Медики-волонтери: До світло-шумових гранат примотують бруківку і кидають у людей, щоб було більше поранених

Журналісти Еспресо.TV поспілкувалися з медиками, які надавали медичну допомогу постраждалим через події на Грушевського

Сьогодні вночі на вулиці Грушевського під час сутичок із правоохоронцями загинув один із мітингувальників. Його застрелили правоохоронці. Раніше також повідомлялося, що в лікарні помер хлопець, якого "Беркут" зіштовхнув із колонади стадіону "Динамо" в ніч на 21 січня.

Крім того, відомо, що під час протистоянь на Грушевського в ніч на 19 січня було госпіталізовано 42 особи. Одному з мітингувальників ампутовано кисть руки, трьом видалено очні яблука. Ці поранення було отримано через те, що проти мітингувальників силовики застосовують сльозогінний газ, світло-шумові гранати та ґумові кулі.

Журналісти Еспресо.TV поспілкувалися з лікарями Майдану, які надавали найпершу медичну допомогу постраждалим і створили новий медичний пункт на Грушевського, 4.

32-річний Павло Скшетуський з Луцьку, працює медиком другої сотні самооборони Майдану з 12 грудня минулого року.  Він відпрацював 6,5 років у МНС Росії у Санкт-Петербурзі, де добре засвоїв навики надання першої медичної допомоги та правила дій у надзвичайних ситуаціях.

На Майдані з собою в кишені куртки він носить хірургічні голки, знеболююче, а на голові в нього біла будівельна каска з червоним хрестом:

- Як виник медичний пункт на Грушевського, 4?

- Це сталося спонтанно. Ми зрозуміли, що треба терміново знайти місце для евакуації поранених, і зробити коридори натовпу, щоб надати їм допомогу. А на Грушевського, 4 була непогана ніша в будинку. Туди можна було просто зносити поранених і надавати їм першу медичну допомогу. Тому що натовп є натовп і надавати медичну допомогу серед дороги – неможливо. Для цього потрібне безпечне місце. А ввечері 19 січня, коли вже згоріли автобуси, коли ми надихалися газу і відкашлювалися фактично легенями, кількість поранених збільшувалася, і ми зрозуміли, що постраждалі не хочуть звертатися за медичною допомогою у стаціонарні лікарні. Тобто створення цього медпункту - це було радикальне рішення. Це приміщення ми просто захопили.  

- Чому люди не хочуть звертатися до стаціонарних лікарень?

 - Був випадок, коли постраждалий хлопець вистрибнув з вікна лікарні другого поверху, бо він побачив, як слідчий у пагонах йшов по коридору. Адже якщо у людини є колото-різані рани, правоохоронні органи мають зняти показання. А люди дуже залякані. Тому той постраждали хлопець вирішив краще вистрибнути з вікна лікарні, ніж потрапити у СІЗО.

- Чи правда те, що у медичному пункті на Грушевського ви навіть надаєте хірургічну допомогу?

- Так. Усі медики мають хірургічні голки, матеріал та інше обладнання для того, щоб надавати цю допомогу.

- Скільки взагалі медиків працює у цьому штабі?

- Десь півсотні.

- З якими травмами найчастіше звертаються постраждалі?

- У сімох людей сильно пошкоджені руки. Двом з них загрожує ампутація.  Справа в тому, що до світло-шумових гранат примотують бруківку і   кида.ть у людей, щоб було більше поранених. Також використовують травматичну гумову зброю. Ми виймали з людей чорні гумові кулі, які насправді законодавством України заборонені.

- А скільки людей отримали травми очей?

- Більше 30 осіб. Тільки при мені у вісьмох хлопців витікли очі.

42-річний Тарас Жилін працює у невеличкій будівельній компанії, а волонтером медичної служби Майдану.  Він має чималий досвід надання першої медичної допомоги, тому, почувши про  те, що на Майдані потрібна медична допомога майже одразу долучився до справи. Останні дві доби Жилін фактично не спав, тому розповідає про події схвильовано та емоційно.

- Скільком людям ви надали медичну допомогу?

- У ніч на 20 січня  через нашу бригаду пройшло кілька десятків постраждалих. 19 січня були такі самі показники.  

- Скільки бригад постійно працює у медпункті на Грушевського?

- Постійних бригад медиків, які ходять сюди, як на роботу, немає. Але одночасно може працювати від шести до восьми бригад. Одна бригада складається з трьох-чотирьох осіб. Серед лікарів Майдану є волонтери і фахові лікарі. Наприклад, зі мною в бригаді працює стоматолог та анестезіолог Поки що в принципі лікарів у нас вистачає. Інформацію про необхідні ліки публікуємо у соціальних мережах і їх приносять люди.

- Які події за останні дві ночі вас найбільше вразили ?

- Контузія 19-річного хлопчини. Я йому тільки витягнув осколки з голови, а через 20 хвилин  у нього в руці розірвалася граната і пізніше йому ампутували руку.