Живучи в Парижі, Ілько Борщак працював на радянські спецслужби, - професор Вадим Ададуров

Талановитий оповідач, творець пов'язаних з імператором Наполеоном, Іваном Мазепою й мазепинською добою історичних міфів, український політемігрант Ілько Борщак під час перебування у столиці Франції на платній основі допомагав комуністичній Москві

Відповідні подробиці професор історії Українського католицького університету (Львів) Вадим Ададуров озвучив в програмі "Історична правда" з Вахтангом Кіпіані, яка ввечері 30 травня 2021 року вийшла на Еспресо.TV.

"Людина, яка виглядає великим патріотом України, була інформаційним агентом ГПУ. Причому платним агентом, добре фінансованим, який співробітничав і в російській більшовицькій пресі в Парижі, і в який співробітничав в українській газеті, і навіть видавав її два роки, "Українські вісті", яку фінансував більшовицький уряд в Харкові", - розповів він.

"Я бачив документи французької поліції, в яких йдеться про те, які суми отримував Борщак. Це були не малі суми. 200 доларів США (за тогочасним куросм - ред.) в місцяць", - запевнив професор УКУ, який готує до друку велику книгу про життя та творчість Ілька Борщака.



"Це доконаний факт, що гроші від ГПУ, від Москви, він все таки отримував?", - перепитав Кіпіані в Ададурова.

"Це доконаний факт", - наголосив професор.

В доступних наразі звітах з Москви про діяльність "органів" у Франції, додав історик, про Борщака можна дізнатися як про професійного агента впливу СРСР.

Разом з тим, "основне досьє на Борщака зберігається в архіві ФСБ у Москві" й, отже, є недоступним.

За словами Вадима Ададурова, подібних великих витрат вимагав "буржуазний спосіб життя" Борщака в достатньо дорогому Парижі, включно із постійним перебуванням у кав'ярнях та захопленням жінками.

Борщака він оцінює як успішного публіциста, який здобув собі слави передусім на псевдонауковій історичній проукраїнській белетристиці.

На думку Ададурова, Ілько Борщак чудово вловлював тогочасну кон'юнтуру й читацькі запити українського емігрантського середовища, а також розумів, чого насамперед потребує читацька аудиторія з нерадянської України.

 




Слідкуйте за подіями в Україні та світі разом з Еспресо! Підписуйтесь на Telegram-канал: https://t.me/espresotb