Російські банкіри ніяк не можуть приховати страху втратити SWIFT

Войовнича заява голови російського ВТБ-банку щодо відключення від SWIFT зводить нанівець усі намагання Росії робити вигляд, що вони можуть обійтися без міжнародної платіжної системи

Андрій Костін, глава одного з найбільших російських банків ВТБ, в інтерв'ю німецькому виданню заявив, що відключення Росії від платіжної системи SWIFT означатиме початок війни.

“На мою особисту думку, введення подібних санкцій означатиме війну”, - заявив він, додавши, що у такому випадку після відключення посол США в Москві повинен в той же день покинути Росію.

Тут слід нагадати, що пропозиція розглянути можливість виключення Росії з міжнародної системи платежів SWIFT містилась в резолюції Європарламенту від 18 вересня. Через тиждень дев'ять американських сенаторів у листі до міністерства фінансів США закликали сприяти відключенню від системи SWIFT російських банків, які потрапили під санкції.

Але у жовтні керівництво SWIFT заявило, що не збирається відключати російські банки від системи в односторонньому порядку задля політичного тиску.

Повернемось до Костіна. Звичайно, гучність такої заяви можна поділити на те, що Костін все-таки не президент Росії, щоб “оголошувати війни”, та і можливо говорив він про якусь абстракту або економічну війну. Але ці слова дають чіткий сигнал того, що за ширмою ідей переходу “на все своє” (в тому числі і на платіжну систему) ховається реальна стурбованість, або навіть страх.

Прямим підтвердженням цього є те, що Костін визнав залежність російської банківської системи від іноземної валюти і назвав це “найбільш вразливою” частиною економіки. Звичайно, все це він притрусив дозою “непереможного оптимізму”, що на випадок відключення від SWIFT у Росії є альтернативний план дій (до нього ми повернемось пізніше).

Але досвід заяв від російських високопосадовців (в тому числі і Путіна) в яких досить рідко можна почути про реальні проблеми в економіці і часто про те, що “все під контролем”, не дозволяє вірити в оптимізм.

Варто згадати до чого прийшли проекти “Південний потік” (закрили), “Силу Сибіру” (мегавитрати без гарантій Китаю) та інші індикатори псевдовпевненості Путіна.

До речі, схожі військово-апокаліптичні фрази щодо SWIFT на вищому рівні раніше озвучував міністр економічного розвитку Росії Олексій Улюкаєв. Він назвав заклик Європарламенту щодо відключення Росії від цієї системи “божевіллям” і “військовими діями”.

А перший заступник президента-голови правління банку ВТБ Юрій Соловйов сказав, що даний крок (відключення від SWIFT), “як можна судити на прикладі Ірану, являє собою вже не просто недружню міру, а щось більше”. Щоправда він відразу пояснив, що в поточній структурі платежів більше 90% займають внутрішні російські платежі. Це означає, що для них є альтернативні канали розрахунків. “З рештою платежами, що проходять через іноземні банки-контрагенти, проблеми можуть виникнути, але ми активно опрацьовуємо можливі рішення”, - ніби виправдовується він.

Також вже більш чіткі прогнози щодо того, що буде з Росією, якщо систему SWIFT вікдлючать озвучував колишній міністр фінансів Росії Олексій Кудрін. За його підрахунками відключення Росії від SWIFT може викликати зниження темпів економічного зростання до 3-5%.

А видання Economist взагалі писало, що відсторонення Росії від цієї платіжної системи може зупинити торгівлю та заблокує експорту нафти та газу в Європу. Та і більшість російських експертів прогнозують, що блокування SWIFT може викликати банківський колапс в Росії.

Кредитні лінії російських банків здебільшого відкриті в європейських і трошки американських фінустановах, а у системи SWIFT майже повна монополія, альтернативних систем немає.

І тут слід повернутися до питання альтернативного плану або "все під контролем". В жовтні цього року той же глава ВТБ Костін розповів, що його банк веде переговори зі "Сбербанком" про створення альтернативи міжнародній системі розрахунків SWIFT. Він також наголосив, що вони можуть скористатися системою Центрального банку Росії, яка вже існує, але натякнув на її недолугість. "Вона дорога, у кілька разів дорожче, ніж платежі по SWIFT", - зазначив тоді він.

Центробанк Росії також не пасе задніх і заявив, що планує створити російський аналог SWIFT до травня 2015 року.

Але тут виникає питання, чи зможе їхня власна система (яку ще потрібно створити) швидко стати аналогом SWIFT. Технічно це зробити не так складно. Написати програму можна дуже швидко, навіть, з нуля, але змусити весь світ підключитися до неї вже точно не вийде. 

Нагадаємо, міжнародна міжбанківська система передачі інформації та здійснення платежів SWIFT була заснована в 1973 і її співзасновниками виступили 239 банків з 15 країн. Система забезпечує передачу 1,8 млрд повідомлень на рік, за день через мережу SWIFT проходять платіжні доручення більш ніж на 6 трлн доларів, в ній беруть участь більше 10 тисяч фінансових організацій в 210 країнах світу. Росія, за даними "РосСВІФТ", за кількістю користувачів системи SWIFT займає друге місце в світі після США. 

На фоні цих цифр досить дивними виглядають самовпевнені сподівання росіян швидко створити і налагодити свою власну систему-аналог SWIFT. Для внутрішнього ринку звичайно це реально, але мабуть навіть російське керівництво вже розуміє, що сучасний економічний світ глобальний і відкритий.

Якщо Росію відключать від системи SWIFT  міжнародні платежі на якийсь час практично зупиняться, прогнозує керівник відділу фінансових досліджень в GFK Ukraine Дмитро Яблоновський. "У довгостроковій перспективі можна знайти альтернативні системи, але в короткостроковій - в Росії можуть зупинитися більшість міжнародних платежів. І судячи з реакції банкірів, у них немає готової альтерантиви", - резюмував він.

Звичайно, всі розмови про російський банківський колапс без системи SWIFT після оголошення чіткої позиції її керівництва, що відключати ніхто нічного не буде, здаються дещо пустими. Але,з іншого боку істеричні заяви про війну чітко свідчать, що такого сценарію всерйоз бояться у Росії. А отже, можна сподіватися, що Кремль, попри всю свою браваду, таки не наважиться перетнути чергову "червону лінію", за якою відключення від SWIFT стане реальністю.