![Дмитро Пєсков Дмитро Пєсков](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/251000_252000/251681_peskov_gettyimages_new_80x50_0.webp)
А чи знає народ, що йому робити з державою, за яку гинуть військові?
Кажуть, що найкращий бій це той, якого вдалося уникнути
Якщо вже дуже кортить пошукати винних у цій війні окрім її безпосереднього ініціатора — Росії, то варто дивитись не на Зеленського чи Порошенка, а трохи ширше. Порошенко і Зеленський прийшли до влади, коли війна вже йшла, відмотати час назад їм було вже не під силу.
Хороший приклад того, як уникати воєн — країни Балтії. Так, вони так само були у сфері впливу Росії, і так само самостійно мали небагато шансів перед російським вторгненням. Там так само багато було російськомовного населення і багато етнічних росіян.
Чи завадило їм це у 2004 році вступити в НАТО? Аж ніяк. При чому, ці країни доволі невеликі — сукупне населення Латвії, Литви та Естонії становить аж 6 мільйонів осіб. Себто, НАТО їм було потрібніше, аніж вони НАТО. І вони доклали всіх зусиль як нації, консолідувались і знайшли спосіб.
Читайте також: Рейтинги військових високі тому, що політики не справляються
2004 рік — Путін тільки 4 роки при владі, вертикаль влади ще не вибудувана, в Росії ще існує сяка-така опозиція і свобода слова. Він ще не здатен на агресивні війни з іншими країнами. І, найголовніше, Путін веде Другу чеченську війну, яку успадкував від Єльцина і просто не може ще робити якісь рухи у напрямку Балтії. І цей вдалий момент Естонія, Латвія і Литва використали для того, щоб захистити себе і не мати потреби воювати. Схожим чином цього року в НАТО вступила Фінляндія — просто використала момент слабкості Росії і її концентрацію на війні в Україні. Путін навіть не пікнув у бік Фінляндії. Хоча двадцять років фіни при Путіні боялись пікати про НАТО і постійно переконували про свій позаблоковий статус.
А що в Україні? У 2004-му році за вступ до НАТО були десь приблизно 30% населення. При чому до 2013-го року їх кількість впала до 13%! Які взагалі ми зараз можемо мати претензії до НАТО?
Ок, для України був наочний приклад у 2008 році нападу Росії на Грузію — що чекає її далі. Чи зробили вони висновки з цього прикладу? Так, масово проголосували за крадія шапок, бо "розчарувались", бляха, в Ющенку. Який на тих виборах набрав трошки більше аніж Петро Симоненко, лідер Комуністичної партії України. А Симоненко — вдвічі більше, аніж Тягнибок! Тягнибок набрав аж 1,5%, у 2010-му році, всього за 4 роки до Євромайдану, де він стане одним з ключових політиків. Що ще тут можна сказати?
Розчаровані українці — прокляття України. Вони як розчаровуються — то всьо, ховайтесь. Ну ви в курсі вже.
Читайте також: Пам’ять метелика, або Що живить авторитаризм?
Тому у 2019-му вже було занадто пізно. У 2019-му вже діяла знаменита російська лічилка "кто нє спрятался - я нє віноват". А ми не встигли заховатись під парасольку НАТО, на жаль. Не змогли.
Кажуть, що зараз треба воювати з усіх сил, щоб ця війна не дісталась нашим дітям. Але прикол у тому, що це ми якраз — ті діти, яким війна дісталась у спадок від наших батьків. Які за 30 років не спромоглись нормально визначитись до кого їм — до красивих чи до розумних.
Зараз, за два роки війни ми зробили стратосферний стрибок у напрямку національної самосвідомості. Але тут неясно, який чистий результат насправді, бо війна діє як допінг і підсилює всі ці прагнення. Нема чистоти експерименту. Бо ще у 2021-му ми зовсім не виглядали консолідованою нацією, яка порозумілась з ключових питань і чітко розуміла куди вона рухається.
Кількість прихильників вступу у НАТО в ті роки коливалась між 40 і 50% і ключовими проблемами для українців у той рік було визначити хто крутіший – Порох чи Зе, і на які книжки потратити ковідну тисячу. 7 років війни, на секундочку.
З цього всього виникає несміливе питання — а чи знає тепер нарешті український народ, що йому робити з державою, яку так відчайдушно намагаються зберегти військові? Страшенною ціною, по оверпрайсу. При чому кожна смерть людини, яка боронить українські землі – збіднює ці землі. Україна як держава без цих людей стає наче з авітамінозом, бліда і з задишкою. Безсила.
Чи політики майбутнього докладатимуть усіх зусиль, аби уберегти нас від майбутніх воєн і захистити країну об'єднанням із сильними? А народ вимагатиме від них цього неухильно і сам працюватиме над собою і своїми недоліками, а не вишукуватиме скалки в очах інших людей. Чи перестане нарешті український народ втомлюватись і розчаровуватись за будь-якої зручної нагоди, як примхлива дитина?
Хочеться вірити, що так.
Про автора: Володимир Гевко, маркетолог, блогер
Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.
- Актуальне
- Важливе
![Дмитро Пєсков Дмитро Пєсков](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/251000_252000/251681_peskov_gettyimages_new_80x50_0.webp)
![школа в окупації школа в окупації](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/305000_306000/305837_6310b7e3af478-mariupol-1sep_1200_watermark_new_80x50_0.webp)
![фейк фейк](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/300000_301000/300212_GettyImages-1365566546_new_80x50_0.webp)
![ЗСУ війна фронт ЗСУ війна фронт](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/296000_297000/296719_1_new_80x50_0.webp)
![Леді Гага, Олімпіада-2024, церемонія відкриття Леді Гага, Олімпіада-2024, церемонія відкриття](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/347000_348000/347133_GettyImages-2162913584_new_80x50_0.webp)
![Дональд Трамп Дональд Трамп](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/332000_333000/332631_trump_reuters_new_80x50_0.webp)
![Вільям Бернс Вільям Бернс](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/280000_281000/280389_William-Burns_gettyimages_new_80x50_0.webp)
![Володимир Зеленський Володимир Зеленський](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/332000_333000/332601_41341_new_80x50_0.webp)
![Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/258000_259000/258035_IMG_0156_new_80x50_0.webp)
![москва червона площа москва червона площа](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/275000_276000/275787_moskow_gettyimages_new_80x50_0.webp)
![метро Харків метро Харків](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/241000_242000/241958_metro-harkiv_metro.kharkov.ua_new_80x50_0.webp)
![переможні новини переможні новини](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/313000_314000/313637_GettyImages-1390327377_new_80x50_0.webp)
![Лукойл Лукойл](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/272000_273000/272950_lukoil-isab_ap_new_80x50_0.webp)
![](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/311000_312000/311613_chernoe_more___new_80x50_0.webp)
![ракета "Довгий Нептун" ракета "Довгий Нептун"](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/335000_336000/335571_Obrazets-oblozhky444-4_new_80x50_0.webp)
![](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/304000_305000/304468_Screenshot_69_new_80x50_0.webp)