльності. Наприклад, якщо клієнт працює у сільському господарстві, то він знає великих виробників сільгосптехніки, вірить у них, хоче інвестувати кошти у їх акції.

Однак основний запит близько 40% стосується індексів, так званих ETF. Я думаю, це найправильніший шлях для роздрібного інвестора, оскільки так знижуються ризики.

Віталій Сівач, трейдер групи ICU:

Цінні папери ніколи не заходять до України. Як це працює? Міжнародний центральний депозитарій цінних паперів Clearstream підтримує європейську систему управління розрахунками, яка дозволяє як зберігати, так і переказувати цінні папери між рахунками. Національний депозитарій України (НДУ) має там кореспондентський рахунок.

Міжнародний брокер продає цінні папери на кореспондентський рахунок НДУ у Clearstream. З цього моменту цінний папір перебуває у номінальній власності та на рахунку НДУ у Clearstream. Це все відбувається поза Україною, а всередині країни НДУ веде свій внутрішній облік. Він розподіляє, якому депозитарію та клієнту належить цей цінний папір.

Якщо один клієнт хоче продати цінний папір іншому клієнту, то вони складають договір, а НДУ переказує цінні папери між внутрішніми рахунками клієнтів.

Але на зовнішніх ринках, на кореспондентському рахунку Clearstream нічого не змінюється.

Фактично депозитарій — це лише записи, як і ваші гроші на банківському рахунку.

Як формується вартість паперу на українському ринку? Наприклад, я власник акцій Apple і хочу їх продати іншому учаснику ринку. Ми вивчаємо ціни на акції цієї компанії на американській фондовій біржі та домовляємося про якусь суму. Ціна буде прив'язана до ціни на американському ринку, хоч і може трохи відрізнятися — продавець може попросити компенсацію за свої витрати під час заведення цінних паперів в Україну.

В Україні є біржі, наприклад, Українська біржа, ПФТС, "Перспектива". Але, на жаль, там мало активів, які б могли активно торгуватися. Офіційно зараз можна завести в Україну цінні папери 85 компаній. Але цих паперів завели до України дуже мало. Щоб торгувати ними всередині країни, не вистачає ліквідності. А для цього потрібно, щоб велика кількість українських інвесторів змогли б купити ті ж акції Apple. Тоді вони зможуть активно торгувати між собою усередині країни. Наразі немає достатньої кількості клієнтів, які активно працюють із міжнародними акціями.

На локальних біржах дуже не вистачає IPO компаній, які залучатимуть гроші локальних інвесторів, хоча ресурси для цього є. Місцеві бізнеси могли б залучати гроші через IPO на українських біржах, забезпечивши цим роботу вторинному ринку. На жаль, цього немає, що заважає розвитку економіки: не створюються нові робочі місця, не залучаються гроші в країну, неефективно використовуються накопичення, сформовані всередині країни, а інвестори недоотримують прибуток. Зрештою програють усі.

Для розвитку внутрішнього ринку бракує кількох чинників.

Перше — це судова реформа. Захист прав інвесторів за рахунок ефективного регулювання та корпоративних практик є головними елементами побудови ринку та зростання довіри інвесторів. Компанії мають бути захищені від рейдерських атак, а при нагоді могли відстояти свої права в суді. Права міноритарних акціонерів мають бути захищені від тиску з боку мажоритарних.

Другий чинник — це дивіденди. Компанія, яка не дуже швидко росте, але вже багато заробляє, повинна спрямовувати 30-50% прибутку на дивіденди. Або потрібно, щоб компанії швидко розвивалися і щороку суттєво збільшували активи.

Наприклад, компанія не сплачує дивіденди, але активи щороку зростають на 20%. У такому разі, якщо сьогодні компанія коштує 1 млн, то через рік — 1,2 млн. Таким чином, цінність акції зростає, тому що зростає капіталізація.

Потенціал вітчизняного ринку великий. З його допомогою гроші могли б використовуватися ефективніше — піти туди, де є додана вартість як мультиплікатор для зростання. Це дало б поштовх ВВП.
Читайте також:
7 грудня, 2021 вiвторок
Таборів на кордоні Білорусі немає, у мігрантів змінилася тактика, - Прикордонна служба Польщі
Андрій Шевченко
8 грудня, 2021 середа
Я не хочу працювати у таких умовах, - італійський топ-функціонер відмовився від роботи зі Шевченком
Путин
Автор Віталій Портников
8 грудня, 2021 середа
Віталій Портников: Путін - політичний мрець
Київ
+0
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 27.13
  Купівля 27.13
  Продаж 27.37
 • EUR
  Купівля 30.51
  Продаж 30.93
 • Актуальне
 • Важливе
2021, четвер
9 грудня
00:01
"Баварія" - "Барселона", Ліга чемпіонів
"Барселона" програла "Баварії" і вперше за 17 років зіграє у Лізі Європи
2021, середа
8 грудня
23:51
Микола Шапаренко
"Динамо" програло "Бенфіці" і вилетіло з Ліги чемпіонів
23:09
Олімпіада-2022
Велика Британія та Канада підтримали дипломатичний бойкот Олімпіади-2022
23:04
Арвідас Анушаускас та Олексій Резніков
Україна, Литва та Грузія домовилися про співпрацю у сфері кібербезпеки
22:49
Бундестаг
Бундестаг проведе екстрені слухання щодо скупчення російських військ на кордоні з Україною, - посол
22:48
Руслан Малиновський
Ліга чемпіонів: матч "Аталанти" Малиновського перенесли через снігопад
22:46
МН17
Справа МН17: родичі загиблих у авіакатастрофі підготували 301 позов про компенсації
22:39
Ексклюзив
"Шукати союзників і консолідувати суспільство": дипломат Лубківський дав Зеленському поради щодо зовнішньої політики на тлі агресії РФ
22:22
Байден
США не планують розміщувати війська в Україні, щоб зупинити російське вторгнення, - Байден
22:19
Зеленський Єрмак
День народження Єрмака: журналіст Ткач оприлюднив нове розслідування про імовірних гостей заходу
21:58
Ексклюзив
Мета Росії - розвалювання ЄС та НАТО, - політологиня
21:42
США в Росії
США і ЄС домовилися "швидко і жорстко" покарати Росію, якщо вона посилить агресію проти України
21:13
стрілянина
У Мелітополі підліток вистрілив у однокласника з пістолета "заради приколу"
20:51
"Динамо" - "Баварія"
"Бенфіка" - "Динамо": стартові склади команд на останній матч українців в ЛЧ
20:47
Рештки панди
У Китаї знайшли рештки гігантської панди, яка жила більше 100 тис. років тому
20:31
Ексклюзив
Вікторія Пташник
"Зеленського чекають кримінальні провадження": екснардепка Пташник вважає, що допомога Британії Україні може піти не за призначенням
20:22
Британія виділить Україні 1 млрд фунтів стерлінгів на торговельні та інвестиційні проєкти
20:16
Пеле
Легенду футболу Пеле знову госпіталізували
20:06
Байден щодо Путіна проводить політику "батога і пряника", адже санкції серйозної шкоди президенту Росії не завдають, - політолог
19:55
Андрій Шевченко
Я не хочу працювати у таких умовах, - італійський топ-функціонер відмовився від роботи зі Шевченком
19:43
Ексклюзив
Інна Совсун
Розвідка деморалізована через "вагнергейт", - нардепка Совсун
19:42
Жуніор Мораес
"Шахтар" продовжив контракт з найкращим бомбардиром
19:29
Ексклюзив
Федір Веніславський
ЗСУ готові до будь-якого розвитку подій, - нардеп Веніславський про можливу нову агресію з боку РФ
19:27
хабар, гроші, валюта
Світова економіка зможе відновитися від наслідків пандемії COVID-19 у 2022 році, - JP Morgan
19:15
Wizz Air
Wizz Air скасувала низку рейсів з України через відсутність попиту
19:06
"Рома" - "Зоря"
Ліга конференцій: який вигляд має таблиця групи "Зорі" перед останнім туром
18:42
Аварія на Тернопільщині
На Тернопільщині у ДТП потрапив пасажирський мікроавтобус, постраждали дев'ять людей
18:40
МВС
МВС створило новий орган, щоб розробляти та втілювати реформи
18:39
Віталій Миколенко
Приїхали не на екскурсію: Зірковий футболіст "Динамо" пригрозив "Бенфіці" перед матчем ЛЧ
18:38
Білорусь протест
У Білорусі протести пропонують розганяти з використанням зброї
18:28
Байден путин
Путін заявив, що домовився з Байденом створити спеціальну структуру для обговорення питань безпеки
18:27
Ексклюзив
Нафтогаз
НКРЕКП використовує адмінресурс для допомоги Нафтогазу у конкуренції з іншими постачальниками, — голова правління Асоціації постачальників енергоресурсів
18:21
Віктор Медведчук
Медведчук приховав статки на рекордні 73 млн грн, - НАЗК
18:15
Бій Володимир Кличко - Тайсон Ф'юрі
У найближчі п'ять років можливе все, - Кличко-молодший заговорив про повернення у ринг
18:13
окупант
У зоні ООС окупанти відкривали вогонь у напрямку Нью-Йорка та Новоолександрівки
18:12
Ексклюзив
Роман Костенко
Україна може озброїти понад 1 млн людей у випадку повномасштабного вторгнення РФ, - нардеп Костенко
18:09
Обшуки у"Київавтодорі"
Прокуратура проводить обшуки в офісі Київавтодору
18:04
Pfizer
Компанія Pfizer заявила, що три дози її вакцини нейтралізують штам "Омікрон"
17:52
Володимир Зеленський та Андрей Пленкович
Зеленський і прем'єр-міністр Хорватії підписали декларацію щодо європейської перспективи України
17:49
Нацкінематека
Верховний суд остаточно повернув державі 14 будівель Нацкінематеки у Києві
Більше новин