ЗСУ нищать ворога не тільки з сучасних САУ: які "сюрпризи" для армії РФ має гаубиця M777

Американська гаубиця М777 стала одним з перших зразків 155-мм артилерійської системи, яким союзники посилили Збройні сили України. Ці гаубиці мають низку переваг у порівнянні з аналогічними зразками радянського озброєння і надають ЗСУ ефективний інструмент як для завдання ударів по ворожих позиціях, так і для контрбатарейної боротьби

У цьому матеріалі розповідаємо, у чому основні переваги гаубиці M777 та як ЗСУ використовують її проти ворога.

M777 як основа буксированої артилерії ЗСУ

Сьогодні гаубиця M777 – наймасовіший тип 155-мм артилерійської системи у ЗСУ. З початку повномасштабної війни з РФ союзники поставили Україні 136 одиниць цих буксированих гаубиць: 126 від США та 10 – від Австралії (шість одиниць) та Канади (чотири одиниці).

Фактично, ця гаубиця цілком може стати основною буксированою артилерійською системою у Збройних Силах України. Питання лише в тому, скільки "стволів" зможуть поставити союзники нашим військовим. У відкритих джерелах можна знайти інформацію, що, наприклад, на озброєнні Корпусу морської піхоти США перебуває 481 гаубиця, ще 518 є в активі Армії та Національної гвардії, тож США наразі мають запас гаубиць M777 для постачання ЗСУ. Ще близько 90 гаубиць є в Канади та Австралії, однак вони вже навряд чи будуть "потрошити" свої запаси.

Гаубиця М777 має низку переваг перед аналогічними радянськими зразками, що є в ЗСУ. Передусім це її калібр, який дозволяє нищити ворога потужнішими боєприпасами. Крім того, артилеристи ЗСУ відзначають і швидкість розгортання цієї гаубиці – щоб привести до бою M777 знадобиться лише півтори хвилини. Загалом підготовка до стрільби, разом з підготовкою боєприпасів, займає менш ніж 10 хвилин. 

Якими снарядами M777 нищить ворога

Артилерійська система M777 може використовувати різні типи боєприпасів. Передусім це снаряд М795 з максимальною дальністю стрільби у 22,5 км та масою вибухової частини у 10,8 кг (це майже у півтора-два рази більше, якщо порівнювати з кількістю вибухової речовини у 152-мм снарядах, маса яких становить від 4,8 до 6,8 кг).

Далі – активно-реактивні снаряди М549, максимальна дальність яких становить понад 30 км, кількість вибухової речовини – 7,26 кг вибухової суміші  Composition B (у стандартній версії) або ж 6,8 кг тротилу (у версії M549A1).

Наостанок – найцікавіше. Нещодавно в Україні "засвітилася" одна з найсучасніших та найпотужніших версій американської гаубиці – M777A2. У цій версії артилерійська система M777 оснащена комплектом цифрових пристроїв, включно з модулями GPS та PIK. Це дозволяє вести вогонь низкою керованих снарядів. Це такі снаряди, як M982 Excalibur та M712 Copperhead, а також пристрій M1156 Precision Guidance Kit, який перетворює звичайний 155-мм снаряд на високоточний. Їх всіх об’єднує збільшена максимальна дальність (до 40 км), а також висока точність – кругове ймовірне відхилення від цілі в окремих випадках становить не більше 5 метрів. 

На фото: Високоточний снаряд M982 Excalibur

Діяти за всіма натовськими стандартами

Одних лише характеристик гаубиці та снарядів недостатньо, щоб успішно нищити ворога – важливо і те, як саме гаубиця M777 використовується на полі бою. Яскравий приклад того, як артилеристи ЗСУ ефективно оперують цією системою – у відео від оперативного командування "Південь".

У ньому варто виокремити одну важливу деталь – артилеристи ЗСУ використовують M777 поодинці, а не в складі батареї, коли гаубиці шикують в одну лінію. Така тактика набагато складніша, оскільки вимагає високого рівня навченості навідника та командира гармати (оскільки кожну гаубицю треба окремо наводити на ціль), але значно зменшує ризики потрапити під контрбатарейний вогонь всією батареєю та дозволяє використовувати маневрену тактику "бий-біжи". Попри всі труднощі реалізації такої тактики, вона приносить кращі результати, а головне – дозволяє зменшити ризики для розрахунків гаубиці. 

Така тактика використання буксированих гармат на полі бою свідчить про те, що Збройні Сили України відмовляються від радянських догм ведення бою і починають воювати за стандартами НАТО.

Олексій Левков, журналіст Defense Express - спеціально для Espreso.tv