Як позбутися головного болю: лікарі дали найбільш дієві поради українцям

Навряд чи у світі можна знайти людину, яка жодного разу не відчувала головний біль. На нього скаржаться як дорослі, так і діти

Його може викликати зміна погоди, стрес, утома, недосипання, зневоднення, фізичні навантаження, застуда, вірусні інфекції тощо. У більшості людей головний біль минає досить швидко. Але що робити, коли він стає повсякденною проблемою, Еспресо розпитав у лікарів.

Сімейний лікар Павло Сташенко стверджує, що кожен другий пацієнт, який приходить до нього на прийом, скаржиться на головний біль. У залежності від характеру болю лікар розуміє, якої діагностики та якого лікування потребує людина.

 "Чим краще пацієнт опише характер болю, коли саме він виникає… тим легше і швидше можна буде призначити лікування", – сказав Сташенко й зазначив, що з початку повномасштабного вторгнення РФ частки молодих і літніх українців, які скаржаться на головний біль, стали приблизно однакові, тоді як раніше з цією проблемою частіше зверталися люди похилого віку.

Перш ніж звернутись до фахівця, людині варто провести самодіагностику за допомогою тонометра, тобто здійснити заміри артеріального тиску, вважає Сташенко.

"Тому що, як правило, внаслідок стресу або переживання, або якогось фізичного навантаження може піднятись артеріальний тиск і викликати головний біль. Це – найпростіше, що можна перевірити в домашніх умовах, маючи тонометр, і відповідно прийняти ті чи інші таблетки", – радить лікар.

Також, за його словами, слід звернути увагу на наявність або відсутність інших супутніх симптомів.

"Головний біль може бути супутником різних захворювань, як гострих, так і хронічних. Треба зрозуміти, чи є нудота, двоїння або відчуття мурашок в очах тощо. І тоді можна робити якісь висновки", - пояснює Сташенко.

Аби уникнути головного болю, лікар радить вести здоровий спосіб життя й лягати спати не пізніше 23:00. Якщо ж напади болю виникають занадто часто й не гамуються піґулками, краще звернутись до фахівця.

"Якщо за тиждень у вас виникає два-три або й більше проявів головного болю, який минає внаслідок вживання спазмолітичних засобів або не минає, і він дуже часто у вас проявляється, звичайно, потрібно звернутися до лікаря", – наголосив Сташенко.

При цьому проходити обстеження навмання він не рекомендує.

Своєю чергою неврологиня, кандидатка медичних наук Тетяна Майкова стверджує, що існує чотири види хронічного головного болю: мігрені, головний біль напруги, кластерний і посттравматичний. Серед них найбільш поширеним є головний біль напруги. Його діагностують у 70% людей, яких турбує хронічний головний біль.

"Головний біль без генетичної схильності неможливий", – стверджує лікарка. Водночас на частоту й прояви головного болю дуже впливають вік і стать людини. Наприклад, мігрень – це головний біль середнього віку, який найчастіше виникає у жінок. Кластерний біль може бути в будь-якому віці, але переважно у чоловіків. При цьому лікарка не рекомендує самостійно призначати собі знеболювальні препарати при хронічних болях.

"Бо якщо ви питимете їх частіше, ніж 8 разів на місяць, ви матимете таку проблему, як головний біль від зловживання ліками", - пояснила Майкова.

Вона радить звертатись до лікаря за наявності будь-якого з видів хронічного болю. Це може бути як сімейний лікар, так і вузькопрофільний спеціаліст у приватній клініці, зазначає Майкова.

"Цей лікар даватиме вам рекомендації щодо способу життя, що дуже важливо при головному болю. Він даватиме вам медикаменти, які потрібно приймати лише під контролем лікаря", – пояснила неврологиня й зазначила, що складати схему лікування й визначати дози препаратів повинен фахівець.

На думку лікарки, приводом для звернення до спеціаліста є навіть метеозалежність, яку більшість людей вважають нормою. За словами Майкової, головний біль, який супроводжує зміни погоди, є патологією, тому його не варто перечікувати.

Щодо дітей, вони теж можуть страждати на головні болі, але через вікові особливості не завжди здатні пояснити, що саме відчувають. Наприклад, мігрені можливі у малюків уже з трирічного віку. Батькам варто спостерігати за поведінкою малечі. Якщо вона, наприклад, стає млявою, сумною, зненацька заплющує очі або лягає спати – можливо, її щось турбує. Головний біль у дитини може бути первинним, тобто головний біль сам по собі, а може бути вторинним, тобто сигналізувати про певні хвороби. В разі, якщо напади є досить частими, варто звернутись до лікаря, радить Майкова.

Аби уникати головного болю, фахівчиня радить українцям дотримуватись дієти та дбати про здоровий сон. Перед тим, які іти до ліжка, лікарка рекомендує провітрювати кімнату, підтримувати в ній комфортний температурний режим у 20 градусів та уникати світлових подразників. Прокидатись краще без будильника. Крім того, Майкова радить робити ранкову гімнастику й достатньо рухатись протягом дня. Також корисно плавати.

"Це основні рекомендації, які я даю всім, хто страждає на головний біль", – резюмувала лікарка.